Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεισμικά επιταχυνσιογραφήματα


 
Γιάννης

Recommended Posts

Ξέρετε που μπορώ να βρω επιταχυνσιογραφήματα για διάφορους (κυρίως πρόσφατους) σεισμούς της Ελλάδας? Και του εξωτερικού αν γίνεται?

Εννοώ όλη την χρονοϊστορία σε ηλεκτρονική μορφή κανονικά... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δες στην σε αυτή την σελίδα, http://www.itsak.gr/db/data/strong_motion/

Επίσης δες και στην σελίδα του πανεπιστήμιου του berkeley.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

τι  θα  το  κανεις  γιαννη  το  επιταχυνσιογραφημα  ;;;   στο  itsak  δινουν  με  εγγραφη  για πολλες  περιοχες  της  ελλαδος  το  πιο  καλο  απο  ολα 

με  μεγαλη  επιταχυνση  καταστροφικη  ,  ειναι  της  αθηνας  1999  , αλλα  δεν ειναι  αμεσα   χρησιμοποιουμενο   θελει  επεξεργασια . αν  κραταγε  3-4  δευτερολεπτα  περισσοτερο  θα  μιλαγαμε  για  χιλιαδες  θυματα  ,  ο  θεος  εβαλε  το  χερι  του .

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, ο σεισμός του 99 στην Αθήνα και ο σεισμός του 78 στην Θεσσαλονίκη ήταν οι πιο "επικίνδυνοι" και πραγματικά άλλαξαν τον ρουν της "ιστορίας" στην αντισεισμική μηχανική και όχι μόνο...

Από αυτά που θυμάμαι εγώ:

1978 Θεσσαλονίκη

1980 Βόλος

1981 Αλκυονίδες-Πλαταιές

1986 Καλαμάτα

1995 Αίγιο

1996 Γρεβενά

1999 Πάρνηθα

2006 Κύθηρα

2008(?) Άστρος-Λεωνίδιο

2009(?) Πάτρα-Πύργος

 

είναι από τους πιο σημαντικούς σεισμούς στην Ελλάδα τα τελευταία 30κάτι χρόνια (αν ξεχνάω κάτι διορθώστε με...)

Γενικά κουνάει...αλλά φοβάμαι μην κουνήσει πολύ και σύντομα κοντά σε μεγάλο αστικό κέντρο, γιατί τώρα με την κρίση δεν "μας βγαίνει" με τίποτα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

διαγραμμα  ψευδοεπιταχυνσης  -  περιοδος  ,  πολλαπλασιαζεις  οποιαδηποτε  εντατικο  μεγεθος  απο  στατικη  επιλυση με  την  ψευδοεπιταχυνση 

και  εχεις  τα σεισμικα  εντατικα  μεγεθη .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!! Μπήκα στις σελίδες που αναφέρεστε παραπάνω για να βρω επιταχυνσιογραφήματα σεισμών τα οποία θέλω να χρησιμοποιήσω για μια ανελαστική δυναμική ανάλυση σε παλιά υφιστάμενη κατασκευή. Εκτός από το αρχικό μου πρόβλημα ότι για μια συγκεκριμένη τοποθεσία (π.χ. Καλαμάτα) έβγαζε πολλά αποτελέσματα από διαφορετικούς σταθμούς καταγραφής (αλλά τελικά αποφάσισα πιο θα διαλέξω) το βασικό μου πρόβλημα είναι ο τρόπος με τον οποίο δίνονται τα αποτελέσματα. Τι εννοώ.. χρειάζομαι το επιταχυνσιογράφημα σε μορφή .txt το οποίο θα έχει δύο στήλες. Η πρώτη με χρόνο και η δεύτερη με acc (g) όμως η μορφή που δίνεται από την σελίδα είναι τελείως διαφορετική και είναι δύσκολο να επεξεργαστώ 5000+ στοιχεία. Ξέρετε τι μπορώ να κάνω; Υπάρχουν κάπου επιταχυνσιογραφήματα σε αυτή την μορφή ώστε να γίνετε εύκολα η εισαγωγή τους σε προγράμματα;; (sap2000, seismostruct κλπ).

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

απο τις φωτό μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα digitizer

 

http://plot-digitizer.softpedia.com/

 

 

και να βγάλεις αποτελέσματα σε xls.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.