Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός U τοίχου


emnikol

Recommended Posts

Για να μην ανοιξω αλλο τοπικ η να πεταξω την απορια σε ο,τι να ναι, βρηκα αυτο που ειναι παρεμφερες

 

Σε διαμερισμα κατασκευης 1979, εχουν τοποθετηθει απο τον εργολαβο τοτε συρομενα σιδερενια με μονο υαλοπινακα κουφωματα

Αυτα, λοιπον, στο σημειο που συρονται στις ραγες πανω, δημιουργουν τμηματικα δρομικο τοιχο αντι για μπατικο

Συνολικα για 3 μπαλκονοπορτες υπολογιζω κανα 6αρι τ.μ. να ειναι δρομικος

 

Το αγνοειτε η το λαμβανετε ως δρομικη τοιχοποιια στην εξωτερικη επιφανεια με τις αναλογες απωλειες που αυτο θα συνεπαγεται...?

 

Εγω σκεφτομαι να το λαβω υποψιν μου....

 

Ξερω, το ψειριζω  :mrgreen:

 

Κι εγώ το λαμβάνω υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

@iks

Σωστά, αλλά αυτό στην περίπτωση που κάνεις αναλυτικό υπολογισμό. Αν όμως κάποιος πάρει τιμές από τον πίνακα 3.4α. ποιες τιμές (δρομικής) τοιχοποιίας θα πρέπει να διαλέξει; Σε επαφή με αέρα ή σε επαφή με μ.θ.χ.; Προσωπικά λέω "σε επαφή με μ.θ.χ." γιατί -υποτίθεται- πως έχουν υπολογιστεί λαμβάνοντας υπόψη ότι Ra = Ri. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εκανα λιγακι πιο συνθετο αλλα δουλεψε...

 

Ειχα πλευρα 5,90Χ3,25 συνολικα, ητοι 19,18 τ.μ.

Εβγαλα ποσοστο σκυροδεματος 2,88 τ.μ. με συγκεκριμενο συντελεστη 3,40

Εχω 2,15Χ2,20 δρομικη τοιχοποιια στα σημεια των συρομενων, 4,73τ.μ. με συντελεστη 3,05,

Αφαιρω κουφωματα και το εναπομειναν ειναι η μπατικη μου τοιχοποιια με 2,20 συντελεστη

Ε, πολλαπλασιασα καθε ανωτερω εμβαδον με τον αναλογουντα συντελεστη του και διαιρεσα με τη συνολικη επιφανεια, αφαιρομενων των κουφωματων για να με δωσει εναν ανηγμενο συντελεστη

Μην περναω 100 γραμμες στο προγραμμα.

 

Επι της ουσιας, ο συνολικος συντελεστης προσαυξηθηκε κατα 0,27 στη μια πλευρα και 0,10 στην αλλη (σε δυο πλευρες ειχα ανοιγματα), οποτε η διαφορα γενικα ηταν μικρη και αμελητεα, δεδομενου οτι ειχα 44 τ.μ. απωλειες δαπεδου σε ΜΘΧ αποθηκης κατω, οποτε δεν επηρεασε σημαντικα το αποτελεσμα...

 

Παρολα αυτα θελησα να ειμαι οσο πιο ακριβης γινεται, αν και ομολογουμενως ειναι η πρωτο φορα που αποφασιζω να κινηθω κατ αυτον τον τροπο σε συρομενο που μειωνει το παχος του τοιχου.

 

Αναλυτικο υπολογισμο τοιχου δεν κανω ποτε διοτι ποτε δε μπορω να ξερω τι υλικα χρησιμοποιηθηκαν... Οποτε ακολουθω πιστα τους πινακες με τα δεδομενα και ειμαι σιγουρος...

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΩΡΩ ότι οι  διαφορες είναι αμελητέες σε τέτοιες ποσοτητες και εμβαδα.....μην ξεχναμε ότι και το 3,40..2,20, κτλπ είναι θεωρησεις, πολύ κοντα στην πραγματικοτητα βεβαια......

δεν ξερω αν κερδίζουμε τιποτα αν κανουμε  πιο αναλυτικη , αλλα θεωρηση παλι ,σε μικρο ποσοστο τοιχοποιίας..... 

 

παρα τα παραπανω παντως,  οσες φορες μου ετυχε ,το ελαβα υποψη , απλως δεν ξερω αν αξιζει ,γιατι παντα ηταν αμελητέες οι διαφορες....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Inzaghi είναι, αλλά και εγώ δεν κάθομαι να το υπολογίσω αναλυτικά, οι διαφορές πιστεύω είναι αμελητέες.

Στη μοναδική περίπτωση που το κάνω όπως ακριβώς το περιγράφει είναι σε περιπτώσεις που το κτίσμα θα μπει στο "εξοικονόμηση", Και εκεί οι διαφορές είναι αμελητέες (π.χ. σε μία συνηθισμένη περίπτωση ελλιπώς θερμομονωμένου τοίχου συρόμενων η διαφορά είναι αμελητέα αν τον θεωρήσουμε δρομικό ή μπατικό 0,90 και 0,80). Το σημαντικότερο σε αυτή την περίπτωση είναι στο Β' ΠΕΑ να μην μειώσουμε το U στους συγκεκριμένους τοίχους μετά την εξωτερική θερμομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Για τοίχο απο τσιμεντόλιθους (κατασκευή '78-'79) με υλικα σοβάς + τσιμεντόλιθο (με κενό αέρος) + σοβάς .. τι U μπορεί να έχει ?

 

Να το υπολγίσω όπως μια πλάκα zoellner ή να πάρω τιμή απο πίνακα 3.4α (που δεν νομίζω να καλύπτει την περίπτωση μου) ?

 

Έχει κάποιος συνάδελφος αντίστοιχη εμπειρία ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Link to comment
Share on other sites

θεωρώντας λ=0,56 (το υπολόγισα βάσει βάρους/μ³ και με διαστάσεις 35*17*17) από ΤΟΤΕΕ 2

έχεις: U=1.92

Ίσως στην πραγματικότητα να είναι λίγο μικρότερο, αν λάβεις υπόψη ότι λόγω αρμών υπάρχουν αρκετά κενά, αλλά ας μην το ψειρίζουμε τόσο

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ #tetris που μπήκες στο κόπο να το υπολογίσεις !!! ... +1

 

Απο υπολογισμούς την ίδια τιμή βρήκα αλλά δεν με έπειθε η τιμή του (γενικά καχύποπτος :) ) και γι' αυτό ζήτησα και μια δεύερη γνώμη !

 

Τέλος πάντων αρκούμε σ' αυτό και προχωράω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

1. τοίχος απο κλασσικό τσιμεντόλιθο και με επίχρισμα μέσα έξω τι U παίρνετε από τον πίνακα ? Παραπάνω είδα συνάδελφο με 1,92, είναι σωστό? 

2, τοίχο με τουβλίνα (μαζί με σοβά όχι πολύ παχύ τελικό 22cm ) τι U θα πέρνατε απο τον πίνακα ? (μπατική δεν θεωρείται?)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.