Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φαινόμενο PID σε πολυκρυσταλλικά φωτοβολταϊκά πλαίσια


cai

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Kαλησπερα! Δεν βλεπω καμια αλλαγη με το sma pv offset box.αν μπορουσε καποιος να μου πει τι αλλο μπορω να ψαξω ,πριν παω σε αλλαγη πανελ.με την συγκεκριμενη εταιρια S-energy και μετα απο καποιες αρλουμπες που μου ειπαν δεν εχω καμια επικοινωνια.ας προσεχα! Δυστηχως τα λαθη πληρωνονται.απο οτι βλεπω παω ολοταχως για kyosera..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καποιες παρατηρησεις επι του θεματος @gianniskriti

-To SMA BOX λειτουργεί κανονικα?

-Ο ηλεκτρολογος εκανε σωστη ρυθμιση του box.

 

Και πριν τοποθετήσεις το μηχάνημα, είχες πάρει απεικονίσεις στα πανελ για I-V καμπύλες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! Bill22 χθες ειδα τι λαμπακια αναβουν τα ειπα στον ηλεκτρολογο και μου ειπε οτι του ειπαν στην SMA οτι δεν ειναι ενταξει,αρα το sma box δεν δουλευε σωστα.αναβε χθες το βραδυ : το πρασινο αναβοσβηνε,τα αμεσως μετα αναβε κοκκινο συνεχως,το αμεσως μετα αναβε κιτρινο συνεχως,και τα αλλα δυο ειναι σβηστα..μου ειπε ο ηλεκτρολογος οτι πρεπει να ξαναρθει να δει τι λαθος εγινε.οσο για τις καμπυλες

απο οτι ειδα εχει γραψει κατι πισω απο καθε πανελ πριν το βαλει δηλαδη εκανε καποιες μετρησεις.νομιζω ταση μετρησε σε καθε πανελ.μπορεις να μου ξαναπεις τι λαμπακια και πως πρεπει να αναβουν(δηλαδη συνεχεια αναμενα η να αναβοσβηνουν) για να ειμαστε ενταξει.παντως σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και τη βοηθεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον άναβαν τα δυο πρώτα δεν εχει γίνει σωστά η AC σύνδεση.

Ελεγξε τις παραμετρους του V περιστροφικου διακοπτη.

Επισης αν λες οτι μετρησε  τις τασεις μονο, τοτε δεν εχει γινει αποτιμηση τις ζημιάς.

Κανονικά θα πρέπει να γίνει I-V απεικόνιση και μέσα απο την ανάλυση των αποτελεσμάτων οδηγούμαστε στο συμπέρασμα του τυπου του σφαλματος.

Ρωτησε τον ηλεκτρολόγο σου να σου δείξει τις γραφικές παραστάσεις σε STC.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι θα ηθελα να μαθω αν το SMA PV OFFSET BOX δουλευει με INVERTER SOLAREDGE. Εχω και γω  δυο στεγες με SOLAREDGE και S-ENERGY  που τα βαλαμε για χαμηλοτερο συντελεστη θερμοκρασιακης μεταβολης, αλλα τζιφος η υποθεση. Μιλαμε πχ το καλυτερο πανελ 1000wh το χειροτερο 600 δηλ 40% κατω. 

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθώ με ενδιαφέρον γιατί και γω έχω τη λύση Solaredge + S-Energy.   να πω την αλήθεια δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανυσηχητικό ενώ έχω και σκιάσεις στη στέγη και όσο να΄ναι τα... συγκριτικά είναι δύσκολα.  Περιοχή Κοζάνης.

 

έχω την αναλυτική εικόνα από το Monitoring site της solaredge, μπορώ δλδ να δω και charts

Link to comment
Share on other sites

Καλο μεσημερι! Μα καλα δεν διαβαζει κανεις απο την S-ENERGY?? Καποιος αντιπροσωπος στην Ελλαδα? να μας διαφωτισει τουλαχιστον τι προβλημα ειναι αυτο,να μην αγοραζουμε αδικα το sma box offset..οταν πουλουσαν μια χαρα εμπαιναν και εγραφαν εδω..τι θελουν να παμε να τους βαλουμε το πιστολι στον κροταφο.. ο ηλεκτρολογος μου,εχει προβλημα σε πολλες εγκαταστασεις με S-ENERGY..διαβαζω εδω και αλλους που εχουν προβληματα με S-ENERGY....******.. ******..μου ζητησαν να πληρωσω μεταφορικα και εκτελωνισμο μεχρι την Κορεα για 42 πανελ που εχω στη στεγη..δεν παω να παρω καλυτερα καινουρια...καταλαβατε γιατι σε 2-3 χρονια θα μεινουν 10 εταιριες παγκοσμιως που θα βγαζουν πανελ..προσοχη απο εδω και περα στο τι αγοραζετε..sunpower-sanyo-kyosera-first solar 2-3 ευρωπαικες και 2-3 κινεζικες θα μεινουν θα με θυμηθητε..

 

Διαγράφηκαν κάποιοι χαρακτηρισμοί

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

@Γιάννη

 

φυσικά και μην περιμένεις να συγκινηθεί κάποιος. Να πουλήσουν ήθελαν και να εξαφανιστούν. Το κακό είναι ότι πολλοί τσιμπήσαν παρότι δεν υπήρχε σοβαρή εικόνα της εταιρίας. Άρα μην περιμένεις τώρα εγγυήσεις. Ούτε για αστείο. Τρομερές αποδόσεις έχουμε δει με κρυσταλλικά πλαίσια της Sharp και τα thin film CIS της Solar Frontier. Εκεί οι αποδόσεις είναι ασύλληπτες. Σταθερά (εδώ και 2 χρόνια βέβαια) ανηγμένη απόδοση στα έργα 1800-1900kWh/kW,y

 

Όσο αφορά το φαινόμενο PID πρακτικά πρέπει να περιμένεις καιρό για να δεις αποτέλεσμα. Μην απογοητευτείς γρήγορα. Θες θεωρητικά αν και δεν το έχω δει (δεν έβαλα ποτέ πάνελ 2ης ποιότητας, πόσο μάλλον 3ης και 4ης) το μισό χρόνο του χρόνου για να προκληθεί το φαινόμενο. Μπορεί να χρειαστεί κοντά 1 χρόνο να επανέλθουν.

Link to comment
Share on other sites

το φθηνο το κρεας το τρωνε οι σκυλοι.

 

Οταν αγοραζουμε κατι πουπροοριζεται να κρατησει αρκετα χρονια, το "ποιον" του προμηθευτη και κατασκευαστη θα πρεπει να λαμαβανεται  σοβαρα υποψιν.

 

Σε εγκαταστασεις με solaredge δεν εμφανιζεται φαινομενο PID.

 

Σχετικα με το χρονο αποκαταστασης γνωριζω και εγω αυτο που ανεφερε ο pv-t solar.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.