Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταπτυχιακές σπουδές στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο


Engineer C

Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η άποψη σας για το ανοιχτό πανεπιστήμιο και τα μεταπτυχιακά στον κλάδο μας (κυρίως πολιτικών μηχανικών) και αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία ή έχει ακούσει εντυπώσεις από κάποιον που έκανε μεταπτυχιακό με αυτό τον τρόπο.

ερωτήματα βασικά είναι αν το μεταπτυχιακό αυτό είναι ισοδύναμο με τα μεταπτυχιακά που κάνεις σε οποιοδήποτε άλλο πανεπιστήμιο και

αν είναι πρακτικό να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία (π.χ τι γίνεται αν έχεις απορίες, τα βιβλία έρχονται στην ώρα τους? κλπ)

και γενικά κάθε πληροφορία σχετικά με ενδιαφέρει.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κάθε μεταπτυχιακός τίτλος είναι ισότιμο με οποιονδήποτε άλλο απο κάθε άλλο ίδρυμα!

το θέμα είναι να είσαι τυχερή και να σε δεχτούν!τίποτε άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα γιατί δεν απαντάει κανείς elenakot...η συζήτηση έχει επαναληφθεί. Δες εδώ http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3775. Στην ερώτηση σου βέβαια δεν ξέρω να δώσω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ την προηγούμενη βδομάδα κατέθεσα τα χαρτιά μου για το πρόγραμμα "Σεισμική Μηχανική και Αντισεισμικές Κατασκευές". Έκανα την αίτηση για πρώτη φορά φέτος... και κληρώθηκα!

Είναι καλό για όσους θέλουν να κάνουν μεταπτυχιακό αλλά έχουν την ανάγκη να εργαστούν κιόλας. Για το επίπεδο δεν μπορώ να πώ αλλά όπως και να είναι θα εξαρτάται πάντοτε από συνέπεια και το μεράκι του καθηγητή και του φοιτητή.

Υ.Γ Το μόνο βίσμα μου ήταν η καλή προδιάθεση και η θετική σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

γνωστός μου που πέρασε σε άσχετο μεταπτυχιακό στο εαπ πάντως

ούτε βιβλία μπορούσε να βρει,τα έψαχνε σε δημόσιες βιβλιοθήκες όπου και δεν υπήρχαν ή τα είχαν πάρει οι υπόλοιποι φοιτητές

και όταν δεν πέρασε τη θεματική ενότητα ανάγκαστηκε να ξαναπληρώσει...

λίγο άδικο δεν είναι?

 

παρ'όλα αυτά η μόνη λύση για κάποιον που δουλεύει,που δεν μπορεί να μετακομίσει ή που δεν πληροι προυποθέσεις για λοιπα μεταπτυχιακά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.