Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φαινόμενο PID σε πολυκρυσταλλικά φωτοβολταϊκά πλαίσια


cai

Recommended Posts

Γειά σας, παρακολουθώ το θέμα αυτό, από το καλοκαίρι. Οι δικές μου περιπέτειες ξεκινάνε τώρα.

 

Ο λόγος: s-energy SM-240PA8. Από καλοκαίρι του 12 σε καλοκαίρι 13 έχω πτώση 10% στην απόδοση...

 

Ξεκινάω επαφές με αντιπροσωπεία να δω τι μπορώ να πάρω καθώς η εγγύηση μιλά για πτώση όχι πάνω από 0,7% ετησίως.

 

Ο inverter SMA Tripower , αν και δεν παίζει ρόλο από ότι κατάλαβα.

 

Θα σας ενημερώνω και κάθε συμβουλή δεκτή.

 

Απόστολος από Χανιά

Edited by Petrakis Apostolos
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε konan78, μηπως μπορεις να διευκρινησεις αν το μοντελο του sma pv offset box που εννοεις, ειναι το PVO-11?  Αυτο με το ανοιχτοχρωμο καπακι¨?

Ναι.Δες και το συννημένο αρχείο.PVO interoperability - Oct 2013.pdf

Link to comment
Share on other sites

konan78,   τσέκαρε αν οι εντάσεις των ρευμάτων που μπορεί να στηρίξει ο PVO-11 καλύπτουν την ένταση του ρεύματος που αναπτύσεται στα πάνελ σου... 

 

Επικοινώνησε και με την SMA Hellas αν δεν έχεις κάνει αγορά ακόμα , να σου πουν αν ταιριάζουν οι προδιαγραφές γιατί αλλιώς μάλλον θα χρειαστείς τον PVO-20

 

σε διαφορετική περίπτωση...

Edited by Petrakis Apostolos
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να τσεκάρω. Οι εντάσεις των ρευμάτων; Απο όσο ξέρω το Offset box απλά δημιουργεί μια ανάστροφη τάση στα άκρα της στοιχειοσειράς. Την τάση την έχω τσεκάρει.

Το PVO-11 έχει ήδη εγκατασταθεί εδώ και ένα μήνα σε 2 εγκαταστάσεις με Solaredge.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα θα πρεπει να είχες παρει καμπυλες την μερα που τοποθετησες το SMA PVO και τωρα θα ερχοσουν να συνεκρινες τις καμπυλες που πηρες.

Το μονο εμπειρικο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις σε μια καλη μερα το power, τη ταση και το ρευμα και να τα συγκρινεις με τα θεωρητικα. Αλλιως χρησιμοποιεις ενα IV tester

Link to comment
Share on other sites

Ενα απο τα πλεονεκτήματα του Solaredge. Παρακολουθείς online απο το monitoring το κάθε πλαίσιο χωριστά. Σου παραθέτω καμπύλες τάσης, έντασης και ισχύος για ένα προβληματικό πλαίσιο πριν και μετά την τοποθέτηση του SMA PVO-11. Όπως βλέπεις υπάρχει σαφής βελτίωση.

pid panel.pdf

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μάλλον δεν εκφράστηκα πολύ καθαρά...

 

Εννοούσα ότι το box που θα μπει, έχει κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά που θα πρέπει να ταιριάζουν με τα χαρακτηριστικά των πάνελ στο πάρκο.

 

Κοιτάξτε εδώ για την μέγιστη και μικρότερη τάση που πρέπει να έχουν τα πάνελ για να ταιριάζει το Ν20

 

http://www.sma-hellas.com/el/proionta/axesoyar/sma-pv-offset-box.html

 

κι εδώ  για την μέγιστη και μικρότερη τάση που πρέπει να έχουν τα πάνελ για να ταιριάζει το Ν11

 

sma_pv_offset_box_11_datenblatt.pdf

 

Από την SMA Hellas μου είπαν για μένα σε 10άρι πάρκο με 41 πάνελ s-energy SM-240PA8 μοιρασμένα σε δύο string ότι δεν μου κάνει το παλιό Ν11.

 

Είναι λέει εκτός ορίων. Εδώ τα χαρακτηριστικά των πάνελ μου:

 

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CEoQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.solar-one.pt%2Findex.php%3Foption%3Dcom_docman%26task%3Ddoc_download%26gid%3D7%26Itemid%3D83&ei=68fkUrL2HYWs0QWO3IDIDg&usg=AFQjCNHcZAhqqCMvfIyx5B3AsdD3YJpDbQ&sig2=u99LzYnMdmNIakkbfKWEQQ&bvm=bv.59930103,d.d2k

 

Επειδή υπάρχει αρκετή διαφορά στην τιμή και επειδή ο Ν11 από ότι βλέπω είναι δοκιμασμένος, θα ήθελα τη γνώμη όποιου ξέρει γιατί ενδέχεται να μην κατάλαβα ακριβώς αυτά που μου είπαν από την SMA.

