Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές Δόμησης - Ελέγχουμε τις μελέτες ;


nik

Recommended Posts

Συνάδελφε, έθεσα ένα σαφές ερώτημα, θεωρώ στο σωστό ποστ, προσφέρθηκες να μου απαντήσεις και σ ευχαριστώ, αλλά απάντηση δεν έδωσες. Καλησπέρα κι από μένα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 λεπτά πριν, θανος_ said:

... αλλά απάντηση δεν έδωσες. ...

 

οπως σου έγραψα και στην αρχή της απάντησης μου δεν έχω ενασχόληση με "ελεγκτή δόμησης" ..... απλά είχα απορία για άλλο πιο μείζον πρόβλημα όπως το είχα καταλάβει αν ήταν τελική παραλαβή  και το έθεσα. 

Σαφέστατα εσύ έθεσες το ερώτημα σου στην κατάλληλη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ε.Δ. δεν έχει καμία δουλειά να ελέγξει μελέτες, λαμβάνει τα εγκεκριμένα απευθείας από το σύστημα και προχωρά στον έλεγχο.

Εάν ο μελετητής έχει ανεβάσει λάθος μελέτες στο σύστημα είναι ευθύνη του μελετητή και οφείλει να προβεί σε αναθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγκτής ελέγχει σύμφωνα με το ΦΕΚ 57Β/2014.

 

Απ' ο,τι θυμαμαι απέξω , μόνο στην κατηγορία Α είναι ασαφες τι ακριβώς ελέγχει. Για αυτό και στην κατηγορία Α τα περισσότερα σημεία ελέγχου του checklist είναι εκτός αντικειμένου ελεγχου (out of scope για οποιον καταλαβαίνει από συμβατικές έννοιες). Στις υπόλοιπες τα checklists είναι ακριβέστερα κ οφείλει να ελέγξει μόνο κ μόνο αυτά που αναφερει το checklist. Αν σας τύχει ελεγκτής που το παίζει υπάλληλος πολεοδομίας 1990, γδαρτε τον, έχει κυρώσεις. Κ εγώ ελεγκτής είμαι κ ξέρω να κάνω τη δουλειά μου όπως προδιαγράφεται. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.