Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διόρθωση Ε9


Recommended Posts

θεωρω οτι πρεπει να γραφονται τα σωστα τμ...

 

παντού...

 

"κατα την ληψη πιστοποιητικου,  για να γινει πωληση,

σε οποιαδηποτε διαφορα της ταξης   δεκαδικων...θα απαιτουν διορθωση  ενωπιον του κ. εφορου και ισως έλεγχο για ολα  και προστιμα"

 

 

αυτό ωραίο ακούγεται.....ΑΛΛΑ εγώ ο ίδιος να μετρήσω 10 φορές  στα δεκαδικά σίγουρ θα έχω διαφορά

 

για να μην μπω καθόλου σε υποθέσεις αν ισχύει η καθετότητα των διάστασεων

+-2%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 269
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η "καθετοτητα" των διαστασεων

 

δεν εχει καμμια σημασια για την "οριζοντιοτητα" των προστιμων... :mrgreen: :mrgreen:

 

2. Μετά το άρθρο 54 του ν. 4174/2013 προστίθεται νέο άρθρο 54Α που έχει ως εξής:

«Άρθρο 54Α Υποχρεώσεις τρίτων για τον Ενιαίο Φόρο Ιδιοκτησίας Ακινήτων

1. Είναι αυτοδικαίως άκυρη κάθε υποσχετική ή εκποιητική δικαιοπραξία με την οποία συστήνονται, μεταβάλλονται, αλλοιώνονται ή μεταβιβάζονται, από οποιαδήποτε αιτία δικαιώματα επί ακινήτου ή παρέχεται δικαίωμα προσημείωσης ή υποθήκης σε αυτό, αν δεν μνημονεύεται και δεν επισυνάπτεται από το συμβολαιογράφο στο συμβόλαιο που συντάσσει, πιστοποιητικό της Φορολογικής Διοίκησης, με το οποίο πιστοποιείται ότι το ίδιο ακίνητο, με τα ίδια στοιχεία, περιλαμβάνεται στη δήλωση Ενιαίου Φόρου Ιδιοκτησίας Ακινήτων, καθώς και ότι ο φορολογούμενος έχει καταβάλει, ή νόμιμα απαλλαγεί από τον ΕΝ.Φ.Ι.Α. για το συγκεκριμένο ακίνητο και έχει καταβάλει τις ληξιπρόθεσμες δόσεις, έχει ρυθμίσει ή έχει νόμιμα απαλλαγεί από τον ΕΝ.Φ.Ι.Α. για τα υπόλοιπα ακίνητα, για τα οποία είναι υπόχρεος για τα πέντε (5) προηγούμενα έτη. Αυτοδικαίως άκυρος είναι ο συμβολαιογραφικός τίτλος και για τη σύνταξη κατακυρωτικής έκθεσης επί εκούσιου πλειστηριασμού.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

η "καθετοτητα" των διαστασεων

 

δεν εχει καμμια σημασια για την "οριζοντιοτητα" των προστιμων... :mrgreen: :mrgreen:

 

 

η πλάκα είναι τι να πεις αν είσαι μηχναικός οταν μετά από χρόνια θέλεις να αλλάξεις τα τ.μ  της οικίας σου στη ΔΟΥ....

 

δεν ήξερα?  διάβαζα εκείνη την εποχή?

μεγάλωσε από μόνο του γιατί είναι στην ανάπτυξη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα μια μικρή βοήθεια περί ενφια και Ε9, έκανα διόρθωση στο Ε9 και θέλω να μου πείτε αν κάνω κάποιο λάθος.

 

Είναι ένα οικόπεδο που έχει ισόγειο - 1ο όροφο -2ο όροφο,  ο κάθε όροφος έχει παρακολούθημα από  μια αποθήκη Α1 και  Β2, η αποθήκη ηλεκτροδοτείτε από δικό της ρολόι και είναι συνολικά 30 τμ (2 χ 15 τμ ) πως θα ήταν σωστό να τα δηλώσω?

 

Στο Ε9 να δηλώσω

 τον  1ο όροφο και σαν βοηθητικούς χώρους την αποθήκη Α1

 τον  2ο όροφο και σαν βοηθητικούς χώρους την αποθήκη Β2

και στο Ε2 μια αποθήκη 30τμ με τον ταδε αριθμό ηλεκτροδότησης?

 

Η αποθήκη χρησιμοποιείτε,  δεν είναι επαγγελματικός χώρος μιλάμε για ιδιώτη.

 

Έχει κάποιος ιδέα τι δικαιολογητικά χρειάζονται? Φαντάζομαι το συμβόλαιο τον δυο διαμερισμάτων κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για το χρόνο σας.

Edited by John Wck
Link to comment
Share on other sites

επειδή τελικά είμαι ακόμα μπερδεμένος... Τα τετραγωνικά στο Ε9 του αγροτεμαχίου θα τα βάλω σωστά, το συμβόλαιο πώς θα αλλάξει; Πάλι θα έχω πρόβλημα... Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; Σωτήρη;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν  μου επιτρεπει ο σοτηρης...

 

σε περιπτωση διαφορας

θα λειτουργησει η παρακατω ρυθμιση..

 

Ηδη με την παρ. 7 άρθρου 14 του Ν. 2579/17-2-98 προστέθηκε παρ. 4 στο άρθρο 72 του ν.δ. 118/73 σύμφωνα με την οποία σε περίπτωση υποβολής συμπληρωματικής δήλωσης ως προς την έκταση μεταβιβασθέντος ακινήτου μετά την οριστική περαίωση της υπόθεσης ή μετά την πάροδο της προθεσμίας των 20 ημερών που ορίζεται από την παρ. 6 άρθρ. 41 του ν. 1249/82 από τον υπόχρεο ή τους ειδικούς ή καθολικούς διαδόχους αυτού, επιβάλλεται φόρος για την, κατά το χρόνο της υποβολής της συμπληρωματικής δήλωσης, αξία της επιπλέον έκτασης. Δεν επιβάλλεται φόρος αν η διαφορά μεταξύ της έκτασης, όπως αυτή προσδιορίστηκε οριστικά και της πραγματικής που προκύπτει από νεώτερη καταμέτρηση δεν υπερβαίνει το ποσοστό 2% αυτής που οριστικά προσδιορίστηκε και η αξία του ποσοστού αυτού δεν υπερβαίνει τις 500.000 δρχ.

 

 

ειναι ο  λεγομενος φορος  διαφορας

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

γενικα λεμε  "οχι..."

 

εξ αλλου η εποχη οπου λεγαμε στα συμβολαια εμβαδου 2000 τμ. ή οσο και αν ειναι "εντος των οριων του"

 

εχει παρελθει...και συνηθως δεν υπαρχουν  μεγαλες διαφορες

 

τωρα εχουμε ΕΓΣΑ και άλλα...τοιαυτα

 

εχουμε και  κτηματολογιο...

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσα, υπέβαλα, εκκαθαρίστηκε, προέκυψε ποσό προς πληρωμή.

Το θέμα είναι ότι δεν μου προκύπτει από κάπου ταυτότητα πληρωμής...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.