Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διόρθωση Ε9


Recommended Posts

ετσι θα λενε ....μεχρι να δωσουν

 

διοτι την χρωστανε

 

το συστημα επρεπε να ειναι ανοιχτο 2 μηνες....

και αρχισε αργοτερα...

και μπλοκαρε  συνεχεια..

και μεχρι αρχες Δεκεμβρη εβγαζαν νεες διευκρινιστικες....

 

θα δουμε

 

οσο για το χωραφι

και οχι μονο το χωραφι, αλλα και για ολα τα ακινητα

 

πρεπει να μετρηθουν για να μην εχουμε προβληματα  στο μελλον..

 

[αντε να σου πει δεν σου δινω την επιδοτηση αν δεν το εχεις δηλωμενο...και ο νουμερος και  αριθμος να φθανει και  μεχρι 5 δεκαδικα....]....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 269
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.όταν σπίτι είναι σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, είναι 100% και εκτός ΑΠΑΑ ή μπορεί παρόλο που είναι εκτός σχεδίου να είναι εντός ΑΠΑΑ? (η λογίστρια δεν ήξερε, μου έχει βάλει το εκτός σχεδίου , εντός ΑΠΑΑ).

2. τώρα αν κλικάρει <<εκτός ΑΠΑΑ>>, θα αλλάξει κάτι στο φόρο? πώς το επηρεάζει? γιατί έχω κάνει πρώτη τροποποιητική (χωρίς μείωση φόρου), αλλά λένε στην δεύτερη αν υπάρχει μείωση ενφια πάς οποσδήποτε εφορία.

3. οι διορθώσεις τα προηγούμενα ετη πάς εφορία οποσδήποτε για εκκαθάριση?

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι πρεπει να γραφονται τα σωστα τμ...

 

παντού...

 

"κατα την ληψη πιστοποιητικου,  για να γινει πωληση,

σε οποιαδηποτε διαφορα της ταξης   δεκαδικων...θα απαιτουν διορθωση  ενωπιον του κ. εφορου και ισως έλεγχο για ολα  και προστιμα"

Link to comment
Share on other sites

1.όταν σπίτι είναι σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, είναι 100% και εκτός ΑΠΑΑ ή μπορεί παρόλο που είναι εκτός σχεδίου να είναι εντός ΑΠΑΑ? (η λογίστρια δεν ήξερε, μου έχει βάλει το εκτός σχεδίου , εντός ΑΠΑΑ).

2. τώρα αν κλικάρει <<εκτός ΑΠΑΑ>>, θα αλλάξει κάτι στο φόρο? πώς το επηρεάζει? γιατί έχω κάνει πρώτη τροποποιητική (χωρίς μείωση φόρου), αλλά λένε στην δεύτερη αν υπάρχει μείωση ενφια πάς οποσδήποτε εφορία.

3. οι διορθώσεις τα προηγούμενα ετη πάς εφορία οποσδήποτε για εκκαθάριση?

 

1) Οι περιοχές της ΑΠΠΑ καθορίζονται με υπουργικές αποφάσεις.

2) Η ένταξη του ακινήτου σε περιοχή ΑΠΑΑ (ή σε περιοχή εκτός ΑΠΑΑ ) επηρεάζει την αξία του ακινήτου και ίσως και το ποσό του ΕΝΦΙΑ (και γράφω ίσως γιατί ο ΕΝΦΙΑ δεν υπολογίζεται επί της "γνωστής αντικειμενικής αξίας" αλλά επί μιας άλλης αξίας που βγαίνει με βάση το Ν 4223/13 ). Αν υπάρχει μέιωση ΕΝΦΙΑ πάνω από 300 ευρώ , αυτή η μέιωση θα γίνει κατόπιν ελέγχου των δικαολογητικών . Αυτό γραφει μια εγκυκλιος . Και ο έλεγχος φυσικά θα γίνει στην αρμόδια ΔΟΥ . 

3. Μπορείς να διορθώσεις ηλεκτρονικά 2011 , 2012, 2013 , χωρίς πρόστιμα . Αλλά αν αλλάξει προς τα πάνω η αξία του ακινήτου ίσως να έχεις προς τα πάνω και αξία σε ΦΑΠ παλαιών ετών.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό δεν υπάρχει καμιά απάντηση, αν είναι κανόνας

1.όταν σπίτι είναι σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, είναι 100% και εκτός ΑΠΑΑ ή μπορεί παρόλο που είναι εκτός σχεδίου να είναι εντός ΑΠΑΑ?

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς, αν εκανα πρώτη τροποποιητική και δεν είχε μείωση φόρου ή είχε και λίγο αύξηση, η δεύτερη τροποποιητική αν εχει μείωση αλλά κάτω από 300Ε πρεπει να πάς Δου ή η δευτερη τροποποιητική πάς ετσι κι αλλιώς δου ασχετα αν δεν είχες μείωσηξ στην 1η?

το ρωτώ γιατί λογιστής μου είπε ότι εχει και μείωση σε 2η τροποποιητική και το σύστημα την εκκαθάρισε κανονικά. ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς, αν εκανα πρώτη τροποποιητική και δεν είχε μείωση φόρου ή είχε και λίγο αύξηση, η δεύτερη τροποποιητική αν εχει μείωση αλλά κάτω από 300Ε πρεπει να πάς Δου ή η δευτερη τροποποιητική πάς ετσι κι αλλιώς δου ασχετα αν δεν είχες μείωσηξ στην 1η?

το ρωτώ γιατί λογιστής μου είπε ότι εχει και μείωση σε 2η τροποποιητική και το σύστημα την εκκαθάρισε κανονικά. ισχυει? ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕ ΙΣΧΥΕΙ . ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΡΙΟ . ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.