Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός Διαδικασία Παραίτησης Εξασφάλιση Δεδουλευμένων


balios

Recommended Posts

Καλημέρα,εργάζομαι σε μία εταιρία σαν μισθωτός μηχανικός.

πρόσφατα αποφάσισα να παραίτηθώ.H εταιρία μου χρωστάει δεδουλευμένα

3 περίπου μηνών και από οτι ξέρω δικαιούμε να πάρω

επίδομα αδείας ολόκληρο όπως και μέρος του δώρου

χριστουγέννων.

Θα ήθελα αν γνωρίζει να μου πεί αρχικά πως έχει η διαδικασία

συνενόησης με το λόγιστήριο (υπογραφή παραίτησης κτλ)

και πώς μπορώ να διασφαλίσω τα δεδουλευμένα μου

αν δεν μου τα καταβάλουν όλα πρίν την παραίτηση (που είναι και το πιο πιθανό)

και ζητηθέι κάποιος διακανονισμός .

 

Link to comment
Share on other sites

Να πας στην επιθεώρηση εργασίας θα σε ενημερώσουν και θα σε βοηθήσουν να υπολογίσεις τι πρέπει να πάρεις.

 

Αν αντί για παραίτηση απολυθείς ίσως δικαιούσαι και επίδομα ανεργίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπερα στο φουρουμ.

 

Δουλευα σε ενα εργοστασιο 2 χρονια, τωρα εχω κανονικη αδεια, μου ανακοινωθηκε απολυση μολις επιστρεψω.

 

Εμενα η απασχοληση μου εκει, ηταν στην παραγωγη του εργοστασιου,ειδα οτι στην αρχη με κολουσε ενσημα φοιτητη οπου κανει πρακτικη ασκηση, ενω ημουν τελειοφοιτος πανω απο χρονο,τωρα μου εβαζε ενσημα μηχανολογου που βρισκεται εκτος παραγωγης με κωδικο 101, ενω εγω δουλευα μεσα στην γραμμη παραγωγης.

 

Πηρα την επιθεωρηση εργασιας, δικαιουμε 2+1/3 του μισθου, μαζι με το επιδομα χριστουγεννων. Τους αναφερα αυτο με τα ενσημα, αλλα πρεπει να παω στο ΙΚΑ να το δω αυτο.

 

τι αλλο πρεπει να κοιταξω, μην το αφησω να μου πει οτι θελει αυτος, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

31/8/2015 απολυομαι η αποζημιωση μου θα ναι υπαλληλου ή εργατη; η συμβαση μου λεει τεχνολογος μηχανολογος.

 

Εχει δικαιωμα να επικαλεστει οτι ημουν εργατης και να μην αποζημιωσει οπως πρεπει;

 

Θα μου ταν χρησιμο αν καποιος μου εδινε μερικες συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

31/8/2015 απολυομαι η αποζημιωση μου θα ναι υπαλληλου ή εργατη; η συμβαση μου λεει τεχνολογος μηχανολογος.

 

Εχει δικαιωμα να επικαλεστει οτι ημουν εργατης και να μην αποζημιωσει οπως πρεπει;

 

Θα μου ταν χρησιμο αν καποιος μου εδινε μερικες συμβουλες

 

1) Από τα όσα περιγράφεις στις δημοσίευσεις σου δεν προκύπτει με σαφήνεια ότι είχες προσληφθεί στην επιχείρηση αυτή ως εργατοτεχνίτης

2) Από όσα μπορώ να αντιλφθώ , νομίζω ότι είσαι στην κατηγορία των υπαλλήλων ( και αυτό άσχετα από το αν σε πλήρωνε με ημερομίσθιο - δε το ξέρω αυτό βέβαια , απλά το σημειώνω )

3) Επιπλέον των παραπάνω αυτό που ισχύει σήμερα είναι : απολυόμενος υπάλληλος , ο οποίος έχει την υπαλληλική ιδότητα κατά το χρόνο καταγγελίας της συμβάσεως εργασίας , ενώ αρχικά  είχε προσληφθεί ως εργάτης και κατόπιν μεταταράπηκε η ιδότητά του από εργάτη σε υπάλληλο , χωρίς ομως να έχει λυθεί η εργασιακή σύμβαση ως εργατοτεχνίτη και να γίνει νέα ως υπάλληλος , δικαιούται αποζημίωση υπαλλήλου , με βάση τη συνολική υπηρεσία που έχει (δηλαδή από την έναρξη απασχόλησης ) σε αυτόν τον εργοδότη. Υπάρχουν πάμπολες αποφάσεις δικαστηρίων , όλων των βαθμίδων δικαιοδοσίας πάνω σε αυτό .

4) Επειδή όμως τα ζητήματα αυτά είναι λεπτής φύσεως και θέλουν εξιδευκευμένες γνώσεις σε συνδιασμό με τα πραγματικά περιστατικά , προτείνω να περάσεις από την αρμόδια επιθεώρηση εργασίας , έχοντας μαζί σου αντίγραφα πρσλήψεων , καρτελες ενσήμων κλπ κλπ , ωστε η απάντηση που θα σου δώσουν να είναι σωστή και βασισμένη στην υπάρχουσα νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ευχαριστω για την απαντηση παρα πολυ.

 

Τελικα με αποζημιωσανε σαν υπαλληλο δυο μισθοι συν το 1/3 αυτων μενει το δωρο των χριστουγεννων να παρω κατα το Δεκέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.