Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διόρθωση Ε9


Recommended Posts

καλησπέρα,

 

πήγα να κάνω διόρθωση σε ένα ημιτελές ακίνητο που έχω στο χωριό, και δεν το βρίσκω στο taxisnet. Έχω κάνει για αυτό E9 αλλά σε χειρόγραφο έντυπο, δεν θα έπρεπε να φαίνεται; Σίγουρα το ξέρει η ΔΟΥ, καθώς πληρώνω ΕΝΦΙΑ, πώς θα το βρω για να συμπληρώσω πως είναι κενό, μη ηλεκτροδοτούμενο και ημιτελές; πρέπει να πάω ΔΟΥ; Δεν βρίσκω και το αντίγραφο το χειρόγραφο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 269
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειχες κανει χειρογραφη δηλωση πριν ....χρονια..

 

Επρεπε να "επικαιροποιησεις" την δηλωση ηλεκτρονικα

τοτε,  επι Θεοχαρη, που ντρεπονταν να πουν,

"ξαναγραψτε τα παλι για 3η-4η φορά"....  και ελεγαν να κανεις "επικαιροποιηση"  γραφοντας  ΔΕΗ, ΚΑΕΚ,  ΑΤΑΚ,  κλπ τετοια ...ακαταλαβιστικα..

 

Το συστημα κρατησε τις δηλωσεις σου...χωρις μειωτικους συντελεστες..

Επομενως θα πρεπει να υποβαλλεις ηλεκτρονικα το ακινητο...

με βαση τις οδηγιες της ΠΟΛ 1237/14

 

Περισσοτερα στον λογιστη σου..

 

[ναι, θα δοθει παραταση...]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ειχες κανει χειρογραφη δηλωση πριν ....χρονια..

 

Επρεπε να "επικαιροποιησεις" την δηλωση ηλεκτρονικα

τοτε,  επι Θεοχαρη, που ντρεπονταν να πουν,

"ξαναγραψτε τα παλι για 3η-4η φορά"....  και ελεγαν να κανεις "επικαιροποιηση"  γραφοντας  ΔΕΗ, ΚΑΕΚ,  ΑΤΑΚ,  κλπ τετοια ...ακαταλαβιστικα..

 

Το συστημα κρατησε τις δηλωσεις σου...χωρις μειωτικους συντελεστες..

Επομενως θα πρεπει να υποβαλλεις ηλεκτρονικα το ακινητο...

με βαση τις οδηγιες της ΠΟΛ 1237/14

 

Περισσοτερα στον λογιστη σου..

 

[ναι, θα δοθει παραταση...]

 

και ο φόρος που ήδη πληρώνω; συμπεριλαμβάνει το χειρόγραφο ακίνητο; ή θα μου έρθει μεγαλύτερος φόρος;

 

 

νόμιζα πως ε9 κάνουμε μόνο όταν έχουμε νέα αγορά...

Edited by panosCy
Link to comment
Share on other sites

μικροτερος θα ερθει...

 

διοτι  θα περασεις τους μειωτικους που δεν ειχες περασει πριν...

τουλαχιστον ετσι πρεπει να ειναι...

 

υγ

ελπιζω να μην εχεις και τιποτε χωραφια που μεχρι περυσι δεν δηλωνονταν

αλλα απο φετος επρεπε να δηλωθουν...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω μία απορία όσον αφορά σε ποιον πίνακα καταγράφεται αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου-οικισμού που έχει όμως κτίσμα εντός του. Στο καινούριο Ε9 υπάρχει ο πίνακας 1: ΠΙΝΑΚΑΣ 1: ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ (ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ Ή ΟΙΚΙΣΜΟΥ) ΚΑΙ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ (ΕΝΤΟΣ & ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ) και ο πίνακας 2: ΠΙΝΑΚΑΣ 2 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΗΠΕΔΩΝ.

Σύμφωνα με την διευκρινιστική εγκύκλιο, (βλ εδώ) ''στον πίνακα 1 αναγράφονται τα περιγραφικά στοιχεία των κτισμάτων, ανεξάρτητα αν αυτά βρίσκονται σε περιοχές εντός ή εκτός σχεδίου πόλης ή οικισμού, καθώς και των οικοπέδων με ή χωρίς κτίσματα'.

Από την άλλη στον πίνακα 2 η εγύκλιος αναφέρει ότι ''στην έννοια του γηπέδου περιλαμβάνονται όλες οι εκτάσεις, οι οποίες είναι εκτός σχεδίου πόλης και εκτός οικισμού. Σε περίπτωση αμφιβολίας, για το αν συγκεκριμένο γήπεδο θεωρείται αγροτεμάχιο ή οικόπεδο, αρμόδια να αποφανθούν είναι τα κατά τόπους γραφεία της Πολεοδομίας.'' Παρόλα αυτά όμως για τον πίνακα 2 υπάρχει υπάρχουν οι στήλες 17, (α έως γ) όπου καταγράφεται το εμβαδό κτισμάτων και εδώ αναφέρει η εγκύκλιος για την στήλη 17α που αφορά τις κατοικίες ''αναγράφεται η συνολική επιφάνεια κατοικιών ή μονοκατοικιών, οι οποίες υπάρχουν στο γήπεδο''.

Σύμφωνα με τις οδηγίες κανονικά η περίπτωσή μου αναγράφεται στον 1ο πίνακα, ωστόσο θα πρέπει να καταγραφεί το αγροτεμάχιο, (χωρίς κτίσμα), και στον 2ο πίνακα? Έχω δει από πελάτες μου ότι άλλοι το γράφουν μόνο στον 2ο πίνακα βάζοντας τα τμ του κτίσματος σε αυτόν τον πίνακα, ενώ άλλοι το γράφουν μόνο στον 1ο πίνακα.

(ΥΓ: κάθε λογιστής λέει την άποψή του και δεν βγαίνει άκρη)

Edited by Johnny-B
Link to comment
Share on other sites

στον α΄  πινακα, όπως λεπτομερως τα  προσδιοριζει,  γραφονται, πλην των άλλων,

και  ολα τα κτισματα...εντος.... εκτος...[ και επι τα αυτα...]

 

στον β΄ πινακα  γραφονται τα εκτος σχεδιου  γηπεδα   και στην γραμμη του "χτισμενου αγρου" γραφεις το εμβαδον των κτισματων

 

για να δειξεις οτι "σε αυτο" αντιστοιχει το κτισμα του α' πινακα.

 

υγ

αυτο εδω  ειναι ενα "καλογραμμενο" Ε9

κι οχι σαν αυτο της ΓΓΔΕ , που ειναι "πατιτουρα" απο το ΦΕΚ...και δεν διαβαζεται...

 

http://www.e-forologia.gr/images/entipa/267/E9.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε αγροτεμάχιο στο συμβόλαιο εμφανίζεται μικρότερη επιφάνεια από ότι στην πραγματικότητα, σε αυτή την περίπτωση πώς το δηλώνω; Με τα πραγματικά τετραγωνικά μέτρα, ή ότι γράφει το συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

και τι "εχει" αυτο το αγροτεμαχιο??? :smile: :-)

τίποτε απολύτως, το συμβόλαιο είναι και πολύ παλιό, και τότε τα βάζανε και λίγο με το μάτι, οπότε τι να δηλώσω στο Ε9; τα πραγματικά, ή ότι γράφει το συμβόλαιο;

 

Δημήτρη σήμερα διάβασα πως δεν θα δωθεί παράταση...

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.