Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέσεις Στάθμευσης - πως επηρεάζουν την αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Αν δεν υπάρχει η συγκεκριμένη απόφαση, οι θέσεις υπολογίζονται με τη δυσμενέστερη (μικρότερη) επιφάνεια  (δηλ. 100 μ² για κατοικία). Νομίζω πως υπάρχει και δεύτερος υπολογισμός (1 θέση ανά κατοικία), ο δε τελικός αριθμός θέσεων είναι ο μεγαλύτερος εκ των δύο. 

Και, ΔΕΝ υπολογίζονται βάσει της επιφάνειας του οικοπέδου αλλά βάσει επιφάνειας κτίσματος

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

Διαβάζοντας εδώ και σύμφωνα με το  ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/52532/2192 έχω μια απορία.

Σε κτίριο ΧΩΡΙΣ οικοδομική άδεια αλλα τακτοποιημένο και μάλιστα πρό του 75 που θέλει να γίνει σύσταση οριζοντίου για διαχωρισμό απο μία σε δύο κατοικίες και πρόκειτε να εκδοθεί άδεια, χρειάζετε θέση στάθμευσης; Η επειδή είναι προ του ν. 960/1979 (ΦΕΚ 194 Α’) δεν απαιτείτε. Προφανώς αυτη τη στιγμή δεν έχει καμία..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει απαίτηση για κάποιο δικαιολογητικό όπως στην περίπτωσή σου, ανεβάζεις ενημερωτικό υπόμνημα ότι το συγκεκριμένο δικαιολογητικό δεν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε κατάστημα οικοδομής του 1988 επιφάνειας 150τμ, όπου οι θέσεις στάθμευσης των καταστημάτων υπολογιστηκαν ως 1 ανά 150τμ θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ. Σήμερα ισχύει 1 θέση ανα 80 τ.μ.. Πρέπει να κάνω έλεγχο με το σημερινό ή από τη στιγμή που καταστήματα και ΚΥΕ είχαν και έχουν ίδιο συντελεστή θεωρώ ότι δεν έχω αλλαγή ως προς τις θέσεις στάθμευσης? 

Link to comment
Share on other sites

@cien χρήση ΚΥΕ δεν υπάρχει.
Χρήση είναι το ζαχαροπλαστείο, το εστιατόριο ή οτιδήποτε άλλο.
Για τον νομό Αττικής οι απαιτήσεις θέσεων στάθμευσης λόγω αλλαγής χρήσης, περιγράφονται στο ΠΔ 111/2004.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, cien said:

Καλημέρα, σε κατάστημα οικοδομής του 1988 επιφάνειας 150τμ, όπου οι θέσεις στάθμευσης των καταστημάτων υπολογιστηκαν ως 1 ανά 150τμ θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ. Σήμερα ισχύει 1 θέση ανα 80 τ.μ.. Πρέπει να κάνω έλεγχο με το σημερινό ή από τη στιγμή που καταστήματα και ΚΥΕ είχαν και έχουν ίδιο συντελεστή θεωρώ ότι δεν έχω αλλαγή ως προς τις θέσεις στάθμευσης? 

Σε μία περίπου παρόμοια περίπτωση που είχα το 2013, αφορούσε διαχωρισμό καταστήματος με αρχική άδεια του ΄96 σε 2 επιμέρους με το ένα να χρησιμοποείται ως ΚΥΕ και το άλλο ως απλό εμπορικό, από την Πολεοδομία μου είχαν ζητήσει τότε να γράψω στην τ.ε. ότι δεν επηρεάζονται οι θέσεις στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Apsekastos said:

@cien χρήση ΚΥΕ δεν υπάρχει.
Χρήση είναι το ζαχαροπλαστείο, το εστιατόριο ή οτιδήποτε άλλο.
Για τον νομό Αττικής οι απαιτήσεις θέσεων στάθμευσης λόγω αλλαγής χρήσης, περιγράφονται στο ΠΔ 111/2004.

@Apsekastos πράγματι έχει δίκιο. Για την ακρίβεια σύμφωνα με τον κτιριοδομικό, η χρήση είναι αυτή της συνάθροισης κοινού, και περιλαμβάνει ζαχαροπλαστεία,εστιατόρια και λοιπά.

Δεν είμαι στην Αττική, αλλά σύμφωνα με το ΠΔ βλέπω το παρακάτω:

"3. Σε περιπτώσεις αλλαγής χρήσεως κτιρίων, που υφίστανται νόμιμα κατά τη δημοσίευση του παρόντος, θεωρείται ότι έχει εξασφαλιστεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 ο αριθμός των θέσεων που αντιστοιχεί στην υφισταμένη χρήση, ο οποίος και αφαιρείται από αυτόν που προκύπτει για τη νέα χρήση βάσει του άρθρου 3."

Πως μεταφράζεται αυτό στην προκειμένη? Θα μπορούσα με την παραπάνω συλλογιστική να πω ότι:

κατάστημα 1988: 150τ.μ./150 -> 1 Θ.Σ.

κατάστημα 2022: θεωρείται ότι έχει εξασφαλιστεί ο απαιτούμενος αριθμός θέσεων που αντιστοιχεί στην υφιστάμενη χρήση, δηλαδή 150τ.μ./80 -> 2 Θ.Σ.

εστιατόριο 2022: 150τ.μ./80-> 2 Θ.Σ. ως ισχύει σύμφωνα με το παραπάνω, άρα δεν επηρεάζονται οι θέσεις στάθμευσης, όπως είπαν και στον @akis73?

Στο 230Α/1996 που ισχύει στην περίπτωση μου δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο βέβαια. Μόνο αναφέρει στο άρθρο 4, παρ 3. "Σε περίπτωση αλλαγής χρήσης σε νομίμως υφιστάμενα προ της ισχύος του Ν. 960/79 κτίρια, δεν εφαρμόζεται η παρ. 1 του παρόντος άρθρου." Το οποίο μου φαίνεται άσχετο..

Link to comment
Share on other sites

@cien χρησιμοποίησε τα αριθμητικά δεδομένα του ΠΔ 350/1996 και υπολόγισε τις θέσεις για τη νέα χρήση.
Κατόπιν, συγκρίνεις με τον αριθμό των θέσεων που έχουν εξασφαλιστεί στην παλιά χρήση.

Link to comment
Share on other sites

@cien

Η συνήθης πρακτική ήταν να υπολογίζουμε σήμερα πόσες θέσεις απαιτούνται και αφού αφαιρέσουμε τις υπάρχουσες να δεσμεύουμε τις υπόλοιπες...

Όμως αυτό που παρέθεσες λέει "θεωρείται ότι έχει εξασφαλιστεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 ο αριθμός των θέσεων που αντιστοιχεί στην υφισταμένη χρήση"  οπότε μάλλον εννοεί πως υπολογίζεις πόσες απαιτούνται σήμερα με την υφιστάμενη χρήση και τις αφαιρείς από αυτές που απαιτούνται σήμερα για την νέα χρήση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.