Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτές Δόμησης - Ελέγχουμε τις μελέτες ;


nik

Recommended Posts

  • 11 months later...
  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην ομάδα.

Έχω κάνει αίτηση για Ελεγκτή Δόμησης. Ποιός είναι ο προβλεπόμενος ή εκτιμώμενος χρόνος να κληρωθεί ή/και αποδεχτεί την αιτησή μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας σε μια περίπτωση ελέγχου. 

καλούμαι να κάνω τελικό έλεγχο Α (Κατηγορία Έργου: ΚΑΤΗΓΟΡΊΑ Α/ΑΝΑΘΕΏΡΗΣΗ/ΕΠΑΝΈΛΕΓΧΟΣ - Είδος Έργου:ΚΑΤΗΓ. Α (περ.i) / παρ.4, 7 αρθ.6 Ν.4030 / παρ.7 αρθ.2 ΚΥΑ299/2014 : Επισκευές σε υφιστάμενα κτίρια, ανεξαρτήτως επιφάνειας και χρήσης / Αναθεώρηση άδειας / Επανέλεγχος μετά από διακοπή εργασιών - Στάδιο Ελέγχου:Τελικός έλεγχος)

μετά από παρατηρήσεις που είχε ο ΕΔ στον τελικό έλεγχο. Το πόρισμα θετικό, αλλά με παρατήρηση ότι υπολείπεται η ολοκλήρωση κάποιων εργασιών.

Κατά την δική μου αυτοψία, όντως οι εργασίες είχαν πλέον αποπερατωθεί, οπότε θεωρητικά είμαι ΟΚ και κλείνω τον έλεγχο με θετικό πόρισμα.

ΟΜΩΣ... Η θέση της κουζίνας είναι αλλού και υπάρχει λουτρό στην σοφίτα το οποίο δεν φαίνεται στα σχέδια και στο διάγραμμα κάλυψης. Αυτό κανονικά δεν πρέπει να το αναφέρω στις παρατηρήσεις μου; Δεν ξέρω γιατί δεν το ανέφερε ο προηγούμενος ελεγκτής, ίσως επειδή οι εργασίες που υπολείπονταν (είδη υγιεινής, πλακάκια, ντουλάπια κουζίνας) υπολείπονταν ακριβώς επειδή έγιναν αυτές οι αλλαγές;

Η απάντηση από αρμόδιο υπάλληλο της ΥΔΟΜ είναι ότι τυπικά αρκεί να αναφέρω ότι οι παρατηρήσεις του προηγούμενου ελέγχου είναι εντάξει, αλλά από την άλλη ίσως πρέπει να γράψω στις παρατηρήσεις αυτό που είδα. Απάντηση Πυθίας δηλαδή...  

Edited by desptsouk
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με κάνει εντύπωση ότι ενώ υπολείπονταν μόνο αυτές οι εργασίες (είδη υγιεινής, πλακάκια, ντουλάπια κουζίνας) που δεν απαιτούν επίβλεψη μηχανικού ο προηγούμενος δεν έβγαλε "θετικό πόρισμα" (εκτός αν με τα  πλακάκια ο προηγούμενος Ε.Δ εννοούσε τα δάπεδα) 

Link to comment
Share on other sites

αν υπολειπόσαστε κουζίνα, είδη υγιεινής θα μπορούσαμε να καλέσουμε ελεγκτή για τελικό ελέγχο? ο νόμος λέει οτι η άδεια μπορεί να κλείσει ακόμα και αν δεν έχουν ολοκληρωθεί εργασίες που δεν χρειάζονται οικοδομική άδεια.....δλδ είτε άδεια μικρής κλίμακας η΄ καθολου άδεια, άπλα δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορουσαν όλοι οι ελεγκτές να το αντιληφθούν αυτο ώστε να μην έρθεις σε ρήξη... 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Προσωπικά με κάνει εντύπωση ότι ενώ υπολείπονταν μόνο αυτές οι εργασίες (είδη υγιεινής, πλακάκια, ντουλάπια κουζίνας) που δεν απαιτούν επίβλεψη μηχανικού ο προηγούμενος δεν έβγαλε "θετικό πόρισμα" (εκτός αν με τα  πλακάκια ο προηγούμενος Ε.Δ εννοούσε τα δάπεδα) 

Το πόρισμα του προηγούμενου ΕΔ ήταν θετικό (α. δεν διαπιστώθηκαν παραβάσεις) αλλά μέσα στις παρατηρήσεις έγραφε ότι υπολείπονται: Χρωματισμοί, πλακίδια δαπέδου, κιγκλιδώματα, είδη υγιεινής και ντουλάπες.  Ο επιβλέπων μου είπε ότι ο ΕΔ έπρεπε να σημειώσει την απουσία των κιγκλιδωμάτων ώστε αν τυχόν γίνει κάποιο ατύχημα να είναι καλυμένος. Στην συνέχεια και επειδή έγινε αναθεώρηση για παράταση ισχύος επ' αόριστον η ΥΔΟΜ και η ΕΥΕΔ αποφάσισαν ότι απαιτείται εκ νέου έλεγχος, που είναι και το ορθό δηλαδή.

