Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aεροφωτογραφίες του ΟΚΧΕ (και) απο το ΤΕΕ


Kane

Recommended Posts

Άνοιξα το αρχείο mdb αλλά εφόσον οι α/φ αναφέρονται σε επίπεδο νομού πως γίνεται να ψάξει κανείς για μία συγκεκριμένη περιοχή? Θα μας πάρει χρόνια να ανοίγουμε μία μία όλες τις καταχωρήσεις με ένδειξη "Αθήνα" ή "Αττική" για να δούμε μετά στο description ποια περιοχή είναι. Υπάρχει άλλος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βοηθητικό το ποστ αλλά και πάλι δύσκολη η αναζήτηση. Πχ στο παραπάνω παράδειγμα θα πρέπει να γίνει 63 φορές (μία για κάθε αποτέλεσμα της 1ης εικόνας) η διαδικασία που περιγράφεται στη 2η εικόνα. Προσπαθώ να πετύχω να κάνω σύνθετη αναζήτηση βάζοντας στο φίλτρο περιοχή και έτος αλλά για κάποιο περίεργο λόγο δεν μου εμφανίζει τη στήλη "Toponimio" στις διαθέσιμες στήλες του φίλτρου, ενώ εμφανίζει ΟΛΕΣ τις άλλες! Τη βάση δεδομένων την έχω ανοίξει με LibreOffice, όποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας δώσει τα φώτα του.

 

Το παρακάτω εργαλείο προσφέρει κάτι?
http://search-okxe.herokuapp.com/

Δίνει περιοχή και έτος τα οποία δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να συνδυάσω στη βάση δεδομένων (αυτό που έγραψα πριν). Θα μπορούσε να δίνει και την ονομασία της α/φ ώστε μετά κατευθείαν να αναζητούσαμε το zip. Έτσι όπως είναι τ5ώρα δεν προσφέρει τίποτα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

@letom

 

Το είχα δοκιμάσει κι εγώ με το "Database" του LibreOffice, αλλά "κόλλαγε" το σύμπαν και δε φορτωνόταν σωστά το αρχείο.

 

Εναλλακτική αναζήτηση με το "Word Search" στην καρτέλα "Strips", που τα βγάζει όλα, αλλά έχει 1221 αποτελέσματα.

 

Στο "String Field" είναι επιλέξιμο το "Toponimio".

 

post-5538-0-09326400-1421248113_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κάνω σε νέο post για να φανεί.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ!!!

 

Οι α/φ, που είναι ανεβασμένες στο site του ΤΕΕ, βρίσκονται όλες στην καρτέλα "tStripsDigital".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και εγω λιγο την εφαρμογη. μπορει με κοπο να εντοπισα καποιες αεροφωτογραφιες της περιοχης μου αλλα οταν πηγα στο αρχειο zip για να βρω την φωτογραφια ειδα οτι ειναι πολυ μικρη σε μεγεθος και αρα και σε αναλυση. με λιγα λογια .. ισως να θελουν να κανουν αυτο που κανει και η γυς δηλαδη να εντοπιζεις την φωτογραφια και να μπορεις να την δεις σε μικρογραφια πριν την παραγγειλεις. δεν νομιζω οτι τους πιανουμε μ@@@@ τωρα εμεις, και θα εχουμε στο αρχειο μας ολες τις φωτο σε ψηφιακη μορφη τσαμπα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ θα έπρεπε να δώσει αναλυτικές οδηγίες με παραδείγματα για το πως ψάχνει κάποιος αεροφωτογραφίες.

Αν κατάλαβα καλά θέλει πολυ ψάξιμο και με αμφίβολα αποτελέσματα, ποιός θα πληρώσει αυτές τις ώρες μας?

Προσωπικά θα συνεχίσω να στέλνω τους ιδιοκτήτες να βρίσκουν αεροφωτογραφίες ή θα χρεώνω για αυτήν την υπηρεσία.

Όταν θα γίνει μια εύχρηστη μηχανή αναζήτησης με χάρτη κλπ τότε το συζητάμε πάλι

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου κολλάει το LibreOffice, μια χαρά τα ανοίγει όλα και αναζήτηση κάνει και τα πάντα. Το περίεργο είναι μόνο ότι στο φίλτρο έχει όλες τις στήλες εκτός από το Toponimio. Αυτό είναι ανεξήγητο γιατί για το πρόγραμμα όλες οι στήλες είναι το ίδιο, αν γίνεται sort η μία πρέπει να γίνονται και οι άλλες. Εκτός αν αυτός που έφτιαξε την βάση δεδομένων του ΤΕΕ την προγραμάτισε έτσι ώστε το Toponimio να εξαιρείται. Δεν βλέπω όμως το λόγο να γίνει αυτό και δεν ξέρω αν καν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Όπως φαίνεται και στην παρακάτω εικόνα, στο φίλτρο μετά το Area_Detail πάει κατευθείαν στο Flight_Date...

 

post-48142-0-99893200-1421309888_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνετε στο αντίστοιχο αρχείο α/φ στην σελίδα του ΤΕΕ, που μπορεί να περιέχονται οι α/φ, και το κατεβάζετε.

Αν είστε τυχεροί θα τις βρείτε μέσα. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα υπάρχουν στο:

 

Συνάδελφοι, δεν είχα δει παλαιότερα τα zip αρχεία των ΑΦ που έχει πακέτο το μητρώο στην σελίδα του ΤΕΕ. Κατέβασα κάποια από αυτά, δειγματοληπτικά, και βλέπω ότι η ανάλυση είναι άθλια, άχρηστη για να εντοπιστεί οτιδήποτε με λογικό μέγεθος. Υποθέτω ότι είναι previews για την εφαρμογή του μητρώου. Καλό είναι να το τονίσουμε αυτό προς τους συναδέλφους που μας παρακολουθούν. Δυστυχώς δεν την γλυτώνει κάποιος την βόλτα στην ΕΚΧΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.