Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέσεις Στάθμευσης - πως επηρεάζουν την αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

3 ώρες πριν, OLINAPAL said:

...

Δηλαδή αν έχουμε τη δυνατότητα γενικά να δεσμεύουμε θέσεις στάθμευσης αποφεύγουμε την αλλαγή χρήσης?

Δεν κατάλαβα το ερώτημα σου!

Έχεις ή δεν έχεις ζητούμενο να κάνεις αλλαγή χρήσης?

 

Γενικά όταν κάνουμε αλλαγή χρήσης και είναι αναγκαίο να δεσμευτεί κι άλλη θέση στάθμευσης τότε κατά κανόνα εμπλέκουν περισσότεροι παράγοντες εφικτότητας.  (αν υπάρχει ο αναγκαίος χώρος, αν ο εναπομένων χώρος φύτευσης επαρκεί, δικαιώματα συνιδιοκτησιών κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι κατάλαβα το σκεπτικού της συναδέλφου

Βασίζεται στο Άρθρο 29 ν. 4495
Διοικητικές πράξεις για την εκτέλεση οικοδομικών εργασιών 
1.  Οικοδομική άδεια απαιτείται για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, η οποία δεν εμπίπτει 
στις εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας και αφορά ιδίως : 
(...)
ε)  αλλαγή  χρήσης,  αν  επέρχεται  αλλαγή  προς  το  δυσμενέστερο,  στα  στοιχεία  του  διαγράμματος 
κάλυψης
ή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων 
ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους, 

και σκέφτεται (εύλογα κατά τη γνώμη μου) ότι αν η υφιστάμενη νόμιμη χρήση (έστω κατοικία) έβγαλε υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης (έστω 5), αλλά εμείς δεσμεύσαμε συμβολαιογραφικά άλλες 5 και έχουν στο σύνολο 10 θέσεις. Η νέα χρήση απαιτεί έστω 8 θέσεις. 

Υπάρχει μεταβολή του δ. κάλυψης ως προς το δυσμενέστερο (λόγω απαίτησης θέσεων στάθμευσης) ή έχουν ήδη καλυφθεί οι θέσεις από την δέσμευση και έτσι δεν απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης (με την προϋπόθεση τα φορτία και τα Η/Μ να μην μεταβάλλονται).;

Με τη σειρά μου να ρωτήσω τη συνάδελφο, η νέα χρήση ποια θα είναι, που δεν θα επιβαρύνει με επιπλέον φορτία, αλλά θα απαιτεί επιπλέον θέσεις στάθμευσης;

Link to comment
Share on other sites

Pavlos 33 σωστά κατάλαβες. Έχω για παράδειγμα αίθουσα εκθέσεων 500 τ.μ. και θέλω να το κάνω γραφείο, χωρίς καμία απολύτως αλλαγή σε μελέτη. Οι θέσεις στάθμευσης που απαιτούνται για την πρώτη χρήση είναι λιγότερες από αυτές για την δεύτερη και ο μόνος λόγος αλλαγής χρήσης είναι οι θέσεις στάθμευσης. Η πρώτη χρήση απαιτεί 5 θέσεις και η δεύτερη 6. Αλλά έχουν εξασφαλιστεί 10 από την πρώτη. Πρέπει να γίνει η αλλαγή χρήσης?

 

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται λογικό το επιχείρημά σου, ώστε να μην απαιτηθεί αλλαγή χρήσης. Όμως, να εξετάσουμε και ένα άλλο ζήτημα. Οι επιπλέον θέσεις στάθμευσης (πέραν των υποχρεωτικών) δεσμεύτηκαν συμβολαιογραφικά και μάλλον δεν περιλαμβάνονταν στο εγκεκριμένο δ. κάλυψης της αρχικής άδειας. Ενδεχομένως η χωροθέτηση των θέσεων αυτών να επηρεάζει το ποσοστό φύτευσης. Αν σήμερα, σε ένα νέο δ. κάλυψης ενταχθούν όλες οι θέσεις στάθμευσης, έχουμε αλλαγή σε αυτό το διάγραμμα πριν καν συζητήσουμε για την αλλαγή χρήσης; 

