Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επισκευή οροφής με μπαγδατί


*panagiotis*

Recommended Posts

+1 στον Γιάννη. Η γυψοσανίδα βέβαια δεν έχει το ίδιο αισθητικό αποτέλεσμα!! 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ιδιαιτέρως που αυτό που νόμιζα ότι δεν θα έχει καμμία ανταπόκριση, λόγω πολύ συγκεκριμένης περίπτωσης και όχι ανενδιαφέροντος χρηστών, τελικά απαντήθηκε δεόντως. Οι απαντήσεις είναι λίγο πολύ αυτό που είχα στο μυαλό μου και εγώ να κάνω. Αρχικά δηλαδή, να ανακαλύψω την δομή αυτής της κατασκευής, και μετά να πράξω αναλόγως. Το βασικό είναι όπως σημειώνει ο Γιάννης από το Λασίθι, να διαπιστώσω αν έχει πρόβλημα ο βασικός σκελετός, τα ξύλινα δοκάρια (μάλλον). Μετά, να επέμβω διορθωτικά σε αυτόν, και μετά τα αισθητικά. Η περιμετρικά αναρτημένη ψευδοροφή είναι μία λύση, και μάλλον σχετικά φτηνή, δεν είμαι σίγουρος όμως ότι μπορεί να καλυφθεί το συγκεκριμένο άνοιγμα. Μία άλλη απορία που μου δημιουργείται στο συγκεκριμένο θέμα είναι η εξής: έστω ότι ο φέρων της οροφής/πλάκας οργανισμός ΕΧΕΙ θέμα συντήρησης. Ποιός το αναλαμβάνει; Εξ ημισίας οι ιδιοκτήτες της μίας και της άλλης πλευράς (ισόγειο και πρώτος όροφος); Το ισόγειο μόνο; (μιας και αυτό αποφάσισε να επέμβει) Μήπως (ακραίο) όλη η πολυκατοικία επειδή συνιστά τμήμα φέροντος οργανισμού; (και λογικά, είναι όλοι συνυπεύθυνοι). Για όποιον έχει όρεξη να παρακολουθήσει το thread αυτό, προβλέπονται ενδιαφέρουσες εξελίξεις, διότι συν όλα τα άλλα, αφαιρώντας τις υπάρχουσες φευδοροφές διαπίστωσα ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε αφαιρέσει 2 μάλλον φέροντες τοίχους. Και τους είχε αντικαταστήσει με μία εξόχως γελοία κατασκευή μεταλλικού Π, αλλά, πραγματικά για γέλια (και κυρίως για κλάμματα). Θα συνεχίσω να ανεβάζω φωτογραφίες από την πορεία των εργασιών, αν και τις βλέπω να προχωράνε εξαιρετικά αργά λόγω των θεμάτων που ανακαλύπτω.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε, και προς τέρψιν των στατικών, δείτε τι ανακάλυψα. Στις φωτογραφίες που ανεβάζω (δεν ξέρω με ποιά σειρά θα αναρτηθούν) φαίνονται η αρχική κατάσταση ενός χώρου (τοίχοι επενδεδυμένοι με ραμποτέ) και ψευδορορφή (ο θεός να την κάνει) από φύλλα νοβοπάν. Η ψευδοροφή στηρίζεται σε μεταλλικά Ι τα οποία με λίγο τσιμεντάκι (έτσι ακριβώς) έχουν στερεωθεί στους εκατέρωθεν πέτρινους τοίχους. Στις φωτογραφίες με την ψευδοροφή παρούσα, φαίνονται μία μεταλλική κολώνα που χάνεται μέσα στα νοβοπάν, και από την άλλη μεριά μία κολώνα που "κρύβεται" μέσα στα ραμποτέ. Στην φωτογραφία που έχουν φύγει τα ραμποτέ και παραμένει μόνο ο σκελετός τους στον τοίχο (τα καδρονάκια) αποκαλύπτεται η κολώνα που έχει κατασκευαστεί, αλλά και αυτή χάνεται μέσα στα νοβοπάν. Τέλος, ω τι έκπληξη, κρυμμένο μέσα στα νοβοπάν της ψευδοροφής, ένα μεταλλικό δοκάρι, που στηρίζει ένα μπετονένιο δοκάρι (αυτόνομο όμως έτσι), που στηρίζει τα απομεινάρια ενός γκρεμισμένου τοίχου. Δηλαδή, κάποιος έφτιαξε 2 μπετονένιες κολώνες και ένα μπετονένιο δοκάρι, και ο ίδιος, ή κάποιος άλλος, είπε να ενισχύσει αυτήν την κατασκευή με άλλες 2 μεταλλικές κολώνες και ένα μεταλλικό δοκάρι! Η προγενέστερη ύπαρξη του τοίχου είναι ξεκάθαρη και από την διαφορετική διακόσμηση της οροφής, και από τις διαφορετικές παροχές ρεύματος στα κέντρα των υποτιθέμενων 2 χώρων αλλά και από το διαφορετικό χρώμα μωσαϊκού στο δάπεδο (δεν νομίζω να θέλει κάτι άλλο κανείς για να το αποδείξει). Παλιά πίστευα ότι οι παλαιότεροι μηχανικοί ('40, '50, '60) έκαναν ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ την δουλειά τους, και μετά, στα νεώτερα χρόνια, όταν ο παράγοντας κέρδος έγινε ο σημαντικότερος, τότε τα πράγματα πήραν κάποιον κατήφορο. Η ιστορία αυτή με κάνει να αλλάξω τελείως γνώμη. Εκτός και αν αυτές οι επεμβάσεις έγιναν αποκλειστικά από θαρραλέους ιδιοκτήτες. Πόσο όμως θάρρος; Ποιός θα γκρέμιζε τοίχους σε παλαιότατη κατασκευή χωρίς να ρωτήσει;

 

post-18442-0-95952500-1375193344_thumb.jpg

post-18442-0-92050300-1375193428_thumb.jpg

post-18442-0-12185000-1375193503_thumb.jpg

post-18442-0-67557600-1375193574_thumb.jpg

post-18442-0-41218400-1375193642_thumb.jpg

post-18442-0-69972800-1375193703_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.