Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απλήρωτο ΤΣΜΕΔΕ


xalyvas

Recommended Posts

Μην ψαρωνετε με σαχλαμάρες. Και τι έγινε άμα τα χρέη πανε στην εφορία; Κάποιος που αποδεδειγμένα δεν μπορεί να πληρώσει πχ άνεργος, θα τον ελέγξουν θα δουν ότι όντως έτσι είναι και τέρμα το παραμύθι. Δεν του ξανουν τίποτα. Αυτοί οι εκφοβισμοι είναι φια αυτούς που τα κρύβουν η ςχουν και δεν πληρώνουν

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, ο αδερφός του φίλου μου, μηχανολόγος μηχανικός, άφησε απλήρωτη την εισφορά αλληλεγγύης επειδή ο εργοδότης του δεν τον πλήρωνε τον μισθό αλλά στο Ε1 έβαλε βεβαίωση αποδοχών σαν να πληρωνόταν κανονικά και δεν τους τροποποιούσε την δήλωση η εταιρεία. Πέρασε ένα έτος και έστειλαν σημείωμα κατάσχεσης στο όνομά του. Πηγαίνει στην ΔΟΥ τους λέει οτι δεν έχει τίποτα στο όνομά του και του λέει ο εφοριακός οτι θα κατάσχουν οτι μετρητά έχει σε τραπεζικούς λογ/σμούς. Είπα στον φίλο μου να πάνε να κάνουν τα χρήματα ανάληψη για να μην έχουν πρόβλημα. Το κακό είναι πλέον οτι οι ΔΟΥ καραδοκούν στους τραπεζικούς λογ/σμούς. Και αν τυχόν βρείς νέα δουλειά και σου βάζει τα λεφτά ο εργοδότης στην τράπεζα θα τα πάρει η εφορία. Μόνη λύση η μαύρη εργασία δυστυχώς για όσους έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 2/8/2013 at 5:32 ΜΜ, engmech said:

1. Οι ασφαλιστικές εισφορές παραγράφονται αν δεν τις έχει ζητήσει το ταμείο μετά από 20ετια.

 

Παράδειγμα:

ΕΤΑΑ νομικών

 

 

Ο ασφαλισμένος μπορεί να υποβάλλει αίτηση παραγραφής ασφαλιστικών εισφορών για οφειλές ετών πέρα της 20ετίας (ΑΚ 249 και επόμενα), εφόσον η παραγραφή δεν έχει διακοπεί κλπ, πλην όμως ο χρόνος που έχει υποπέσει σε παραγραφή δεν υπολογίζεται στον ασφαλιστέο χρόνο για απόκτηση δικαιώματος παροχής - Ν.Δ. 4114/60, άρθρο 24 & Π.Δ. 423/93 & άρθρο 61 του Ν.2676/99.
Κάθε απαίτηση κατά του Ταμείου λόγω αχρεωστήτου καταβολής ή κράτησης υπέρ αυτού για οποιαδήποτε αιτία παραγράφεται μετά 5ετία από την ημερομηνία της καταβολής ή κράτησης. Ν.Δ. 4114/60, άρθρο 27 & 28

 

2. Αν κάνεις τα χαρτιά για σύνταξη ξεχνάς ότι είχες ΤΣΜΕΔΕ και ξυπνάς κάθε μέρα με τον φόβο ότι θα σου έρθει χαρτί απο ΤΣΜΕΔΕ

 

3. Το 2014 όλες οι αξιώσεις του ΕΤΑΑ θα περάσουν στο Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών. Προφανώς θα γίνει κάποια απογραφή.

 

4. Εγώ θα έψαχνα κάποιον δικηγόρο ειδικευμένο στα θέματα ασφάλισης για να με  καθοδηγήσει. Δεν είναι ασυνήθιστο να έχει γίνει ασφάλιση σε λάθος ασφαλιστικό ταμείο θα υπάρχει δεδικασμένο.

 

5.Το γεγονός ότι είσαι παλιός ασφαλισμένος πριν το 1992 είναι το καίριο σημείο.Βρες πολύ καλό δικηγόρο γιατί αν περάσεις τα 150 000 χρέος είναι διαρκές αδίκημα και το αυτόφωρο συνεχές 

Καλημέρα 

Διάβασα τυχαία το forum και έπεσα πάνω στη δημοσίευση σας.

Πριν λίγους μήνες εχασα τον πατέρα μου και τώρα ανακάλυψα αρκετές τρυπες.Η μεγαλύτερη στο τσμεδε.

Δεν είχε κάνει διακοπή επαγγελματος και ούτε είχε ζητήσει σύνταξη κλπ.

Υπάρχουν πιθανότητες να ισχύει αυτό που γράφεις παραπάνω περί διαγραφής για χρέη 20 ετών; 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο  σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μεχρι πριν ενα μηνα χρωσταγα μεχρι το τελος του 2016 20200 στο πρωην ΤΣΜΕΔΕ σημερα μπηκα και ειδα οτι εχουν γινει 16500 .. μειωθηκαν ..δεν καθομαι να το ψαξω.. αλλα τελικα ξερουν τι χρωσταμε ποτε το χρωσταμε πως θα τα πληρωσουμε και με ποιο τροπο ;;; κατα τα αλλα ειμαι ασφαλιστικα ενήμερος χαχαχ δεν ξερω τι γινεται πραγματικα ..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, george68 said:

μεχρι πριν ενα μηνα χρωσταγα μεχρι το τελος του 2016 20200 στο πρωην ΤΣΜΕΔΕ σημερα μπηκα και ειδα οτι εχουν γινει 16500 .. μειωθηκαν ..δεν καθομαι να το ψαξω.. αλλα τελικα ξερουν τι χρωσταμε ποτε το χρωσταμε πως θα τα πληρωσουμε και με ποιο τροπο ;;; κατα τα αλλα ειμαι ασφαλιστικα ενήμερος χαχαχ δεν ξερω τι γινεται πραγματικα ..

Φίλε, πραγματικά η περίπτωσή σου περιγράφει το μπάχαλο που επικρατεί εκεί μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.