Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτές Δόμησης - Ελέγχουμε τις μελέτες ;


nik

Recommended Posts

Συμφωνώ. Από την στιγμή που ο νόμος λέει ότι δεν επιβάλλονται κυρώσεις σε κανέναν αν προβούν σε ενημέρωση της άδειας εντός 30 ημερών (καμία διακοπή εργασιών στο διάστημα αυτό) δεν υπάρχει λόγος να μην γίνει. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής έχω να κάνω έλεγχο σε νέα οικοδομή όπου ο τίτλος είναι: Νέα πενταόροφη οικοδομή..... Πρόκειται για ένα οικόπεδο και σε τμήμα αυτού έχει ανεγερθεί η νέα οικοδομή. Στο υπόλοιπο τμήμα υπάρχουν δυο κτίσματα υφιστάμενα με άδειας το 1962 και 1968 που φαίνονται στο Διάγραμμα Δόμησης. Εγώ στον έλεγχο δεν ελέγχω τα υφιστάμενα αλλά μόνο την νέα οικοδομή σωστά? Στο έντυπο που έχω σχετικά με τον έλεγχο που θα κάνω αναφέρει μόνο την επιφάνεια της νέας οικοδομής. Στο ΦΕΚ των ελεγκτών η μόνη περίπτωση που αναφέρει έλεγχο υφιστάμενου είναι σε προσθήκη κατ. επέκταση που δεν είναι η δική μου περίπτωση. Σωστά?

Δεν αναρτούμε το ίδιο ερώτημα σε παραπάνω από ένα θέμα καθώς δημιουργούμε σύγχυση στους συμμετέχοντες και διαμοιρασμό των απαντήσεών τους. Τυχόν όμοια μηνύματα θα διαγράφονται. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις αυτό που λέει η Ο.Α. δηλαδή την νέα οικοδομή, όμως καλό είναι

να τσεκάρεις και το Δ.Κ.

Δηλαδή, υπάρχουν τα δύο κτίρια που αναφέρεις;

Είναι σωστές οι αποστάσεις του νέου κτιρίου με τα υφιστάμενα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΦΕΚ57/Β/2014

άρθρο 4, $5β

β) Για τις περιπτώσεις των προσθηκών κατ’ επέκταση επιβεβαιώνεται επιπλέον και η αποτύπωση του υφιστάμενου κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα

Περιμένοντας τον ελεγκτή δόμησης σε μικρή κατοικία για αρχικό έλεγχο, μου τηλεφώνησε και με ρώτησε αν πέρασα ξανά από Συμβούλιο Αρχαιολογίας, διότι έκανα αναθεώρηση στην αρχική άδεια λόγω αλλαγής όψης, αλλαγής επιβλέποντος κλπ. Του απάντησα όχι, και με ενημέρωσε ότι θα μου το καταλογίσει παράβαση . Τον παρακάλεσα να μην δηλώσει αποδοχή εφόσον έχει αυτή την άποψη, το δέχθηκε, αλλά την άλλη μέρα μετάνιωσε και ζήτησε να του κλείσω ραντεβού για τον έλεγχο.  Ασχετα με το αν απαιτείται η όχι, άσχετα με το ύφος του και τον τρόπο που ετέθη το θέμα, το ερώτημα μου είναι αν αυτό είναι αρμοδιότητα του Ελεγκτή η όχι. Είμαι τόσα χρόνια ελεγκτής, δεν ασχολήθηκα ποτέ με κάτι πέραν από αυτά που αναγράφονται στις πρότυπες σελίδες ελέγχου, και θεωρώ αστείο η μάλλον τραγικό να προβεί ελεγκτής σε τέτοιο έλεγχο.

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, θανος_ said:

.... αν πέρασα ξανά από Συμβούλιο Αρχαιολογίας, διότι έκανα αναθεώρηση στην αρχική άδεια λόγω αλλαγής όψης, ....

Απορία ….

Ο μη επανέλεγχος και έγκριση από Συμβούλιο Αρχαιολογίας, σε άδεια που είχε εκδοθεί έχοντας περάσει από υποχρεωτικό έλεγχο, δεν συνεπάγει ως αποτέλεσμα η Άδεια με την νέα αναθεώρηση της και τις όποιες αλλαγής όψης της να είναι ανακλητέα η Άδεια Δόμησης που έχεις??

Η Έγκριση που είχες από αρχαιολογία αφορούσε και την/ τις όψεις? Ή μόνο ζητήματα εκσκαφών και υπογραφές μόνο σε Τοπογραφικά για ελεγχο εκσκαφών?

 

(δεν κανω τον ελεγκτή δόμησης αν σε ανησυχεί αυτό)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Η έγκριση που είχα από την Αρχαιολογία αφορά και τις όψεις, πάρθηκε από το Συμβούλιο της Κέρκυρας. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι έπρεπε να ξαναπαρθεί, το ερώτημα μου είναι αν αυτό αφορά τον Ελεγκτή Δόμησης. Η συγκεκριμένη έγκριση είναι στοιχείο πληρότητας, και αναλαμβάνει ο μηχανικός την ευθύνη για αυτό. Ποιος νόμος λέει ότι ο ελεγκτής ελέγχει και την πληρότητα των μελετών και των εγκρίσεων. θέλω να κάνεις τον ελεγκτή, είμαι κι εγώ ελεγκτής και σέβομαι τους ελεγκτές, αλλά δεν μου αρέσει που γίνονται εισαγγελείς επί παντός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, θανος_ said:

Η έγκριση που είχα από την Αρχαιολογία αφορά και τις όψεις, πάρθηκε από το Συμβούλιο της Κέρκυρας. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι έπρεπε να ξαναπαρθεί,...

Το μεγάλο σου πρόβλημα τότε δεν είναι ο ελεγκτής δόμησης και τι αρμοδιότητες έχει αλλά ανακλητέα Άδεια Δόμησης.

 

59 λεπτά πριν, θανος_ said:

....Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι έπρεπε να ξαναπαρθεί...

και δεν καταλαβαίνω το ας υποθέσουμε..... Εσύ δεν το έχεις τσεκάρει έως τώρα, αφου αφορά δική σου Άδεια και είσαι στο στάδιο τελικής παραλαβής αφού κάλεσες ως επιβλέποντας για τελικό έλεγχο??

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

μιλάω για αρχικό έλεγχο, η άδεια αναθεωρήθηκε πριν ξεκινήσει το έργο. Το " ας υποθέσουμε" είναι ρητορικό,  έχει την έννοια ότι δεν είναι αυτό το ερώτημα. Εγώ παίρνω την ευθύνη και το ρίσκο μου και θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να ξαναπεράσω από το Συμβούλιο, διότι οι αλλαγές είναι μικρές κλπ. Το ερώτημα είναι άλλο, δικαιούται ο Ελεγκτής να ελέγξει το συγκεκριμένο θέμα η όχι, κι αν ναι, που αναγράφεται αυτό, στις αρμοδιότητες του  βάσει νόμου.,

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, θανος_ said:

μιλάω για αρχικό έλεγχο, ....

 

η απορία μου δεν αφορά περίπτωση για τον αρχικό έλεγχο...... αλλά αν ήταν ο τελικός.

 

Το αν είναι μικρή η αλλαγή όψη ή οχι κι αν η μικρή αλλαγή όψης που έχει περάσεις απο εγκρίσεις αρχαιολογίας ή Σ.Α. και αν ότι κρίνεις εσύ ισχύει είναι εκτός θέματος και δεν αφορά την παρούσα κουβέντα.

Την καλησπέρα μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.