Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακές σπουδές στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο


Engineer C

Recommended Posts

γενικά τι ποσοστό επιτυχίας έχει ?θέλω να πω ,αν το μεγαλύτερο ποσοστό δεν καταφέρνει να τελειώσει το μεταπτυχιακό κάτι δεν πάει καλά !!με την έννοια ή είναι πολύ δύσκολα ή θέλει πολύ τρέξιμο και δεν συνδυάζετε με δουλειά κάτι που οι περισσότεροι σίγουρα έχουν

 

:idea:

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό να μένεις μέσα στο χρονοδιάγραμμα , γιατί διαφορετικά δεν θα μπορείς να παραδώσεις τις υποχρεωτικές ασκήσεις , άρα δεν θα μπορείς να δώσεις εξετάσεις. Πχ για την Θ.Ε. "Δυναμική" , αν διαθέτεις ένα καλό 2ωρο την ημέρα δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

5 ειναι οι θεματικες ενοτητες.

 

για τη διαχειριση τεχνικων εργων πρεπει να πω οτι δεν ειναι και πολυ δυσκολη ως περεχομενο ομως επειδη σχεδον τα παντα ειναι αγνωστα για εναν νεο μηχανικο και μπαινεις σε ενα εντελως νεο γνωστικο αντικειμενο,θα πρεπει να αφιερωσεις αρκετο χρονο.

 

με δουλεια πιστευω συνδυαζεται....αν εισαι και γατονι ακομα καλυτερα....μουχαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συμπτωματικά έχω άμεση επαφή και με την ΠΣΠ (Περιβαλλοντικός Σχεδιασμός Πόλεων και Κτιρίων) και με την ΣΜΑ (Σεισμική Μηχανική και αντισεισμικές κατασκευές) μπορώ να σου πω υπεύθυνα ότι:

 

- στην μεν ΠΣΠ το πιθανότερο θα χρειαστείς να δηλώσεις αρκετές φορές μέχρι να κληρωθείς αλλά απαιτεί πολύ λίγο διάβασμα και τα περισότερα θέματα και ένοιες τα γνωρίζεις ήδη αν σπούδασες Πολιτικός Μηχανικός. Τα γραπτά θέματα είναι εύκολα και πολύ προσβάσιμα.

 

- στην ΣΜΑ το πιθανότερο είναι να σε πάρουν με την πρώτη ΑΛΛΑ πρέπει να φρεσκάρεις τα μαθηματικά σου και να αντιμετωπίζεις θέματα της τάξεως των 20 σελίδων με εξισώσεις.

 

Όπως και ναχει πρόκεται για ΜΑΣΤΕΡ και ο καθένας το αντιμετωπίζει όπως καταλαβαίνει. Άλλος το κάνει επειδή θέλει προαγωγή στην δουλειά και το μόνο που τον νοιάζει είναι πως να ξεγελάσει το σύστημα και να πάρει το 5αρι σε κάθε μάθημα και άλλος για την πλάκα του οπότε φυσικά τον ενδιαφέρει να γίνει μαστερ στο αντικείμενο. Η πλευρά προς την οποία εσύ θα κλίνεις καθορίζει και την "δυσκολία" της ενότητας και το απαιτούμενο χρόνο από εσένα.

 

καλή επιτυχία

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όποιος πέρασε στη διαχείριση Τεχνικών Έργων και θέλει βοήθεια ας μου στείλει μήνυμα. Μπορώ να τον βοηθήσω από απλές συμβουλές έως ασκήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

υπάρχει κανείς που να παρακολουθεί τον Περιβαλλοντικό Σχεδιασμό Πόλεων και Κτιρίων ? κληρώθηκα και ξεκινάω τον σεπτεμβριο με την πρώτη θ.ε. τι να περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

Πελη, απαιτειται καποιος χρονος ενασχόλησης με τις εργασίες, όχι τοσο τις πρωτης ενότητας όσο των υπολοιπων ενοτητων. Εξετασεις γενικά εύκολα, δυστυχως ο βιοκλιματικος σχεδιασμός κτιρίων έιναι μονο 1 απο τις 4 ενότητες και δεν ξερω τι θα προλαβουν να μας πουν, οι αλλες ενότητες παρα ειναι θεωρητικές και αμφιβόλου χρηστικότητας.

Ειναι γενικά μια ακομη εγνοια να εχεις στο μυαλο, πιο πολυ η εγνοια παρα η απαιτούμενη κουραση! Ελπίζω οι διπλωματική εργασία να έχει περισσότερο ενδιαφέρον και χρηστικότητα!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση palex. έχω ενα μικρό άγχος γιατί το ωράριο μου ειναι λίγο πιεσμένο και δεν ημουν σίγουρη στο κάτα ποσο θα μπορούσα να ανταποκριθώ. εβδομαδιαία πόσες περίπου ώρες απαιτούνται?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mswsk για τη διευκρίνηση.

Το ποσό αυτό προκαταβάλλεται ή πληρώνεται σταδιακά;

Και αν πληρώνεται σταδιακά κατά τη διάρκεια των τριετών (2+1) σπουδών αναπροσαρμόζεται ή κάποιος που θα εισαχθεί στο αντίστοιχο τμήμα σήμερα θα πληρώσει τελικά 4.250€;

 

Θυμάμαι παλιότερα ένας φοιτητής του Ανοιχτού Πανεπιστημίου είχε αρνηθεί να πληρώσει δίδακτρα γιατί αυτό αντιτίθεται στην αρχή ότι η τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα είναι δωρεάν. Γνωρίζει κανείς τι έγινε; Έχει εκδικαστεί η υπόθεσή του;

 

Χάρη καποιοι ειχαν κανει στο παρελθόν κίνηση για ομαδική προσφυγή αλλα δεν ξερω την κατάληξη της υποθεσης. Εδω είχα βρει τοτε την σχετική συζήτηση.

http://www.eap-forums.gr/

 

σε ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση palex. έχω ενα μικρό άγχος γιατί το ωράριο μου ειναι λίγο πιεσμένο και δεν ημουν σίγουρη στο κάτα ποσο θα μπορούσα να ανταποκριθώ. εβδομαδιαία πόσες περίπου ώρες απαιτούνται?

 

Εξαρταται πόσο "σπασικλάκι" είσαι! Εγω λόγω χαρακτήρα τα αφείνω όλα για την τελευταια στιγμή υπό πίεση, ξενύχτι την προηγούμενη κτλ.. Μονο με το πιστόλι στο κρόταφο μπορω να συγκεντρωθω για να γράψω θεωρητικές αναλυσεις! Αν θες να τα έχεις όλα στην εντέλεια μπορείς να αφιερώνεις μια μερα την εβδομάδα ολοκληρη πχ την Κυριακή για τα επομενα 4 χρόνια..ειναι θεμα νοοτροπίας και αν βρισκεις καποιο πρακτικό λόγο-κινητρο να το κανεις, π.χ αν θεωρείς ότι τα παρεχόμενα βιβλία είναι επιστημονικά και αξίζει να τα ξεζουμίσεις (που δεν είναι)!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.