Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή μηχανικού για μεταπήδηση δήλωσης από 4014 σε Νέο νόμο...


Recommended Posts

Ξεκινώ το συγκεκριμένο θέμα διότι μας αφορά όλους!!!!!

Και κυρίως διότι μας δίδεται μια ωραία ευκαιρία για να αποκτήσουμε κοινή αντιμετώπιση σε ένα μας θέμα.

Προφανώς ο Καλαφάτης και οι δημοσιογραφούντες (πόσο μάλλον οι ιδιοκτήτες αυθαιρέτων - πελάτες μας) αρέσκονται, ο καθένας για τους δικούς του λόγους να ενημερώνουν, να λάνε, να ισχυρίζονται κ.λπ. ότι, η μετάβαση μιας δήλωσης 4014 (ανεξαρτήτως στη φάση που αυτή βρίσκεται) θα μπορέσει να μεταπηδήσει πάρα πολύ εύκολα, με μια ηλεκτρονική αίτηση, στον καινούργιο νόμο!!!!

 

Την αίτηση προφανώς θα την κάνει ο αρμόδιος μηχανικός. 

Δεν υπάρχει περίπτωση θεωρώ ότι, να μπορεί να την κάνει ο ιδιώτης - ιδιοκτήτης - πελάτης μας.

Κάποιος πρέπει να φέρει τις ευθύνες της ένταξης στον νέο νόμο.

Προφανώς ο ιδιοκτήτης και παραλλήλως και ο μηχανικός του!!!!

 

Θα το κάνουμε τζάμπα;;;;;

Θ' αρκεστούμε σε 200 ευρώ;;;;

Θ' αναλάβουμε τις νέες ευθύνες, με ό,τι συνεπάγονται αυτές ...αγόγγυστα;;;;

Θα καθήσουμε να "φάμε το τυράκι της εξυπηρέτησης του πελάτη μας" ή θα παίξουμε "πρωτεύοντα" ρόλο;;;;

 

Δεν μπορεί να μας εξαναγκάσει ουδείς!!!!

Εμείς έχουμε τα αρχεία, εμείς κάναμε τη διαδικασία του 4014, εμείς έχουμε τις ευθύνες του 4014, εμείς καλύψαμε τις υποχρεώσεις μας που προκύπτουν από τη σύμβαση με τον πελάτη μας για τον 4014, εμείς πλέον εξοφληθήκαμε για τη συγκεκριμένη εργασία που αναλάβαμε, παραδώσαμε τα αναγκαία και απαραίτητα σε αυτόν και τέλος!!!!

 

Η νέα "αναγκαστική" διαδικασία επιφέρει νέες "αναβαθμισμένες" ευθύνες (ίσως και νέα εργασία, η οποία θα προκύπτει από τη διαδικασία που θ' αποφασίσουν) σε κάθε περίπτωση όμως απαραιτήτως νέα αυτοψία για επικαιροποίηση των δεδομένων!!!!

 

Η προσωπική μου θέση είναι κι αυτό θα ζητώ από όλους τους πελάτες μου για τον 4014, ξανά την ίδια αμοιβή αν χρειαστεί η δήλωση να μεταπηδήσει στον νέο νόμο!!!!! Με νέα σύμβαση για τη νέα ανάληψη των νέων ευθυνών. Κι αν δεν θέλει να πάει αλλού. Κι ας έλθει ο νέος συνάδελφος να του το κάνει τζάμπα ή έστω ....φτηνότερα!!!!

 

Χωρίς καμμία απολύτως "λύπηση" ή έκπτωση ούτε της τάξης του 10%!!!!!!

 

Κι αυτή τη θέση ΠΡΕΠΕΙ να την έχουμε όλοι μας!!!!!

Είναι ΕΥΚΑΙΡΙΑ που δεν πρέπει να την αφήσουμε να περάσει ανεκμετάλλευτη!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

συναφελφε εστω οτι πηρες 1500 + φπα για μια δηλωση. εχεις ετοιμασει τα σχεδια που χρειαζοταν ο 4014. ο νεος νομος στις περισσοτερες περιπτωσεις ζηταει λιγοτερα ή τα ιδια σχεδια με τον 4014. αρα ουσιαστικα απο σχεδια δεν θα χρειαστεις καινουργια. μονο στην παλαιοτητα θα χρειαστουν αεροφωτογραφιες.

