Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δοκίμια σκυροδέματος


 
mpalie

Recommended Posts

17 ώρες πριν, KF said:

Δημοσιο Εργαστηριο (προσοχη μονο ΚΕΔΕ και τα της Αποκεντρωμενης Διοικησης πλεον)

Είναι ένα το εργαστήριο αυτό; Πού είναι;

17 ώρες πριν, KF said:

Αν δεν υπαρχει πιστοποιηση ελεγχου παραγωγης 

Υπάρχουν εταιρείες χωρίς πιστοποίηση παραγωγής; Όλες αυτές οι "επώνυμες" Lafarge, Interbeton, Πέππας κλπ κλπ, δεν υποτίθεται πώς είναι πιστοποιημένες; Αυτό έχει αξία να απαντηθεί, διότι για πιστοποιημένο σκυρόδεμα ο έλεγχος συμμόρφωσης δεν είναι υποχρεωτικός (Γ1.2.3, ΚΤΣ). Αν καταλαβαίνω καλά δηλαδή, σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι υποχρεωτική η λήψη δοκιμίων...

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση παντελώς άσχετου (παρακαλώ μη γελάσετε)

Αν τα δοκίμια δεν βγούν ΟΚ.

Τί πρέπει να γίνει? Γίνεται στην πράξη?

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις καρότα. Αν δεν βγουν και αυτά τότε εξετάζεις σε επίπεδο μελετης αν με τις νέες αντοχές το κτίριο μπορεί να φέρει τα απαιτούμενα φορτία στατικά και δυναμικά . Αν ούτε αυτό τότε προβλέπεται καθαίρεση της ελαττωματικής παρτίδας με δαπάνη της εταιρείας σκυροδέματος. Στις δικές μου δουλειές μια φορά μόνο χρειάστηκε να πάρω καρότα αλλά ευτυχώς βγήκαν οι αντοχές τους.

Link to comment
Share on other sites

@gp1 η interbeton που γνωρίζω έχει πιστοποίηση και κρατάει δοκίμια από την παραγωγή κάθε μέρας, ώστε να έχει και η ίδια έλεγχο σχετικά με το beton που παράγεται !!!

Link to comment
Share on other sites

Άρα, για μιά εταιρεία με πιστοποίηση παραγωγής σαν αυτήν λ.χ., ο ΚΤΣ-2016 λέει ότι δεν απαιτούνται δοκίμια στο έργο. Είναι αυτό το... "τέλος των δοκιμίων" άραγε;

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω ελέγξει αυτό ... στην πραγματικότητα παίρνω κι εγώ δοκίμια για να ελέγχω ... βέβαια με μεγάλες εταιρίες δεν είχα ποτέ πρόβλημα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος. Σε μιά διάλεξη του Ν. Μαρσέλου στο συνέδριο σκυροδέματος (2016) γράφει:

"...β)  Κριτήρια συμμορφώσεως:   Για πιστοποιημένο σκυρόδεμα ο έλεγχος συμμόρφωσης δεν είναι υποχρεωτικός (Γ1.2.3, δες σχόλια σελ. 18109). Μπορεί όμως να γίνει λήψη 2 εως 6 δοκιμίων (διπλών, τριπλών) σύμφωνα με τον Πίνακα  Γ1- 1..."

Και παρακάτω γράφει:

"...Για Εργοστασιακό σκυρόδεμα χωρίς πιστοποίηση ελέγχου παραγωγής (Γ1.3 , σελ. 18110) γίνεται μια δειγματοληψία 6 δοκιμίων από ισάριθμα δείγματα /ανά 150m3/ημέρα..."

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gp1 said:

Είναι ένα το εργαστήριο αυτό; Πού είναι;

Υπάρχουν εταιρείες χωρίς πιστοποίηση παραγωγής; Όλες αυτές οι "επώνυμες" Lafarge, Interbeton, Πέππας κλπ κλπ, δεν υποτίθεται πώς είναι πιστοποιημένες; Αυτό έχει αξία να απαντηθεί, διότι για πιστοποιημένο σκυρόδεμα ο έλεγχος συμμόρφωσης δεν είναι υποχρεωτικός (Γ1.2.3, ΚΤΣ). Αν καταλαβαίνω καλά δηλαδή, σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι υποχρεωτική η λήψη δοκιμίων...

To ΚΕΔΕ ειναι το Κεντρικο Εργαστηριο Δημοσιων Εργων του ΥΠΥΜΕΔΙ με εδρα στην Αθημα. Για το αντιστοιχο της Αποκεντρωμενης πρεπει να βρεις το τηλεφωνο της στην περιοχη σου και να τη ρωτησεις που ειναι (αν εχουν ) τα εργαστηρια της .

Οταν λεμε πιστοποιηση δεν εννουμε CE αλλα απο καταλληλο φορεα πιστοποιησεων (ΕΣΥΔ κ.λ.π) .Ρωτα και γιαυτο τον παραγωγο .

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, antloukidis said:

Ερώτηση παντελώς άσχετου (παρακαλώ μη γελάσετε)

Αν τα δοκίμια δεν βγούν ΟΚ.

Τί πρέπει να γίνει? Γίνεται στην πράξη?

Η διαδικασια προβλεπεται στον ΚΤΣ .Θα σου συνιστουσα να την ακολουθεις ακριβως αλλοιως θα εχεις προβλημα παραδοχης των αποτελεσματων απο τους εμπλεκομενους.

Στην πραξη τωρα αν ειναι δυσκολη ή αδυνατη η ληψη καρωτων ( και αν ο ιδιοκτητης δεν ενδιαφερεται να κυνηγησει τους "υπευθυνους" ) κανε υπολογισμους με την προκυπτουσα αντοχη εχοντας ομως υποψιν οτι η επιτελεστικοτητα μειωνεται.Σε καθε περιπτωση και αν μπορεις ,να διαβρεχεις και παλι (μετα τα αποτελεσματα ) τα σκυροδεματα για καμμια βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gp1 said:

Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος. Σε μιά διάλεξη του Ν. Μαρσέλου στο συνέδριο σκυροδέματος (2016) γράφει:

"...β)  Κριτήρια συμμορφώσεως:   Για πιστοποιημένο σκυρόδεμα ο έλεγχος συμμόρφωσης δεν είναι υποχρεωτικός (Γ1.2.3, δες σχόλια σελ. 18109). Μπορεί όμως να γίνει λήψη 2 εως 6 δοκιμίων (διπλών, τριπλών) σύμφωνα με τον Πίνακα  Γ1- 1..."

Και παρακάτω γράφει:

"...Για Εργοστασιακό σκυρόδεμα χωρίς πιστοποίηση ελέγχου παραγωγής (Γ1.3 , σελ. 18110) γίνεται μια δειγματοληψία 6 δοκιμίων από ισάριθμα δείγματα /ανά 150m3/ημέρα..."

Υπάρχουν εταιρείες με πιστοποιημένο σκυρόδεμα? Ποιές είναι αυτές????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.