Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δοκίμια σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις.Αρχικα θα ήθελα να ξέρω όταν έχω ένα δοκίμιο σκυροδέματος ( έστω κυβικό ) το οποίο είναι υπερώριμο, άνω των 28 ημερών και δεν έχει θραυσθεί τότε τί κάνω; Φτιάχνω νέα παρτίδα; Υπάρχουν συντελεστές που χρησιμοποιώ;

 

Και δεύτερον θα ήθελα ν μάθω τι κάνω όταν δεν μου βγεί απο τις δοκιμές η απαίτηση της αντοχής που περιμένω.Φτιάχνω νέο τσιμέντο ή   προσθέτω κάτι στο ηδη υπάρχον και ξανακάνω τη δοκιμή; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρητικά, το σκυρόδεμα αποκτάει την πλήρη αντοχή του στις 28 μέρες. "Θεωρητικά" βέβαια...

 

Για το 2ο δεν κατάλαβα τι εννοείς? Σε ριγμένο σκυρόδεμα, πως θα φτιάξεις νέο τσιμέντο?

Προβλέπεται από τον ΚΤΣ τι πρέπει να γίνει...

 

Παρακαλώ συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου! Είσαι μηχανικός ή ιδιώτης?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, το σκυρόδεμα αποκτάει την πλήρη αντοχή του στις 28 μέρες. "Θεωρητικά" βέβαια...

 

Για το 2ο δεν κατάλαβα τι εννοείς? Σε ριγμένο σκυρόδεμα, πως θα φτιάξεις νέο τσιμέντο?

Προβλέπεται από τον ΚΤΣ τι πρέπει να γίνει...

 

Παρακαλώ συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου! Είσαι μηχανικός ή ιδιώτης?

Είμαι φοιτητής και κάνω διπλωματική!

 

Επομένως δεν υπάρχει θέμα να σπάσω το δοκίμιο και στις 50 μέρες; θα δώσει τα ίδια αποτελέσματα; 

 

για το 2ο εννοώ έστω ότι θέλω 20/25 και το δοκίμιο μου δεν μου δίνει την απαιτούμενη αντοχή αλλα μικρότερη.Υπάρχει κάποια άλλη λύση πέρα του ν φτιάξω νέα παρτίδα ώστε να βελτιώσω την αντοχή του;

 

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω, σε 50 μέρες θα δώσει τουλάχιστον την αντοχή των 28 ημερών, πιθανότατα παραπάνω...

 

Έχεις ρίξει κάπου σκυρόδεμα ή το δοκίμιο αυτού καθ΄αυτού θέλεις να βελτιώσεις την αντοχή του?

Γιατί για το δοκίμιό σου, τι να σου πω...τσιμεντενέσεις σε δοκίμια δεν έχω ακούσει. Γράψε λίγες λεπτομέρειες για να σε βοηθήσουμε καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε μου και εγώ έχω κολλήσει και δεν ξέρω τι ακριβώς να ψάξω.

Οι ερωτήσεις έιχαν ως εξής:

1) Τι κάνουμε όταν ένα δοκίμιο είναι υπέρωριμο;

2) Τι κάνουμε όταν δεν βγεί η αντοχή που αναμένουμε;

 

Αυτά αν βοηθάνε.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το σπάσεις σε πάνω από 28 ημέρες είσαι Ok.

Εάν τα δοκίμια είναι εργαστηριακά και δεν σου βγήκαν, πέταξέ τα και φτιάξε άλλα.

Εάν είναι δοκίμια από έργο, η διαδικασία είναι ότι παίρνεις καρότα και ακόμα ακόμα μπορείς να ζητήσεις καθαίρεση των σκυροδεμάτων.

Όλα αυτά προβλέπονται στον Κανονισμό Τεχνολογίας Σκυροδέματος (Κ.Τ.Σ.)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις είστε πολύ εξυπηρετικοί.

Τέλος θα ήθελα να ξέρα πέρα των τσιμεντενέσεων τι άλλοι τρόποι υπάρχουν για την βελτίωση της αντοχής του σκυροδέματος που έχει ήδη διαστρωθεί;

Link to comment
Share on other sites

η τσιμεντο-ένεση δεν αυξάνει την αντοχή απλά μπορεί να επαναφέρει κάποια μονολιθικότητα σε περιπτώσεις ρωγμών και όχι φωλέων.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε φίλε mpalie? Βρήκες λύση? Αν ναι, γράψε αν θέλεις τις απαντήσεις από τα ερωτήματά σου αναφέροντας τα αντίστοιχα άρθρα του ΚΤΣ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.