11 λεπτά πριν, giannisp said:

αν υπολειπόσαστε κουζίνα, είδη υγιεινής θα μπορούσαμε να καλέσουμε ελεγκτή για τελικό ελέγχο? ο νόμος λέει οτι η άδεια μπορεί να κλείσει ακόμα και αν δεν έχουν ολοκληρωθεί εργασίες που δεν χρειάζονται οικοδομική άδεια.....δλδ είτε άδεια μικρής κλίμακας η΄ καθολου άδεια, άπλα δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορουσαν όλοι οι ελεγκτές να το αντιληφθούν αυτο ώστε να μην έρθεις σε ρήξη... 

δεν έχω αντίρρηση, κι εγώ στην θέση του αρχικού ελεγκτή πιθανώς το ίδιο θα έκανα. Εδώ το θέμα είναι ότι ο έλεγχος ζητάται εκ νέου προφανώς λόγω παράτασης ισχύος της άδειας όπως ορίζεται και από τον ν.4030/11. Το ερώτημα για μένα παραμένει αν είναι στην αρμοδιότητά μου ως ΕΔ να γράψω παρατήρηση για την διαφορά στις Η/Μ εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, desptsouk said:

 

ΟΜΩΣ... Η θέση της κουζίνας είναι αλλού και υπάρχει λουτρό στην σοφίτα το οποίο δεν φαίνεται στα σχέδια και στο διάγραμμα κάλυψης.

Η κατασκευή λουτρού , δηλαδή ουσιαστικά τα νέα χωρίσματα και η εγκατάσταση που έγιναν στην κατασκευή,  δημιουργούν μικρές αλλαγές στις μελέτες χωρίς όμως να αλλάζει το δ. δόμησης  και οι οποίες μάλλον θα πρέπει να φανούν στις μελέτες μέσω μιας ενημέρωσης της άδειας (άρθρο 42 παρ 9 Ν. 4495/17 και πιο πριν ήταν η παρ 9 άρθρο. 6 Ν. 4030/11).

Αν θυμάμαι καλά η σχετική απόφαση του 2014 ΦΕΚ 57 Β, ορίζει ότι δεν επιβάλλονται κυρώσεις σε μια τέτοια περίπτωση και υπάρχει προθεσμία 30 ημερών να γίνει η ενημέρωση, η οποία αν δεν γίνει μετά γίνεται η διακοπή εργασιών.

 

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το ξανασκέφτομαι τα είδη υγιεινής (δηλαδή λεκάνη wc και ο νιπτήρας) καθώς και ο νεροχύτης της κουζίνας από παλιά απαιτούνταν  για την τελική θεώρηση αδείας

Link to comment
Share on other sites

Στην αμέσως προηγούμενη δημοσίευσή μου αναφέρομαι σε ενημέρωση άδειας λόγω του ότι η κατασκευή λουτρού στη σοφίτα που δεν προβλέπεται στην άδεια  και η αλλαγή θέσης στην κουζίνα οδηγούν σε μικρή αλλαγή μελετών και οι εργασίες αυτές μπορούν να φανούν σε ενημέρωση της άδειας. Ο ελεγκτής όμως θα πρέπει να τις καταγράψει και σύμφωνα με την απόφαση του 14 να δωθεί 30 ημέρες χρόνος να γίνει η ενημέρωση και να ενημερωθεί η ΥΔΟΜ. 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Στην αμέσως προηγούμενη δημοσίευσή μου αναφέρομαι σε ενημέρωση άδειας λόγω του ότι η κατασκευή λουτρού στη σοφίτα που δεν προβλέπεται στην άδεια  και η αλλαγή θέσης στην κουζίνα οδηγούν σε μικρή αλλαγή μελετών και οι εργασίες αυτές μπορούν να φανούν σε ενημέρωση της άδειας. Ο ελεγκτής όμως θα πρέπει να τις καταγράψει και σύμφωνα με την απόφαση του 14 να δωθεί 30 ημέρες χρόνος να γίνει η ενημέρωση και να ενημερωθεί η ΥΔΟΜ. 

Συμφωνώ απολύτως, εκεί προσανατολίζομαι. Άλλωστε αυτή η αλλαγή είναι κάτι που ο ιδιοκτήτης θα το βρει στο μέλλον μπροστά του (δες ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου). Γιατί λοιπόν να μην γίνει τώρα η ενημέρωση που άλλωστε είναι και ευθύνη του επιβλέποντα;

Σας ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.