Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτές Δόμησης - Ελέγχουμε τις μελέτες ;


nik

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 λεπτά πριν, terry said:

Σε αντίστοιχη ερώτηση προς την ΥΔΟΜ, μου απαντήσαν "Εσυ εισαι ΕΔ, εσύ ξέρεις".

Εγω θα επέλεγα το Β.

Το Β είναι πράγματι η λύση του Πόντιου Πιλάτου, αλλά σκίζει πιθανώς ιδιοκτήτη και μηχανικό (ΟΚ, πρόβλημά του φυσικά).

Επίσης αν είναι να ερωτηθεί κάποιος θα πρέπει να είναι η ΕΥΔΕ.  Όχι η ΥΔΟΜ. (υπάρχει "πίκα"με τους ελεγκτές διότι χάσαν το φακελάκι του ελέγχου)

Link to comment
Share on other sites

Η ΤΕΔΚ εννοεις.

Δυστυχως οι μισοι εκει, ειναι ζωα....

Υπαλληλος μου ελεγε "εεε βαλε δεν εχει παραβασεις", ενω ηταν ενας εξωστης μεγαλυτερος και το υπογειο μικροτερο.

Και στην διαπιστωση μου οτι αυτο αποτελει παραβαση, μου λεει "εεε αφου δε μετρανε σε καλυψη και δομηση, τι σε νοιαζει"...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Faethon11 said:

Μήπως είναι θερμομονωση καιβυοτε ορθά δεν μέτρησε; 

Όχι.  Είναι ξεκάθαρα φέροντα στατικά υποστυλώματα. (15εκ μόνωση????)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί όχι.... το προβλέπει η νομοθεσία πως θερμομόνωση άνω των 10εκ δεν προσμετρά σε δόμηση. Βέβαια θα πρέπει να αναφέρεται στο Δ.Δ. και νομίζω πως τα ελέγχει και το πόρισμα....

Για να καταλάβω όμως, αυτά τα 15εκ είναι περιμετρικά του κτιρίου ή είναι στα σημεία των υποστυλωμάτων. Γιατί αν θυμάμαι καλά μπορούν να θεωρηθούν σαν αρχιτεκτονικές προεξοχές ακόμα και Φ.Σ.

Αλλά στο ζουμί, θεωρώ πως δεν ελέγχουμε τις εγκεκριμένες μελέτες.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 22/8/2018 at 8:16 ΜΜ, tzankan said:

Σε συνέχεια με τα παραπάνω, μια και έχουν περάσει 5 χρόνια και έχουν παρεμβληθεί και άλλα ΦΕΚ και οδηγίες.

Προφανώς και ο ελεγκτής δόμησης ΔΕΝ ελέγχει την νομιμότητα της μελέτης αλλά την εφαρμογή των εγκεκριμένων σχεδίων.

ΟΜΩΣ:  Τι γίνεται σε περίπτωση που εντοπιστεί μια εξόφθαλμη παρανομία;
Παράδειγμα:
Σε οικοδομή 15 εκατοστά περιμετρικά του κτιρίου ΔΕΝ προσμετρούνται σε δόμηση και κάλυψη.  Δηλαδή ακόμα και τα περιμετρικά υποστυλώματα είναι εκτός κάλυψης κατά 15εκ.  Κατόψεις, Διάγραμμα Δόμησης και πραγματικότητα ταυτίζονται.  Όμως δεν προκύπτει πουθενά ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατόν εκ των κείμενων διατάξεων.

Α.  Εφόσον η πραγματικότητα είναι σύμφωνη με τα σχέδια δεν κάνουμε σχόλιο και Βεβαιώνουμε ότι ΔΕΝ διαπιστώθηκαν παραβάσεις.

Β.  Βεβαιώνουμε ότι ΔΕΝ διαπιστώθηκαν παραβάσεις αλλά γράφουμε το έυρημα στις παρατηρήσεις.

Γ.  Βεβαιώνουμε ότι διαπιστώθηκαν παραβάσεις, άσχετα εάν η οικοδομή είναι σύμφωνη με τα εγκεκριμένα σχέδια.

 

Τι από τα Α,Β,Γ, και γιατί;

Ευχαριστώ


Καλησπέρα Συνάδελφε,

Είναι εύκολο να αναρτήσεις ένα πρόχειρο σκαρίφημα με την περίπτωση που αναφέρεις?

πως γίνεται ΚΑΤΟΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΔΟΜΗΣΗΣ - ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ να ταυτίζονται?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο τα υποστυλώματα ή άλλα αρχιτεκτονικά στοιχεία, ογκοπλαστικές προεξοχές, αρχιτεκτονικές προεξοχές, εντός Ρ.Γ. η εκτός,  σε αντίστοιχο ύψος και πλάτος, βάσει νομοθεσίας δέν προσμετρούνται..... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Να κάνω μια ερώτηση γιατί επίκειται ο πρώτος μου έλεγχος αρχική φάση κατηγορία Β. ελέγχω εκσκαφές, θεμελίωση και ξυλότυπο διαβάζω, Υποθέτω εννοούμε όχι τι οπλισμούς έχει έτσι?τα γεωμετρικά στοιχεία του ξυλοτύπου. Επίσης, για το θέμα πλάγιες αποστάσεις κλπ θα γίνει βάσει του ορίου που μου υποδεικνύει ο επιβλέπων? Τα σχέδια κλπ θα είναι εκεί στο εργοτάξιο με σφραγίδα υποθέτω κλπ από κάποια υπηρεσία, βάσει των οποίων θα ελέγξω?

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

On 11/2/2019 at 2:43 ΜΜ, sissy_arch said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Να κάνω μια ερώτηση γιατί επίκειται ο πρώτος μου έλεγχος αρχική φάση κατηγορία Β. ελέγχω εκσκαφές, θεμελίωση και ξυλότυπο διαβάζω, Υποθέτω εννοούμε όχι τι οπλισμούς έχει έτσι?τα γεωμετρικά στοιχεία του ξυλοτύπου. Επίσης, για το θέμα πλάγιες αποστάσεις κλπ θα γίνει βάσει του ορίου που μου υποδεικνύει ο επιβλέπων? Τα σχέδια κλπ θα είναι εκεί στο εργοτάξιο με σφραγίδα υποθέτω κλπ από κάποια υπηρεσία, βάσει των οποίων θα ελέγξω?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Άκυρη η ερώτηση.Ευχαριστώ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/2/2019 at 12:26 ΜΜ, evan.gk said:


Καλησπέρα Συνάδελφε,

Είναι εύκολο να αναρτήσεις ένα πρόχειρο σκαρίφημα με την περίπτωση που αναφέρεις?

πως γίνεται ΚΑΤΟΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΔΟΜΗΣΗΣ - ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ να ταυτίζονται?

Εννοώ ότι έχουν κτιστεί αυτά που φαίνονται στα σχέδια της αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.