Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

θέση κτίριου σε γωνιακά οικόπεδα


Recommended Posts

καλησπέρα 

έχω ένα γωνιακό οικόπεδο με όμορα κτίσματα όπου  και τα δυο είναι σε επαφή με τα όρια εκτός από το ένα που έχει αφήσει στο μισό κομμάτι απόσταση μάλλον Δ η ακάλυπτο . σε μια παράγραφο του ΝΟΚ λέει ( Σε γωνιακά οικόπεδα αφήνεται υποχρεωτικά ακάλυπτος δΧδ στην απέναντι της γωνίας θέση του οικοπέδου ή σε θέση που η επιφάνεια αυτή συνέχεται με τους ακάλυπτους των όμορων ιδιοκτησιών, με την επιφύλαξη της προηγούμενης παραγράφου.)ισχύει ? η πάω και κολλάω σε οποιοδήποτε όριο επιθυμώ ? το οικόπεδο έχει πρασιές 4μ άρα δεν μένει τίποτα αν δεν κολλήσει στα όμορα . ευχαριστώ πολύ .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υποθέτω οτι ο συνάδελφος εννοούσε πως αν δεν είχες τη πλευρά 9 μ.θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς την  παρ. στ του άρθρου 14:

 

στ) Σε περίπτωση που λόγω των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ, δεν μπορεί να εξασφαλιστεί μήκος πλευράς κτιρίου 9,00 μ. τότε το κτίριο τοποθετείται μέσα στην υποχρεωτική απόσταση Δ ή δ μέχρι την εξασφάλιση των 9,00 μ. και εάν το τμήμα της υποχρεωτικής απόστασης που απομένει είναι μικρότερο του ενός μέτρου, το κτίριο μπορεί να εφάπτεται του αντίστοιχου ορίου. 

 

Μάλλον έτσι όπως τα περιγράφεις επιβάλλεται η απέναντι γωνία δχδ. 

Ανέβασε αν θέλεις ένα σχήμα να το συζητήσουμε εκτενέστερα. 

Link to comment
Share on other sites

γιατί πρέπει να αφήσω δxδ αφού και τα δυο όμορα έχουν ακουμπήσει  στα όρια ? και αν ναι γιατί μόνο στα γωνιακά οικόπεδα?

μπορώ να αφήσω κάτι σαν αίθριο δxδ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί να έχουν κολήσει για να πιάσουν τα 9μ. Μπορεί να κολήσανε παλιότερα με την λογική του δε βαριέσαι ποιος τα κοιτάει. Ότι και να ισχύει πρέπει να τηρήσεις το δxδ αν σου βγαίνουν πλευρές 9μ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

1.Το πρωην συστημα δομησης της περιοχης επετρεπε επαφη?

2.Τι χρονολογιας ειναι τα ομμορα?

3. Η παραγραφος 14 στ αναφερει :

-Σε περίπτωση που λόγω των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ................-

Αρα για να εχει εφαρμογη πρεπει οι ομμοροι να σε υποχρεωνουν να αφησεις Δ η δ ενω αν μπορεις να κολησεις τοτε δεν μπορεις να εφαρμοσεις την 14.στ και πας η σε επαφη η σε Δ ή δ.

Το ερωτημα ειναι αν Κατα ΝΟΚ το δxδ στην απεναντι γωνια του γωνιακου οικοπεδου θεωρειται υποχρεωτικο ανεξαρτητα αν εφαπτονται οι ομμοροι ή οχι (αν θεωρεται υποχρεωτικο τοτε εχει εφαρμογη η 14.στ αν δεν θεωρειται δεν εχει εφαρμογη) γιατι πιο κατω η παραγραφος αναφερει οτι μπορεις να αφησεις ακαλυπτο σε θέση που η επιφάνεια αυτή συνέχεται με τους ακάλυπτους των όμορων ιδιοκτησιών(περι συνεχειας ακαλυπτων για την οποια μιλαγε και ο ΓΟΚ 85).Ειναι μπερδεμενο το πραγμα.......

Εγω στην θεση σου θα αφηνα δχδ να εχω το κεφαλι μου ησυχο.........

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας 

τα διπλανά κτίρια είναι 5-10 ετών 

μπορώ να έχω μήκος πλευράς 9 μέτρα άρα δεν ισχύει στην περίπτωση μου αλλά το πρόβλημα είναι ότι και τα δυο όμορα κτίσματα εφάπτονται , εγώ γιατί λοιπόν να υποχρεούμαι να αφήσω δχδ ( λόγω μορφής οικοπέδου αν αφήσω δχδ στην απέναντι τις γωνίας το οικόπεδο είναι άχρηστο ).

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας 

τα διπλανά κτίρια είναι 5-10 ετών 

μπορώ να έχω μήκος πλευράς 9 μέτρα άρα δεν ισχύει στην περίπτωση μου αλλά το πρόβλημα είναι ότι και τα δυο όμορα κτίσματα εφάπτονται , εγώ γιατί λοιπόν να υποχρεούμαι να αφήσω δχδ ( λόγω μορφής οικοπέδου αν αφήσω δχδ στην απέναντι τις γωνίας το οικόπεδο είναι άχρηστο ).

ευχαριστώ

καλησπέρα!  θα με ενδιέφερε πολύ lourio να μαθω τι έγινε τελικά με αυτό το θέμα, έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση με γωνιακό οικόπεδο, ειναι τελικά υποχρεωτικό να αφήσουμε στην απέναντι γωνία αποσταση δχδ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,θέλω να τοποθετήσω ένα ισόγειο κτίσμα σε γωνιακό οικόπεδο και θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας κυρίως για να καταλάβω αν έχω ερμηνεύσει σωστά το ΝΟΚ. 

  1. αν αφήσω δx δ στην πίσω γωνία, μπορώ να ακουμπήσω στο ένα όριο, όπως φαίνεται στο σκίτσο;
  2. έχω πολύ μεγάλο επιτρ. ύψος, μπορώ με δήλωση ιδιοκτήτη να δεσμευτώ ότι το κτίριο δε θα υπερβεί τα 4,0 μ. , προκειμένου να μειώσω το δ μου;

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.