Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διόρθωση Ε9


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 269
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεωργιε,

 

παρα πολυ σωστα...

επομενως εχει καποια  " δυσκολα" θεματα

α] το ειδος της οδου...για να μπει ο σχετικος αυξητικος συντελεστης

β] η αποσταση απο την θαλασσα

γ]  το "αρδευομενο"  δασικο, απαλλοτριωτεο κλπ.

 

υγ

 

οδηγιες για το τι σημαινει "αρδευομενο" "δασικο" ,πως υπολογιζεται η  αποσταση απο θαλασσα κλπ.κλπ..

περιλαμβανονται στο  εντυπο ΑΑΓΗΣ

αρα με βαση αυτες τις οδηγιες θα κινηθουμε...

 

αν κατεβασεις και το ααγης

θα ειναι πληρης η καλυψη του θεματος,......

 

 

[εκεινος ο καφες πρωι-πρωι στη λοτζα...διπλα στη θαλασσα...ήταν ολα τα λεφτα...] :smile: :-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την χαζή ερώτηση αλλά δεν βγάζω άκρη: πως υπολογίζουμε το μήκος πρόσοψης (ναι γνωρίζω πρόσθεση...).

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του είμαι υπόχρεος....

 

Α. ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΜΗΚΟΥΣ ΠΡΟΣΟΨΗΣ

1. Μόνο όταν πρόκειται για επαγγελματική στέγη; (κωδ. 3).

2. Σε κάθε ακίνητο ακόμα και στα διαμερίσματα;

3. Σε όλα όσα δεν είναι κατοικίες (π.χ. επ. στέγη, πάρκινγ, αποθήκες κτλ.)

Ρωτάω γιατί στον οδηγό στη θέση γράφει "μήκος πρόσοψης επαγγελματικής στέγης" αλλά στο έντυπο έχουν αφαιρέσει το "επαγγελματικής στέγης", αναφέροντας βέβαια ότι το ζητούν για το κριτήριο βάθους το οποίο εξ όσων γνωρίζω ισχύει μόνο για επ. στέγη και για οικόπεδα.

 

Β. ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΗΚΟΣ;

1. Με μεζούρα;

2. Από το συμβόλαιο;

3. Από το τοπογραφικό;

4. Κατ΄ εκτίμηση (σε πόσα δεκαδικά;).

Αν ισχύουν όλα τα παραπάνω με τη ιεράρχιση επιλέγουμε μέθοδο;

 

Γ. ΤΙ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ;

Αν υπολογίσουμε το μήκος από τοπογραφικό και το κτίσμα / οικόπεδο είναι υπό γωνία έστω 45 μοιρών, την κύρια πρόσοψη προφανώς την υπολογίζουμε ως την κάθετη προβολή. Τη 2η πρόσοψη πως την υπολογίζουμε; Επίσης ως την κάθετη προβολή σε στροφή 90 μοιρών ή την κάθετη στην 2ουσα πρόσοψη προβολή;

Π.χ. έστω κτίσμα με δύο προσόψεις 10 μέτρων βόρεια και νότια με γωνία... 1 μοίρα. Πόσο είναι το συνολικό μήκος 20 μ. ή περίπου 11μέτρα;

 

Τέλος αν υπολογίζουμε από τοπογραφικό, λαμβάνουμε υπόψιν στο κτίσμα και τα μπαλκόνια, αρχιτεκτονικές προεξοχές κτλ. ή το κτίσμα καθαυτό (εντός συντ. δόμησης;).

 

Όλα τα παραπάνω δεν μπορώ να τα βρω ΠΟΥΘΕΝΑ! Είναι απαράδεκτο να βάζουν νέους κωδικούς χωρίς να λένε ΠΩΣ τα θέλουν και ο καθένας να βάζει ό,τι νομίζει...

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ έστω και αν δεν γνωρίζει όλες τις απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Θέλει νεο εξαρτημένο τοπογραφικο και νεο διάγραμμα δόμησης. :mrgreen:

Η πρόσοψη είναι μία δεν είναι η προβολή.

Οπου χρειάζεται απλά τις αθροίζεις.

Πρόσοψη για την εφορία νοείται η πλευρά που έχει οποιοδήποτε άνοιγμα σε δρόμο.

Εγώ πάντως τα πήρα από τα δικαιολογητικα που είχα καταθέσει στο κτηματολόγιο, μιας και ζητάει και ΚΑΕΚ (όχι υποχρεωτικα τον ΚΑΕΚ)

Ε9-ΟΔΗΓΙΕΣ INET-UserManual-v0.40_05072013.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. ειναι υποχρεωτικό το Ε-9 αν δεν έχεις μεταβολή το 2012?

2. αν πάς να διορθώσεις ένα ακίνητο (π.χ δίπατη μονοκατοικία 100τ.μ έχει δηλωθεί εκ παραδρομής ισόγειο διαμέρισμα 50τ.μ και α'οροφος διαμέρισμα 50τ.μ ) πρέπει να συμπληρώσεις στοιχεία και σε όλα τα άλλα υποχρεωτικά?

3. αυτό που λέτε με την πρόσοψη είναι υποχρεωτικό???!!

4. το pdf βγαίνει ότι είναι κατεστραμμένο αρχείο

Edited by katrmp
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ανακοινωθηκε  σαν  ληξη της  προθεσμιας για  τις "διορθωσεις" στο Ε9......

 

 η   15/9/2013

 

 

μονο που  ειναι

 

ημερα Κυριακή

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει αρχίσει και το πρωτάθλημα.

Και όποιος κακός μου πει ότι τι με νοιάζει εμένα αφού η FL ξεκινάει αργότερα, θα του βάλω -1. :smile:

 

Πάντως εγώ θα γράψω ότι άλλο ζητάει παρότι δεν έχει αλλάξει η περιουσιακή μου κατάσταση.

Βάλτα τώρα γιατί θα τα ζητήσουν σίγουρα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Η ημέρα Κυριακή δεν ενοχλεί, πάντα ισχύει το "ή η επόμενη εργάσιμη ημέρα". Εκτός αυτού είμαι σίγουρος ότι θα δοθεί παράταση εκτός και αν υπάρχει καμμία μνημονιακή υποχρέωση συλλογής του ΦΑΠ.

 

georgegaleos ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό, τον είχα ήδη όμως και δεν αναφέρεται στα ερωτήματά μου, πέρα από το ότι οι φωτογραφίες που έχει είναι διαφορετικές από το έντυπο!

 

Αν καταλαβαίνω καλά, λοιπόν, την πρόσοψη την υπολογίζουμε από την κάτοψη και όχι από την... πρόσοψη (αφού οι προσόψεις στα αρχιτεκτονικά είναι κάθετες προβολές).

 

Τουλάχιστον για το αν μετράμε και τα μπαλκόνια κτλ. ή μόνο ότι συμμετέχει σε Σ.Δ. και όγκο, γνωρίζουμε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.