Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές για τοίχο αντιστήριξης


fon

Recommended Posts

για τοίχο αντιστήριξης έκανα αναλυτικό προϋπολογισμό και έβαλα εκσκαφές και σκυρόδεμα. έβγαλα προϋπολογισμό 2500 ευρώ. Ποιές κατηγορίες μελετών θα βάλω;

αρχιτεκτονικά με δαπάνη 2500ευρώ και κατηγορία ΙΙ;

στατικά με 30%*2500 = 750ευρώ και κατηγορία ΙΙΙ;

θα βάλω τεύχη δημοπράτησης και χρονικό προγραμματισμό;

απαιτείται τίποτε άλλο;

ευχαριστώ για τη βοήθεια σας προκαταβολικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι επιστρέφω στο θέμα υπολογισμού αμοιβών τοίχου αντιστήριξης. Μετά τον υπολογισμό αναλυτικού προυπολογισμού με ΑΤΟΕ, υπολογισμό προυπολογισμού αρχιτεκτονικών, στατικών, τεύχους και χρονικού, πως θα υπολογίσω αμοιβές? Το site του ΤΕΕ δεν έχει αντίστοιχη καρτέλα για τοίχο αντιστήρηξης. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Κ γω ειχα την ιδια απορια....Να πω την αληθεια εγω για μικρους τοιχους δε τους βαζω καθολου στη αδεια...Καποτε μου ειχε τυχει ενα μεγαλο εργα για αντιστηριξη, εκανα μια προχειρη μελετη , αλλα μολις ειπα του ιδιοκτητη οτι χρειαζονται 250-300κβ σκυροδεματος ....δε με ξαναενοχλησε. Τοτε εψαχνα να δω πως θα το περασουμε στην αδεια αλλα τελικα το αφησα.

 

Ερωτηση..Για τετοια εργα υπολογιζονται κ αμοιβες αρχιτεκτονικων???

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αμοιβές αρχιτεκτονικών υπολογίζονται πάντα.

Εδώ κάνεις μια προσθήκη καθ' ύψος και χρειάζεται να κάνεις κάποιες ενισχύσεις με μανδύες τις οποίες και υπολογίζεις με αναλυτικό προϋπολογισμό και σου ζητούν αύξηση της αμοιβής των αρχιτεκτονικών.

Σ έναν τοίχο αντιστήριξης δε θα σου ζητήσουν που κάνεις και μια αρχιτεκτονική κάτοψη, μια τομή και μια όψη;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ειχα και εγω την ιδια απορια σχετικα με την συνταξη αμοιβης για τοιχο αντιστηριξης.

Με βοηθησαν πολυ στο ΤΕΕ τμημα υποστηριξης λογισμικου ΤΕΕ αμοιβες, δινοντας μου βημα βημα οδηγιες πως θα το υπολογισω σωστα, παιρνοντας τους ενα απλο τηλ.

Απο δικης μου εμπειριας:

Στην επιλογη χώρου επιλεγεις "αλλες κατασκευες" και βαζεις μια τιμη ειτε κατοψης ειτε οψης δεν παιζει ρολο.

Επιλεγεις ΜΕΛΕΤΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ κατηγορια V

Στατικα Μελετη κατ. III προσαυξηση αντισεισμικου ελεγχου

Επιβλεψη αρχιτεκτωνικων κατ. V

Επιβλεψη Στατικων κατ.III προσαυξηση επιμετρησης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.