Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη κατ' επέκταση με υποστυλώματα στην πρασιά


AARV

Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπερα. Σιγουρα θα σας έχει τύχει να διαπιστώσετε σε περιπτώσεις προσθήκης οροφου, υποστηλώματα περιμετρικά του κτηρίου και μεσα στην πρασιά. Το εχω δει σε αδειες του 70 - 78 - και 90!! και αναρωτιέμαι αν μου διαφεύγει κατι από την νομοθεσια. Επειδη τυνχανει ο πελατης μου να μην θελει να κατεδαφισει το μονοροφο του, πείτε μου: Επιτρεπεται να τοποθετησω υποστηλωματα ενισχυσης εκτος περιγράμματος, στην πρασιά?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι υπό προϋποθέσεις και μέχρι κάποια cm. Αν θυμάμαι καλά έχει συζητηθεί κάτι παρόμοιο στο forum.

Link to comment
Share on other sites

φέροντα στοιχεία του κτιρίου μπορούν να βγουν εκτός οικοδομικής γραμμής μέχρι 40 εκ. όταν θεωρούνται αρχιτεκτονικές προεξοχές. Οπότε και μέσα στην πρασιά μπορούν να βγουν αλλά μέχρι 40 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκαναν χρήση της παρακάτω διάταξης :roll: :

 

ΓΟΚ Παρ. 6

 

Επιτρέπονται οι προεξοχές των φερόντων στοιχείων της οικοδομής μέχρι 0,40 μ. έξω από την οικοδομική γραμμή και μέσα στο πλάτος του προκηπίου, εφόσον η αρμόδια ΕΠΑΕ αποφανθεί, ότι τα φέροντα αυτά στοιχεία αποτελούν αρχιτεκτονικές προεξοχές κατά την έννοια της παρ. 37 του άρθρου 2 του Ν.1577/85 (Εγγρ.15737/1864/18.4.88).

Link to comment
Share on other sites

φέροντα στοιχεία του κτιρίου μπορούν να βγουν εκτός οικοδομικής γραμμής μέχρι 40 εκ. όταν θεωρούνται αρχιτεκτονικές προεξοχές. Οπότε και μέσα στην πρασιά μπορούν να βγουν αλλά μέχρι 40 εκ.

 

Ακριβώς μέχρι 40 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους. Θα μιλήσω με τον αρχιτέκτονα εφαρμογής στην πολεοδομία. Τουλάχιστον να ξερω τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

φέροντα στοιχεία του κτιρίου μπορούν να βγουν εκτός οικοδομικής γραμμής μέχρι 40 εκ. όταν θεωρούνται αρχιτεκτονικές προεξοχές. Οπότε και μέσα στην πρασιά μπορούν να βγουν αλλά μέχρι 40 εκ.

 

Και δεν μετράνε στην δόμηση?Που το γράφει αυτό?Γιατί να θεωρούνται αρχ. προεξοχές τα φέροντα?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Εξακολουθεί να ισχύει με τον ΝΟΚ η δυνατότητα τοποθέτησης δομικών στοιχείων εκτός οικοδομικής γραμμής (πρασιά) για στατικά ανεξάρτητη προσθήκη καθ' ύψος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.