Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κυκλική εσωτερική σκάλα μεζονετας


Recommended Posts

Καλημέρα. Προφανώς και αντιπαραβάλω της αδείας.

'Ομως το όλο θέμα το ρώτησα για τα τετραγωνικά, γιατί στην άδεια δεν αναγράφονται πουθενά τετραγωνικά,(δεν υπάρχει διάγραμμα ουτε ΤΕ, ούτε στη κάτοψη λέει κάτι) τα σχέδια δεν έχουν όλες τις διαστάσεις οπότε τα τετραγωνικά που θα συγκρίνω είναι αυτά όπως τα λέει στα συμβόλαια.

Δηλαδή μετράω την ΟΙ 105τμ.κατά την αυτοψία, στο συμβόλαιο μου τη λέει 100(το συμβόλαιο σύγχρονο με την άδεια), από τα σχέδια (όπως το μετράω με το κλιμακόμετρο αλλά και με το autocad που πέρασα μέσα το σκαν) βγαίνει περίπου 99. Τι θα πάρω παράβαση?ε τα 5 λέω εγώ, γιατί η διαφορά είναι τέτοια που μπορεί να οφείλεται σε λάθος του σχεδίου (επειδή είναι στο χέρι με περίεργα σχήματα κλπ).

Αλλά επειδή η σκάλα πιάνει 5τμ. η διαφορά είναι σημαντική, εξ ου και η ερώτηση μου εδώ.

Τη παραπάνω άποψη δεν την έβγαλα μόνη μου (ως προς το να πάρω ή όχι υπ' όψιν μου το 1μ διαφορά, αλλά με συμβούλεψε έτσι υπάλληλος σε ΥΔΟΜ (που της έχω εμπιστοσύνη).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μπαίνω στο θέμα, που σίγουρα θα γνωρίζουν εμπειρότεροι.

Σε υπάρχουσα μονοκατοικία (ισόγειο κ όροφος), θα κατασκευαστεί α. κυκλική εσωτερική σκάλα από όροφο προς δώμα (μέσω οπής στην πλάκα), καθώς και β. εσωτερικό πατάρι με ύψος <1.20μ.,  (από κάτω θα είναι χώρος βοηθητικής χρήσης-wc).

Αλλάζουν τα στοιχεία κάλυψης/δόμησης της υπάρχουσας μονοκατοικάς? (η λογική λέει όχι..)

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

απόληξη=στεγασμένο χώρο?, όχι.. σκέφτομαι κάτι σαν καταπακτή που κλείνει και ανοίγει. πιθανόν να αλλάζει το ύψος μόνο εκεί που υπάρχει η οπή του δώματος +30 εκατοστά.

 

κάτι σαν και αυτό: https://www.google.com/search?q=καταπακτή&amp;client=firefox-b-d&amp;source=lnms&amp;tbm=isch&amp;sa=X&amp;ved=0ahUKEwjC2tHDz6nhAhWKw6YKHayPA3QQ_AUIDigB&amp;biw=1192&amp;bih=654#imgrc=ayb51jRSsGUXxM:

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Τυπικά με την κατασκευή που σκέπτεσαι δεν αλλάζουν τα μεγέθη που αναφέρεις - εφόσον κρίνεις ότι δεν επηρεάζεις α)τον Φ.Ο. και β) την κτιριοδομική διαμόρφωση .  Θυσιαστικά αλλάζεις την κάτοψη δώματος (μετράει σαν όψη, ειδικά αν έχεις περάσει στην έκδοση της Ο.Α. από γνωμάτευση Σ.Α.),την κάτοψη του χώρου που θα κατασκευαστεί η σκάλα/καταπακτή και μήπως το πατάρι του W.C. χρειαστεί αερισμό; Αρα μαζεύονται διάφορα και πιθανά θα χρειαστεί τουλάχιστον ενημέρωση φακέλου Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, als said:

Τυπικά με την κατασκευή που σκέπτεσαι δεν αλλάζουν τα μεγέθη που αναφέρεις - εφόσον κρίνεις ότι δεν επηρεάζεις α)τον Φ.Ο. και β) την κτιριοδομική διαμόρφωση .  Θυσιαστικά αλλάζεις την κάτοψη δώματος (μετράει σαν όψη, ειδικά αν έχεις περάσει στην έκδοση της Ο.Α. από γνωμάτευση Σ.Α.),την κάτοψη του χώρου που θα κατασκευαστεί η σκάλα/καταπακτή και μήπως το πατάρι του W.C. χρειαστεί αερισμό; Αρα μαζεύονται διάφορα και πιθανά θα χρειαστεί τουλάχιστον ενημέρωση φακέλου Ο.Α.

δεν θα έπρεπε να αναφέρονται στο άρθρο 12 του νοκ αυτά που δεν μετράνε στην κάλυψη?

Link to comment
Share on other sites

τα ανωτερω προτεινομενα απο εσενα zulumpo, δεν επιφερουν τροποποιηση καλυψης, τροποποιούν αυτα που σου ανεφερα - και παντα σε θεωρητικό επίπεδο/κουβέντα, με τα λιγα τεχνικά δεδομένα που εχεις παραθέσει.

την καλησπέρα μου

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης δεν αλλάζουν. Πρέπει να κάνεις ενημέρωση, αν αυτή ήταν η ουσία της ερώτησης σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.