Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάθεση σε επιχείρηση χωρίς ΜΕΕΠ


kpapaxr

Recommended Posts

Τι εννοεις kpapaxr οταν λες στο #3 "η ατομικη επιχειρηση εξακολουθει να υφισταται" αφου δεν εχει πια ΜΕΕΠ.

 

Εννοώ ότι η ατομική επιχείρηση εξακολουθεί να υφίσταται σαν ένας μηχανικός χωρίς ΜΕΕΠ που δεν έχει κλείσει βιβλία στην εφορία.

 

Και στη μεν περίπτωση που το κάνει γαργάρα ο ατομικός εργολήπτης το δημόσιο θα υπογράψει σύμβαση με κάποιον που δεν είναι πιστοποιημένος στο ΜΕΕΠ πια.

 

Στην περίπτωση δε που ζητήσει να υπογράψει η ΟΕ τη σύμβαση μπορεί να προκύψει ζήτημα ότι άλλος συμμετείχε στο διαγωνισμό και με άλλον υπογράφεται η σύμβαση. (άρα και άλλον δεσμεύει η εγγυητική συμμετοχής, άλλος ήταν ενήμερος την ημέρα του διαγωνισμού κτλ)

 

Στο ΜΕΕΠ τους ρώτησα και δεν μπόρεσαν να απαντήσουν. Μου είπαν να πάρω από βδομάδα να το ψάξουν πρώτα.

Edited by kpapaxr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Για να συνοψισω

1) Η ατομικη επιχειρηση υφισταται χωρις να ειναι ομως πια "εργοληπτικη" (μπορει π.χ να βγαζει οικοδομικες αδειες για ιδιωτες )

2) Η Ο.Ε ειναι νεα επιχειρηση "εργοληπτικη" με δικο της πια ΜΕΕΠ

Αν αυτα ειναι σωστα τοτε ισχυουν τα της #2 δευτερη περιπτωση.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

KF ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

 

Θα μιλήσω και με τον προιστάμενο στο ΜΕΕΠ που με παραπέμψανε και αν μου πει κάτι διαφορετικό θα το ποστάρω

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω το νομικό ή Δ15-υπόβαθρο, θεωρώ πως επειδή ο Χ εργολήπτης ακύρωσε το ατομικό του ΜΕΕΠ και, δημιουργησε μια ΟΕ με δικό του ΜΕΚ και κατ'επέκταση νέο ΟΕ- ΜΕΕΠ, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Κι αυτό επειδή μιλάμε για το ίδιο ΜΕΚ, του ίδιου ατόμου δηλαδή. (η "απορρόφηση" που αναφέρει ο συνάδελφος KF).

 

Αν όμως, ακύρωνε το ατομικό του ΜΕΕΠ και ήταν ΑΠΛΩΣ ένας μέτοχος σε μια ΟΕ με αλλουνού ΜΕΚ=εταιρικό ΜΕΕΠ, θα υπήρχε πρόβλημα.

 

Οπως και να'χει, αναμένουμε την επίσημη απάντηση, εγκυκλοπαιδικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eίχα βγει μειοδότης σε δημοπρασια το καλοκαιρι έχοντας ΜΕΕΠ Α1 με αριθμο βεβαιωσης ΑΑΑΑΑ κι η οικονομικη επιτροπη κατακυρωσε το έργο σε εμενα.

 

Ομως πριν προλαβουμε να υπογραψουμε την Συμβαση, προεκυψε καποιο θεμα με την υλοποίηση ή μη του έργου.

Ο Κύριος του Έργου μου ζήτησε να καθυστερησουμε την υπογραφη της Σύμβασης μεχρι να διευθυτηθεί αυτό το θέμα.

 

Πριν από 1 μήνα προχωρησα στην διαγραφη του ΜΕΕΠ μου και σε νεα εγγραφη για να βγαλω 1ης ταξης (δεν ειχαν περασει 2 χρονια για να κανω εκτακτη αναθεωρη και αναγκαστηκα να κανω διαγραφη και νεα εγγραφη)

Αρα τωρα εχω νεο ΜΕΕΠ 1ης ταξης με αριθμο βεβαιωσης ΧΧΧΧΧ

 

Σημερα με ενημερωσαν οτι λυθηκε το προβλημα και συντομα θα με καλεσουν για να υπογραψουμε το συμφωνητικο!

 

Τι γινεται τωρα,

στην συμβαση θα αναφερουμε το παλιο ΜΕΕΠ Α1 με αριθμο ΑΑΑΑΑ με το οποιο συμμετειχα στον διαγωνισμο και κατακυρωθηκε το αποτελεσμα της δημοπρασιας ή

θα αναφερουμε το νεο ΜΕΕΠ 1ης ταξης με αριθμο ΧΧΧΧΧ που ισχυει τωρα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λες καλα ο αριθμος του ΜΕΕΠ δεν αλλαξει εκτος κι αν εκανες εταιρεια ή ησουν σε εταιρεια και το εκανες ατομικο

αν δεν εχεις ΜΕΕΠ θα καταπεσει η εγγυητικη

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λες καλα ο αριθμος του ΜΕΕΠ δεν αλλαξει εκτος κι αν εκανες εταιρεια ή ησουν σε εταιρεια και το εκανες ατομικο

αν δεν εχεις ΜΕΕΠ θα καταπεσει η εγγυητικη

 

ειχα κι εχω ΜΕΕΠ. Απλα αλλαξε ο αριθμος βεβαιωσης επειδη το στελεχωσα και με αλλα ΜΕΚ. Ειναι προβλημα αυτο?

προκειται για την ιδια ακριβως εργοληπτικη επιχειρηση με το ιδιο ΑΦΜ

Link to comment
Share on other sites

ειναι συνεχεια την ιδιας εταιρειας ;

αλλαξε ο τιτλος της εταιρειας ;

εγω εχω μια εταιρεια Ε.Ε. απο την αποια αποχωρησε ενα ΜΕΚ και τωρα την στελεχωνω μονος μου εχω κανει 3ης αναθεωρησεις και ποτε δεν αλλαξε ο αριθμος του ΜΕΕΠ της εταιρειας .

Link to comment
Share on other sites

ειναι συνεχεια την ιδιας εταιρειας ;

αλλαξε ο τιτλος της εταιρειας ;

εγω εχω μια εταιρεια Ε.Ε. απο την αποια αποχωρησε ενα ΜΕΚ και τωρα την στελεχωνω μονος μου εχω κανει 3ης αναθεωρησεις και ποτε δεν αλλαξε ο αριθμος του ΜΕΕΠ της εταιρειας .

 

ειναι η ιδια ακριβως επωνυμια της εταιρειας με το ιδιο ακριβως ΑΦΜ.

Ο μονος λογος που αλλαξε ο αριθμος του ΜΕΕΠ ειναι επειδη ηθελα να την στελεχωσω και δεν μπορουσα να κανω εκτακτη αναθεωρηση γιατι δεν ειχαν περασει τα 2 χρονια, οποτε εβγαλα νεο αριθμο ΜΕΕΠ, αλλα προκειται για την ιδια επωνυμια με το ιδιο ΑΦΜ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.