με αυτες τις σκεψεις, θεωρω οτι οι εργασιες που θα κανουμε θα ειναι :

νεες αεροφωτογραφιες

καποιες υπευθυνες δηλωσεις και αιτησεις

ισως καποια ενημερωση των σχεδιων(δηλαδη ημερομηνιες κτλ)

ανεβασμα ολων των παραπανω στο συστημα.

Σε μια τετοια περιπτωση , συνηθης, οπου δεν θα χρειαστουν νεα σχεδια , νομιζω οτι δεν κοστολογειται 1500 + φπα παλι.

δηλαδη, η γνωμη μου ειναι οτι το κοστος βγαινει απο την δουλεια που θα κανουμε. οχι κατ΄αποκοπη. οσο ειχα παρει για τον 4014 τοσα θα παρω παλι.

Κατ΄αρχας να περιμενουμε να δουμε πως θα γινεται αυτη η μεταπηδηση στο νεο νομο.

Μπορει να πατας απλα μια επιλογη οτι ''Ναι θελω να μπω στο νεο νομο'' και να κανεις υποβολη.

ολα ειναι πιθανα.

ακομα ειναι πολυ νωρις να κρινουμε με τιμες την δουλεια που θα χρειαστει.

Edited by stvxri
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, αλλά η καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι, όσοι σκέφτονται όπως εσύ, συμβάλλουν στην ....κατάντια του κλάδου!!!!

Φίλε μου, δεν είναι η παραπάνω δουλειά που θα χρειαστεί να κάνεις!!!!

Αυτή την κάνεις δώρο στον πελάτη σου!!!!!

 

Είναι, η παραπάνω ευθύνη που αποκτάς με την νέα ένταξη!!!!! Η οποία ευθύνη σε ....ακολουθεί!!!!!

Κι εσύ για την νέα αυτή ευθύνη θα πάρεις ....ψίχουλα!!!!

 

Είναι σαν κάποιος γιατρός να σου κάνει μια εγχείριση για την οποία θα εξοφληθεί και σε ένα χρόνο να σου κάνει μια "παραπλήσια" εγχείριση για την οποία θα έχεις απαίτηση να στην κάνει δώρο!!!!

 

Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά "κλάση" και "επιπέδου" των γιατρών και μιας "ομάδας μηχανικών"!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σκέφτομαι έτσι σε καμία περιπτωση. Απλά το έβαλα σαν παράδειγμα προς αποφυγή. Προφανώς παραξηγήθηκα. Sorry αν έδωσα λαθος εντύπωση. Αυτά συμβαίνουν στον γραπτό λόγο.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, αλλά η καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι, όσοι σκέφτονται όπως εσύ, συμβάλλουν στην ....κατάντια του κλάδου!!!!

Φίλε μου, δεν είναι η παραπάνω δουλειά που θα χρειαστεί να κάνεις!!!!

Αυτή την κάνεις δώρο στον πελάτη σου!!!!!

 

Είναι, η παραπάνω ευθύνη που αποκτάς με την νέα ένταξη!!!!! Η οποία ευθύνη σε ....ακολουθεί!!!!!

Κι εσύ για την νέα αυτή ευθύνη θα πάρεις ....ψίχουλα!!!!

 

Είναι σαν κάποιος γιατρός να σου κάνει μια εγχείριση για την οποία θα εξοφληθεί και σε ένα χρόνο να σου κάνει μια "παραπλήσια" εγχείριση για την οποία θα έχεις απαίτηση να στην κάνει δώρο!!!!

 

Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά "κλάση" και "επιπέδου" των γιατρών και μιας "ομάδας μηχανικών"!!!!!

 

 

 

 

συμφωνουμε για μια ακομα φορα ιασωνα....

