Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σφράγισμα λεπτής ρωγμής σε πρόβολο βεράντας σε ταράτσα


John5

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα  ήθελα την γνώμη σας για την αντιμετώπιση ενός κατασκευαστικου προβλήματος.

Στον πρόβολο βεράντας στην ταράτσα ισογείου κτίσματος υπάρχει μια ρωγμή η οποία είναι πολύ λεπτή. Της τάξεως του μισού χιλιοστού, άντε ενός  αν περάσεις ένα κατσαβίδι με δύναμη κατά μήκος της.

Η ταράτσα είχε περαστεί πριν  χρόνια με κάποια στεγανωτικη μεμβράνη ενός συστατικού.

Όταν παρουσιαστηκε η ρωγμή, λόγω του ότι είναι πολύ λεπτή, έριξα ρητίνη δυο συστατικών και την σφράγισα όσο μπορούσα. Πάρα την ρευστότητα σαν νερό της ρητίνης, μόνο σε ορισμένα σημεία της ρωγμής εριχνα επιπλέον υλικό ενώ σε άλλα σημεία η ρητίνη δεν μπορούσε να διεισδύσει παρα ελάχιστα.

Φέτος ο ιδιοκτήτης αγόρασε  Hypedesmo της Alchimica ώστε να ξαναπεράσει την ταράτσα.

Το πρόβλημα είναι με την εν λόγω ρωγμή και τι θα μπορούσα να τοποθετήσω ανάμεσα σε αυτήν και την μεμβράνη Hypedesmo ώστε πιθανή αύξηση της ρωγμής να μην προκαλέσει το σκάσιμο της μεμβράνης.

Γνωρίζω την ύπαρξη πολιεσταιρικης ταινίας άλλα μετά απο τηλεφώνημα στην Alchimica μου πρότειναν λόγω μικρου φάρδους της ρωγμής να βάλω πολυουρεθανική µαστίχη γιατι με την ταινια υπαρχει κινδυνος αποκολλησης αν υπαρξει αυξηση της ρωγμης απο κατω.

Εγώ είμαι λίγο προβληματισμενος λόγω του ότι το φάρδος είναι ιδιαίτερα μικρο και αν είχα πρόβλημα διείσδυσης με την ρητίνη, με την μαστιχη θα έχω μεγαλύτερο. Μονο επαλειψη επιφανειακα θα μπορω να κανω.

Έχει κανείς σας εμπειρία σε παρομοιου είδους επισκευές-μονώσεις  και αν ξέρει τι υλικό να τοποθετήσω ανάμεσα στην ρωγμή και στην Hypedesmo;

Μέχρι στιγμής, ύστερα απο ένα χρόνο που έριξα την ρητίνη δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή της ρωγμής.

Ευχαριστώ.

Edited by John5
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν λες αν η ρωγμή είναι εγκάρσια ή παράλληλη με τον οπλισμό του προβόλου

2. Αν η αρχική επέμβαση (ρητίνη) είχε γίνει σωστά δεν θα είχε παρουσιαστεί πρόβλημα.

3. Αν τελικά το πρόβλημα είναι μόνο η υγρασία, μια γρήγορη λύση είναι η τοποθέτηση κατά μήκος της ρωγμής ασφαλτόπανου με "καμπούρα" για να παραλάβει τις όποιες διαστολές. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω  tetris

Με προβληματιζει αν η μεμβράνη Hypedesmo είναι συμβατή με το ασφαλτοπανο.

Η ρωγμή είναι παράλληλα με τον πρόβολο, στο σημείο που ακουμπάει η πλάκα της ταράτσας στο από κάτω τοίχο.

Edited by John5
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε φοβίσω, η ρωγμή αυτή μπορεί να σημαίνει ανεπάρκεια διατομής (είτε οπλισμού, είτε στατικού ύψους)

Νομίζω, πως το καλύτερο είναι ρητινένεση. Γιαυτό, κάλεσε ένα εξειδικευμένο συνεργείο να αναλάβει την επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω tetris.

Το κτίσμα είναι περίπου 40 ετών παλιό και η ρωγμή παρουσιαστηκε πριν 1,5 χρόνο πολύ πιθανό εξαιτιας σεισμικής δόνησης.

Οι σεισμοί στην περιοχή είναι αρκετά συχνοί. 

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία που έχω σε παρόμοιες αποκαταστάσεις, η ρητινένεση είναι η μοναδική λύση. Πρόσεξε όμως μην πέσεις σε σκιτζήδες.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.