Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόταση για δημιουργία ημερολογίου φορολογικών υποχρεώσεων


nikostzar

Recommended Posts

Συνάδερφοι καλησπέρα,

Με αφορμή την πρόσφατη αλλαγή της καταληκτικής ημερομηνίας υποβολής Φ2 (μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα πλέον) αλλά και τις συνεχείς αλλαγές των φορολογικών μας υποχρεώσεων και επειδή πολλές φορές τα πρόστιμα για εκπρόθεσμες δηλώσεις είναι τσουχτερά (βλ. κατάσταση πελατών-προμηθευτών) προτείνω να ανοίξουμε ένα θέμα -ημερολόγιο φορολογικών υποχρεώσεων ώστε όποιος θέλει να μπορεί να το παρακολουθεί και να λαμβάνει ενημερώσεις όταν εκπνέει κάποια προθεσμία.

Θέτω τις προτάσεις μου για το πώς θα μπορούσε να λειτουργήσει ένα τέτοιο θέμα και περιμένω συμπληρώσεις-διορθώσεις.

 

1. Το θέμα να αφορά στις φορολογικές υποχρεώσεις των Ε.Ε. μηχανικών.

2. Το θέμα να "καρφιτσωθεί" από τους admins στα φορολογικά-λογιστικά ώστε να είναι εύκολα προσβάσιμο.

3. Ποσταρίσματα να γίνονται από όλους αλλά μόνο στις παρακάτω περιπτώσεις:

    α. Όταν εκπνέει κάποια προθεσμία (1 εβδομάδα πριν, 1 μέρα πριν;....)

    β. Όταν αλλάζει κάποια περιοδική προθεσμία (π.χ. η πρόσφατη αλλαγή των περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α., η επικείμενη αλλαγή πελατών-προμηθευτών που ακούγεται ότι θα               γίνεται πλέον κάθε μήνα κλπ)

    γ. Όταν δίνεται παράταση (κλασσικό παράδειγμα οι παρατάσεις που δίνονται κάθε χρόνο στις δηλώσεις Ε1)

4. Οποιοδήποτε άλλο post ("ευχαριστούμε" ή ερωτήσεις κλπ...) προτείνω να σβήνεται ή να μεταφέρεται αλλού, αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και δεν είναι πολύ δουλειά για τους admins (δεν είμαι εξοικειωμένος με την λειτουργία των forums, πείτε μου αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό).

 

Παρακαλώ απαντήστε σε αυτό το θέμα για να δούμε αν υπάρχει ενδιαφέρον για μία τέτοια προσπάθεια, αν έχετε κάποιες προτάσεις ή αν θεωρείτε ότι για κάποιο λόγο δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλή ιδέα το βρίσκω

αλλά έτσι που αλλάζουν οι νόμοι και οι εγκύκλιοι φοβάμαι ότι στην πορεία θα χάσουμε τη μπάλλα

άσε που κάθε ένας ανάλογα με το αντικείμενο εργασίας έχει και διαφορετικές "προθεσμίες"

προσωπικά βασίζομαι στο λογιστή μου

εναλλακτικά μπορεί κανείς να βάλει στη "γραμμή αγαπημένων" (ή μισουμένων...) του browser που χρησιμοποιεί αυτό http://www.forin.gr/calendar/index/today

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.