Μετάβαση στο περιεχόμενο

θέση κτίριου σε γωνιακά οικόπεδα


Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Έχω περίπτωση γωνιακού οικοπέδου με όλα τα όμορα να είναι αδόμητα. Θέλω να βγάλω νέα άδεια ανέγερσης. Βάσει ΝΟΚ  αρ.14/ζ θα πρέπει να αφήσω δΧδ στην πίσω γωνία του οικοπέδου. Στην περίπτωση αυτή (Ι) η πλευρά ΓΔ μένει μόλις 2,40μ ενώ η ΑΒ είναι 10,00μ. Βάσει αρ.14/στ μπορώ να βάλω και τις δύο διευθύνσεις μέχρι 9,00μ και στην περίπτωση αυτή (ΙΙ) κολλάει τελείως στην πίσω γωνία και η ΓΔ γίνεται 5,40μ και η ΑΒ γίνεται 13,00μ. Ρώτησα στην Πολεοδομία και μου είπαν ότι δεν μπορώ να κολλήσω πίσω καθώς σε αυτήν την περίπτωση είναι η ΑΒ>9,00μ και ειναι σαν να προεκτείνω αυτήν την πλευρά για να κολλήσω. Αρχικά μου φάνηκε λογικό και συμφώνησα, τώρα που το ξαναβλέπω όμως έχω δεύτερες σκέψεις και θεωρώ ότι μπορώ να κολλήσω γιατί αλλιώς δεν παίρνω τελικά τα 9μ στην ΓΔ (που ετσι κι αλλιώς δεν μπορώ να τα φτάσω). Βάζω σκαρίφημα και θα ήθελα την άποψή σας.

Σκαρίφημα.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Kαλημέρα σας,

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να συμβουλέψει το παρακάτω σε περίπτωση γωνιακού οικοπέδου, επειδή δεν το έχω αντιμετωπίσει ξανά, θα βοηθούσε πολύ. Επισυνάπτω σκαρίφημα του οικοπέδου, όπου έχω συμπεριλάβει τις αποστάσεις, τη θέση του κτιρίου κλπ. skarifima.pdf

Σε γωνιακό οικόπεδο,  στο πλάγιο όριο β υπάρχει γειτονικό κτίριο που εφάπτεται στο όριο ενώ στο πλάγιο όριο α βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη του 1,00μ. σίγουρα και αυτη η όψη του γείτονα έχει και ανοίγματα. Το δικό μου κτίριο προς την πλάγια απόσταση β θα εφάπτεται και θα έιναι η πλευρά του 9,00μ ενω προς το άλλο πλάγιο όριο (το πλάγιο όριο α) θα χρειαστεί να μπει μέσα στο (δ) βάσει αρθ. 14 ώστε να επιτύχει όψη 9,00μ. Η απόσταση που θα μείνει είναι μεγαλύτερη από 1,00μ. 

α) Μπορείτε σας παρακαλώ να συμβουλέψετε αν έχω ερμηνεύσει σωστά τον ΝΟΚ και το κτίριο μου μπορεί να έχει αυτη τη θέση (τμήμα Α);

Β) Σχετικά με τον υποχρεωτικό ακάλυπτο που πρέπει να μείνει στην απέναντι της γωνίας θέσης, έχω μπερδευτεί πως υπολογιζω αν αυτό που μένει είναι αυτό που πρέπει (θα πάει όλο προς το πλάγιο όριο α). 

γ) Τέλος, αφού το οικόπεδο είναι κάτω από 200 τμ. καταλαβαίνω πως μπορώ να κάνω χρήση του άρθ. 12 και να υπολογίσω την κάλυψη μου ως 120 τμ (η κάλυψη θα είναι κάτω από το 70%). Στην περίπτωση που κάνεις χρήση αυτόυ του άρθρου,μειώνεις την υποχρεωτική κάλύψη μοιραία, είναι αυτό πρόβλημα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές.

 

Link to comment
Share on other sites

@artemis_78 το σχήμα σου δεν φαίνεται λάθος, υλοποιήσιμη είναι και η περίπτωση α και η περίπτωση β) εφόσον τηρείται η πολεοδομική νομοθεσία. 

υγ: ξέρει κάποιος να με ενημερώσει πως διορθώνω την υπογραφή μου, πήγα στην σελίδα "προφιλ" αλλά δεν το βρίσκω πως την αλλάζω

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Σε γωνιακό οικόπεδο διαστάεων 6x8 όπως διαβάζω στο ΝΟΚ άρθρο 14... προφανώς και δεν πρέπει να τηρήσω την ακάλυπτη περιοχή δxδ που αναφέρεται στην παράγραφο ζ, λόγω της επιφύλαξης της παραγράφου στ', σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.