Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροπολογία του νέου νόμου αυθαιρέτων σχετικά με την αφαίρεση επαγγελματικών δικαιώματων σε μη Α/Μ


Greenick

Recommended Posts

Ήθελα να ηξερα τι έχει ο πμ που δεν έχει ο αμ. Α ναι τοπογραφικά. Για τα ημ μην με πείτε γιατί ξέρω πολλές 10δες πμ που δεν έχουν υπογράψει ημ...

 

Αληθεια εχετε σκεφτει ποτέ γιατί ο πολύς κόσμος ασχολείται με αρχιτεκτονικά; σκεφτείτε το αρχικό κόστος επένδυσης ενός αμ και ενός πμ (αλλά και ημ).

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ηξερα τι έχει ο πμ που δεν έχει ο αμ. Α ναι τοπογραφικά. Για τα ημ μην με πείτε γιατί ξέρω πολλές 10δες πμ που δεν έχουν υπογράψει ημ...

 

Αληθεια εχετε σκεφτει ποτέ γιατί ο πολύς κόσμος ασχολείται με αρχιτεκτονικά; σκεφτείτε το αρχικό κόστος επένδυσης ενός αμ και ενός πμ (αλλά και ημ).

Faethon11 μπροείς να γίνεις λίγο πιό σαφής? Οχι τίποτα άλλο, για να μπορώ να απαντήσω!

Link to comment
Share on other sites

Το ''διαίρει & βασίλευε'' για ακόμα μία φορά ή πως διασπάς ένα μέτωπο σε χρόνο dt.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Αστέριε νομίζω ότι είναι καλή ευκαιρία να συζητηθούν με καλή διάθεση αυτά. Ολους μας απασχολούν τα επαγγελματικά δικαιώματα, όλους μας προβληματίζουν, όλοι μας λέμε διάφορα, αλλά πάντα μετά τ' αφήνουμε για την επόμενη φορά, κάτω από το "χαλάκι".

Η κουβέντα θα πρέπει να εστιάσει στην πραγματικότητα, την σοβαρότητα, την επιστημονικότητα και τέλος πάντων στην απλή ΛΟΓΙΚΗ.

 

"......παράαααααλογοοοοο?"

 

"δεν απαντά, άρα είναι λογικό!!!!!!!!!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Spy για τις παλιές εποχές ναι. Αλλά σημερα; :(

 

Αστεριε πάει το μέτωπο. Έσπασε εδ και χρόνια..

 

npanagio είναι απλό.

 

ΑΜ ποσο κεφαλαιο για να ασχοληθει με αρχιτεκτονική

 

ΠΜ ποσο κεφαλαιο για να ασχοληθει με στατική

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Φαέθον... ας μην μπούμε ΚΑΙ σε αυτό το "τρυπάκι"...

 

Ειλικρινά ΔΕΝ ξέρω τα έξοδα ενός ΠΜ, αλλά ξέρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τα έξοδα για να βγάλεις τη ΣΧΟΛΗ !!! Το τι ΛΕΦΤΑ θέλει η σχολή σε υλικά, χαρτικά, εκτυπώσεις κλπ, δεν λέγεται!!! Μόνο για την μακέτα της διπλωματικής έχω ακούσει εξωφρενικά ομολογώ νούμερα!

 

Ας το κρατήσουμε όσο γίνεται ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ το όλο θέμα, προς ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να παρακολουθήσω όλο τον διάλογο, αλλά πιστεύω ότι ο καθένας οφείλει να υπογράφει αυτό που έμαθε να κάνει καλύτερα. Τα αρχιτεκτονικά οι αρχιτέκτονες, τα στατικά οι πολιτικοί, τα μηχανολογικά οι ηλ/μηχανολόγοι και τα τοπογραφικά οι τοπογράφοι. Είναι τόσο απλό!!! Αυτό που υπογράφουν τα τοπογραφικά και οι πολιτικοί δεν το κατάλαβα ποτέ. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  Πλέον το θέμα είναι να βρεις και να κλείσεις τον πελάτη και τη δουλειά.

Δε θεωρώ νέα δουλειά ΠΕΑ , 4014 κτλ... αλλά νέες κατασκευές.

Σφραγίδες βρίσκονται πάρα πολύ εύκολα.

   Αναφερόμουν στο πως υπολογίζονται οι νόμιμες αμοιβές και τι ποσοστό έχει η κάθε μία επί του προυπολογισμού.

@npanagio , Θεωρείς ότι έχεις μεγαλύτερο γνωσιακό υπόβαθρο για αποτύπωση αρχιτεκτονικών ( τέτοιες είναι οι δουλείες του 4014) ;

Θα συμφωνήσω για την μελέτη των αρχιτεκτονικών.

Kαι με την τροπολογία πιστεύω το αντίθετο. Ότι τα κυρίως οι αρχιτεκτονικές μελέτες κατοικιών , γραφείων , καταστημάτων πρέπει να υπογράφονται από ΑΜ και όχι κτηνοτροφικών, αποθηκών, βιοτεχνικών.

Διαφωνώ όμως για την επίβλεψη. Η επίβλεψη των στατικών θα έπρεπε να είναι πολύ μεγαλύτερη της επίβλεψης των αρχιτεκτονικών γιατί εμπεριέχει και τις γεωμετρικές διαστάσεις.

Η χάραξη είναι το βασικότερο κομμάτι. Ποιοι ξέρουν να την κάνουν ;

 To βασικό πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν μόνο τέτοιες δουλειές , ως επί τω πλείστω.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.