Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές για τοίχο αντιστήριξης


fon

Recommended Posts

Μία ερώτηση. Όταν κάνω νέο διώροφο κτίριο με υπόγειο και έχω έναν τοίχο αντιστήριξης 25εκ. πάχους, με μήκος 5μ. περίπου και ύψος από 0,00 μέχρι 1.90μ. θέλει αμοιβές με αναλυτικό προϋπολογισμό, ενώ το κτίριο όλο έχει υπολογιστεί με συμβατικό προϋπολογισμό; Η μελέτη διαμόρφωσης περιβ. χώρου θεωρώ ότι περιλαμβάνει και όλα αυτά. Στην πολεοδομία αφού πλήρωσα τις αμοιβές, φορολογικά και μου έδωσαν αριθμό αδείας, μου είπαν ότι ξέχασαν να το βάλουν και με έστειλαν για υπολογισμό αναλυτικού προϋπολογισμού και νέες συμπληρωματικές αμοιβές, φορολογικά και ΙΚΑ. Νομίζω ότι οι τοίχοι υπολογίζονται σε ύψος πάνω από 1,50μ. χωρίς όμως να μπορώ να το βρω στη νομοθεσία. Υπάρχει κάποιο άρθρο στις αμοιβές που να το ορίζει; Ο Στατικός μου είπε ότι αυτό δεν υπάρχει στη νομοθεσία. Στη Δ.Ο.Κ.Κ. μου είπαν ότι δεν έχουν φοροτεχνικό. Οι περιτοιχίσεις, που λαμβάνουν και αυτές οριζόντιες φορτίσεις γαιών δεν πρέπει να υπολογιστούν, αν όλα είναι έτσι , ή μήπως ο καθένας κάνει ότι θέλει;:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.