Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέσεις Στάθμευσης - πως επηρεάζουν την αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Εκ παραδρομής, θυμόμουν λάθος για τα ΚΥΕ, δεν ισχύει το παραπάνω μου μήνυμα. Εξαρτάται βέβαια και σε ποια περιοχή είσαι.

Π.χ. για την Αθήνα, ισχύει το ΦΕΚ 76Α / 2004, οπότε αν το κατάστημά σου είναι στην παράγραφο 4 στο άρθρο 3, πολύ πιθανόν τελικά να χρειάζεσαι έξτρα στάθμευση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα, αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει:

 

γίνεται αλλαγή χρήσης σε κτίριο και η νέα χρήση απαιτεί λιγότερες θέσεις από την παλιά. Μπορούμε να καταργήσουμε τις επιπλέον θέσεις στάθμευσης που δεν απαιτούνται?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μετά από αρκετή αναζήτηση στα σχετικά άρθρα του φόρουμ σχετικά με το αν χρειάζεται αλλαγή χρήσης

από κατοικία σε ιατρείο βρήκα πολύ εύστοχες τις ερωτήσεις και τα παραδείγματα του Αστέριου στο #1.

Απάντηση όμως για την περίπτωση 1 δεν υπήρξε. Και εκεί νομίζω ότι ο συνάδελφος στην υπόθεσή του

ότι πάμε για αλλαγή χρήσης είναι απολύτως σωστός. Έχει κανείς αντίθετη γνώμη?

Έχω ακριβώς παρόμοια περίπτωση και νομίζω ότι χρήζει αλλαγή χρήσης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αδεια του 2012 που δειχνει εμπορικα καταστηματα στο ισογειο.

Αν θελουμε να κανουμε αλλαγη χρησης σε χωρο συναθροισης κοινου (Κ.Υ.Ε.) σε ΕΝΑ απο τα μαγαζια και προκειμενου να υπολογισουμε αν εχουμε αλλαγη ως προς το δυσμενεστερο σε στοιχεια του διαγραμματος δομησης (εν ολιγοις τα Parking) πως το αντιμετωπιζουμε ?

 

α) Διαιρω με τους αντιστοιχους συντελεστες (0,50 & 0,35 εφοσον προκειται για κτιριο μετα το 2004) ΜΟΝΟ την επιφανεια του καταστηματος που αλλαζει χρηση?

 

β) Διαιρω με τους αντιστοιχους συντελεστες το συνολο των καταστηματων του ισογειου και βλεπω αν στο ΑΘΡΟΙΣΜΑ τους προκυπτει αλλαγη ως προς το δυσμενεστερο?

 

Εχω ρωτησει σε δυο πολεοδομιες (Σωκρατους & Αργυρουπολη) και εχω παρει δυο διαφορετικες απαντησεις....

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα νέο κτίριο ο υπολογισμός (γενικά) των θέσεων γίνεται ξεχωριστά για κάθε χρήση και στην συνέχεια αθροίζονται οι απαιτούμενες θέσεις όλων των χρήσεων για να προκύψει ο συνολικός αριθμός θέσεων  του κτιρίου.

 

Με βάση αυτή τη λογική , κατά την γνώμη μου πρέπει να γίνει επαναυπολογισμός των θέσεων όλων των καταστημάτων της ίδιας χρήσης με αυτή που θα αλλάξεις , εδώ δηλαδή  όλων των ΚΥΕ που υπάρχουν στο κτίριο.

 

Τελικά όμως , κατισχύει η άποψη της Πολεοδομίας που θα σου δώσει την άδεια..

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπέρα, αλλαγή χρήσης ισόγειου διαμερίσματος πολυκατοικίας σε κλειστό χώρο στάθμευσης, χρειάζεται άδεια δόμησης ή μικρής κλίμακας?  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή χρήσης δεν συμπεριλαμβάνεται σε καμία από τις περιπτώσεις της ΕΕΜΚ.

Ή βγάζεις άδεια δόμησης ή αν πληροίς τις προϋποθέσεις (μη αλλαγές προς το δυσμενέστερο - βλέπε ΝΟΚ) κάνεις ενημέρωση της άδειας

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

thanks, να υποθέσω ότι η 'προσθήκη' θέσεων στάθμευσης σε μια ιδιοκτησία σημαίνει αυτόματα την "αλλαγή προς το δυσμενέστερο, στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης" και συνεπώς την απαίτηση για άδεια δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.