 

Ευχαριστώ...

Edited by Petrakis Apostolos
Link to comment
Share on other sites

Αποστολε, προφανως ισχυει αυτο που λες.  Εσυ εγκαθιστας PVO-N20, αφου εχεις και τις ευλογιες της SMA.  Για εμας με SOLAREDGE η λυση αυτη την στιγμη ειναι μια.

PVO-11. Μονο αυτον εχουν τσεκαρει, προς το παρον. Η περιμενουμε να τσεκαρουν και τον PVO-N20 τους επομενους μηνες, η προχωραμε με PVO-11.

Εγω σκεπτομαι να κανω το εξης. Να συνδεσω πχ 35 πανελς στο PV OFFSET BOX και τα 6 να τα συνδεσω μετα το box πριν τον INVERTER. Το ενα BOX εχει ταση εισοδου 800V  το αλλο 1000V.

Link to comment
Share on other sites

@balafutis

 

Έξυπνο! Αφήνεις λίγα πάνελ εκτός box και είσαι μέσα στα όρια της συνολικής τάσης, αν κατάλαβα καλά.

 

Εγώ περιμένω ακόμα απάντηση από την επίσημη κορεάτικη αντιπροσωπεία της s-energy και αναλόγως θα πράξω.

 

Δεν σας ανάφερα ότι η ευρωπαική αντιπροσωπεία από όπου τα αγόρασα (Donauer) έβαλε λουκέτο!!!

 

Τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας τη συζητηση ειπα να δω και τα δικα μου renesola με τον Solaredge αν υπαρχει καποια υπονοια μειωσης λογω PID.

κοιταξα στο πρωτο χρονο λειτουργιας την Voc του αρνητικοτερου και του θετικοτερου πανελ και εβγαλα αυτο το γραφημα. Δεν βλεπω καποια πτωση.

25_KAI_32_PANEL_TEST_Voc_YEARLY.jpg

 

προσπαθησα να δω και σε συγκεκριμενη μερα για να συγκρινω αλλα καμια μερα δεν ειναι ιδια, σε καμια μερα δεν μπορω να εχω  ομαλη καμπυλη τασης εξοδου.

παρολαυτα δεν εχω τραγικες  διαφορες οπως εδειξε προηγουμενο μελος με τα γραφηματα του.

 

EDIT

 

Το προηγουμενο ισως δεν ειναι αντιπροσωπευτικο με τον ελεγχο μιας και τα δυο πανελ, αν και ειναι στα δυο ακρα της στοιχειοσειρας δεν ειναι παρομοια στις θεωριτικες τιμες.

 

Ποιο κατω παρουσιαζω αλλα δυο πανελ, το 3ο απο το θετικοτερο ( δευτερη σειρα)  και το 2ο απο το αρνητικοτερο (πρωτη σειρα) ακρο αυτης  οπου τα πανελ εχουν σχεδον την ιδια ταση Voc  οποτε τα στοιχεια πιστευω εχουν περισσοτερη αξια συγκρισης.

 

24_k_30_panel_test_pinakas.jpg
image url

                             


και κοιταξτε τη βρηκα!

24_k_30_panel_test_I_yearly.jpg

24_k_30_panel_test_Voc_power_yearly.jpg

μετα απο  14 μηνες περιπου αντιστραφηκε η "καταταξη" στη ταση Voc του καθε πανελ και η ισχυς του αρνητικοτερου πανελ τεινει να μειωθει εναντι του θετικοτερου που μπορουμε να πουμε οτι εχει μικροτερη πτωση.

Εννοειτε και φαινεται αλλωστε οτι το αρνητικοτερο πανελ ειχε μεγαλυτερη αρχικα πραγματικη ισχυς, αν και θεωρητικα εχει μικροτερη.

 

Ετσι, μπορουμε να πουμε με βαση αυτα τα στοιχεια οτι εχουμε εμφανιση του φαινομενου PID?

 

ΥΣ. να σημειωσω οτι προκειται για τα πανελ  renesola jc250m-24/bb. Η χαμηλες σχετικα τιμες της ισχυος που παρατηρουνται οφειλεται στο γεγονος οτι ο προσανατολισμος αυτων ειναι ανατολικα, τυγχανει τα ακρα της στοιχειοσειρας να βρισκονται σε αυτη τη πλευρα της στεγης.


 


 

 


 

Edited by corsakias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.