Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός U τοίχου


emnikol

Recommended Posts

On 5/8/2016 at 1:36 ΜΜ, tetris said:

θεωρώντας λ=0,56 (το υπολόγισα βάσει βάρους/μ³ και με διαστάσεις 35*17*17) από ΤΟΤΕΕ 2

έχεις: U=1.92

Ίσως στην πραγματικότητα να είναι λίγο μικρότερο, αν λάβεις υπόψη ότι λόγω αρμών υπάρχουν αρκετά κενά, αλλά ας μην το ψειρίζουμε τόσο

@tetris @dib

Συνάδελφοι, καλημέρα.

Μου έτυχε κι εμένα τοίχος από τσιμεντόλιθους και ψάχνοντας το U, έπεσα σε αυτή την δημοσίευση από dib και tetris.

Κάτι όμως δεν μου φαίνεται σωστό στους υπολογισμούς (ή κάτι δεν καταλαβαίνω):

Πράγματι, ένα τυπικό λ για τσιμεντόλιθους είναι το λ=0,56 (ΤΟΤΕΕ 2, σελ. 56+).

Στη συνέχεια όμως το λ πρέπει να γίνει R (R=d/λ), οπότε για 17cm πάχος R=0,17/0,56=0,304, και τέλος το R να γίνει U (U=1/R), άρα τελικό U = 1/0,304 = 3,29 W/m2K

Σωστά ή κάτι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @vagom

Δεν έχεις προσθέσει πάχος σοβά 0,02 (μέσα - έξω...αν έχουν) και τις θερμικές αντιστάσεις (Ri = 0,13 & Ra = 0,040), για επαφή σε αέρα.

Αν τα προσθέσεις, πρέπει να βγάλεις U = 1,925

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, απλά εγώ κατάλαβα ότι ο tetris αναφερόταν στο U των τσιμεντόλιθων και μόνο.

Σοβά δεν έχω, τα Ri και Ra τα προσθέτω μετά, άρα όλα καλά…

Thanks, dib!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα εξής:

- Σε τοιχοποιία η οποία περιλαμβάνει κλειστό διάκενο αέρα με πάχος μικρότερο του 1/10 των άλλων δύο διαστάσεων του τοίχου και μικρότερη από 30cm στο υπολογισμό του U πέρα από τον συνυπολογισμό του Ra συνυπολογίζεται και τον παράγοντα d/λ για τη στρώση του αέρα;

-   Σε τοιχοποιία η οποία περιλαμβάνει κλειστό διάκενο αέρα με πάχος μεγαλύτερο του 1/10 των άλλων δύο διαστάσεων του τοίχου συνυπολογίζεται τον παράγοντα d/λ για τη στρώση του αέρα; Ο Ra σύμφωνα με την τεχνική οδηγία δεν υπολογίζεται.

Προσωπικά μια φορά μου έχει τύχη η δεύτερη περίπτωση και υπολόγισα U για το κομμάτι του τοίχου μέχρι το διάκενο, δηλαδή στον υπολογισμό μου δε συμπεριέλαβα την εξωτερική οπτοπλιθοδομή και τον εξωτερικό σοβά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.