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση βάσει εγγράφου δεν υπάρχει. Συζητάμε εδώ ότι φαίνεται λογικό το επιχείρημα του να μην απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης στην συγκεκριμένη περίπτωση. Τελικά στο δ. κάλυψης που έχεις περιλαμβάνονται επιπλέον θέσεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Θα μπορούσε πάντως να είναι σύνηθες. Και τελικά δεν ξέρω τι ισχύει. 

"αλλαγή  χρήσης,  αν  επέρχεται  αλλαγή  προς  το  δυσμενέστερο,  στα  στοιχεία  του  διαγράμματος 
κάλυψης". 

Η αλλαγή είναι δυσμενέστερη όμως στην πραγματική κατάσταση δεν επιφέρει καμία δυσμένεια στο δ.κ. Άντε βγάλε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης, αν στο αρχικό δ. κάλυψης περιλαμβάνονται πέραν των υποχρεωτικών και επιπλέον θέσεις-συμβολαιογραφικά δεσμευμένες, Μια συζήτηση και με την ΥΔΟΜ θα βοηθούσε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για να το πάω λίγο πιο πίσω, κοιτούσα το Άρθρο 2 του Π.Δ. 111/04

7. Θέατρα, κινηματογράφοι, αίθουσες συναυλιών, συνεδριακά κέντρα, κτίρια εμπορικών εκθέσεων - εκθεσιακά κέντρα (υλικών, εξοπλισμού) και λοιπά κτίρια συνάθροισης κοινού που δεν αναφέρονται στο παρόν: μια (1) θέση στάθμευσης ανά 35 τμ επιφανείας κτιρίου. Για τυχόν συνυπάρχουσες χρήσεις (εστιατόρια, ζαχαροπλαστεία, κέντρα διασκέδασης κλπ) εφαρμόζονται τα κατά περίπτωση προβλεπόμενα από τις διατάξεις του παρόντος άρθρου.

Άρθρο 3 Π.Δ. 111/04

2. Διοίκηση, κοινωφελείς οργανισμοί, τράπεζες, γραφεία, εμπορικά καταστήματα (πλην υπεραγορών, εμπορικών κέντρων και πολυκαταστημάτων), καταστήματα παροχής προσωπικών υπηρεσιών, καθώς και γενικά παρεμφερείς προς τις ανωτέρω χρήσεις, που δεν αναφέρονται στο παρόν: μια (1) θέση στάθμευσης ανά 80 τ.μ. επιφανείας κτιρίου.

για την περίπτωση που αναφέρεις (αίθουσα εκθέσεων σε γραφεία) δηλαδή δεν απαιτείται έτσι κι αλλιώς η δημιουργία νέων θέσεων στάθμευσης

επειδή απλά υποθέτω ότι οι χρήσεις που είπες είναι ενδεικτικές, τότε αν έχεις λάβει τα ευεργετικά όρια του Άρθρου 3 και υπάρχει απαίτηση δημιρουργίας θέσεων στάθμευσης, τότε (όπως λέει και ο Παύλος):

1. αν στο διάγραμμα σου προαιρετικά είχαν χωροθετηθεί περισσότερες θέσεις (που σε καλύπτουν σήμερα) και αυτές είχαν συμβολαιογραφικά δεσμευτεί, είσαι ok κατά τη γνώμη μου

2. αν δεν είχαν χωροθετηθεί στο διάγραμμα και είχαν απλά δεσμευτεί συμβολαιογραφικά, τότε είσαι σε μια γκρίζα ζώνη, στη θέση σου θα έκανα έγγραφο ερώτημα στην ΥΔΟΜ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.