οπως εχω ξαναγραψει αυτοι οι κωλονομοι θα μας ακολουθουν σε ολη την επαγγελματικη μας πορεια.....και σε 1 χρονο και σε 5 χρονια και σε 30 χρονια σε  εμας θα ριξουν τις ευθυνες...εδω περιπτωση πελατη και μετα απο μερικους μηνες δεν θυμοταν τι ειχαμε ''συμφωνησει''.....αυτο που εμαθα ειναι ολα γραπτα και τιποτα δωρεαν οσο δυσκολο και να ειναι να το καταλαβει ο πελατης..

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα, ας κανουμε μια κουβεντα, περα απο προσωπικες παγιες αποψεις.

 

Και μενα η λογικη μου ειναι να κραταω ψηλα τις αμοιβες και σε κουβεντες με συναδελφους εχω παρεξηγηθει πολλες φορες.

 

Φυσικα εχεις δικιο για την ευθυνη.

Αλλα μηπως απαλλασεσαι απο την ευθυνη του Ν4014 και φερεις μονο την ευθυνη του νεου Νομου?

 

Εμενα το πελατολογιο μου (λογω και της κλειστης, σχετικα, κοινωνιας)  ειναι κυριως γνωστοι, συγγενεις, φιλοι κτλ.

Οχι οτι θα τους χαριστω, αλλα δεν ειναι περαστικοι.

 

Θεωρω λοιιπον οτι η "επαναχρεωση" ισως ειναι υπερβολη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα πρέπει να δούμε όλο το καθεστώς, τον τρόπο μετάβασης και τη δυσκολία αυτής.

Θεωρώ ότι θα είναι κάτι εύκολο και δε νομίζω ότι οι ευθύνες μας θα είναι μεγαλύτερες ή πρόσθετες πέραν αυτών του Ν. 4014.

 

Μία τέτοια συζήτηση και μάλιστα σε "δημόσιο" topic δεν βοηθάει. 8-)

Αν θέλετε το πάω στα CMS.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω για τον ευατό μου τουλάχιστον, αλλά και άλλους ενδιαφερόμενους, το ποσό που θα πρέπει να ζητήσουμε από τον πελάτη, να είναι ανάλογο της εργασίας και της ευθύνης που θα προκύψει.

Ομως ποιός θα μπορούσε να φανταστεί, όταν βγήκε ο Ν.4014/11 και άρχισαν να δίνονται οι εκπτώσεις και οι προσφορές, τι δουλειά τελικά περίμενε τον καθένα μας, από τα άπειρα που προέκυπταν στην πορεία??? Ετσι δίνοντας εκπτώσεις στην αρχή, με άγνοια του φόρτου εργασίας και ευθύνης, ΧΑΛΑΣΕ Η ΠΙΑΤΣΑ.

 

Τώρα που προσπαθούμε να υποβάλλουμε ηλεκτρονικά τις δηλώσεις και κάπου κλείνει ο κύκλος του 4014/11, καταλάβα πόσο μέσα είμαι.

Δεν εννοώ ότι τακτοποίησα αυθαίρετο με 300 η 500€, όμως βλέπω ότι και αυτά που ζήτησα τελικά, με χρέωσαν κανονικά το πορτοφόλι μου.

 

ΠΡΟΤΑΣΗ να κρατήσουμε χαμηλά τη μπάλα μόλις αρχίσει να λειτουργεί ο νόμος, και ο Θεός βοηθός.

 

Οχι αγγελίες, όχι πανό, όχι αφίσες, οχι διαφημίσεις κλπ για εκπτώσεις και προσφορές.

Δεν είμαστε σούπερ μάρκετ ή οποιοδήποτε εμπορικό κατάστημα!!! Εκτός αν οι ίδιοι πέσαμε τόσο χαμηλά λόγω της αναδουλειάς...

 

Αρχή πάντως πρέπει να είναι για τον καθένα μας, να ζητάς περισσότερα και ας περισσέψουν, παρά λιγότερα. Γιατί όταν θα κλαίς για τη βλακεία που έκανες, κανείς πελάτης δεν θα γυρίσει να σου πεί... "πάρε και αυτά εξτρα, γιατί είδα ότι μπήκες μέσα", όπως θα έλεγε κάποιος στον υδραυλικό του, που θα του επισκεύαζε μια διαρροή!

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.