Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρτιότητα εκτός σχεδίου με πρόσωπα σε εθνική οδό και σε δρόμο σχ. πόλης


Recommended Posts

Δ 270 /85

- «α) Ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου 4.000 τετραγωνικά μέτρα και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο είκοσι πέντε (25) μέτρα.

[οι δρομοι του αναδασμου ειναι κοινοχρηστοι]

 - Με   ΦΕΚ Α 308/31.12.2003.Με την παρ.3 άρθρ.23 του αυτού νόμου ορίζεται ότι:

  "Η περίπτωση α` της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του από 24/31.5. 1985 προεδρικού διατάγματος, όπως αντικαθίσταται με την παρ. 1 του άρθρου 10 του νόμου αυτού, δεν ισχύει για γήπεδα που υφίστανται κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού". [τυφλα]

  β) Για γήπεδα που έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς, Εθνικές Επαρχιακές,

Δημοτικές και Κοινοτικές οδούς ως και σε εγκαταλειμένα τμήματά τους και

σε σιδηροδρομικές γραμμές απαιτούνται:

  Ελάχιστο πρόσωπο 45 μ.

  Ελάχιστο βάθος 50 μ.

  Ελάχιστο εμβαδόν 4.000 μ2

  2.Κατά παρέκκλιση από την προηγούμενη παράγραφο θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα γήπεδα:

  α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών, και οικισμών, τα

οποία είχαν κατά την 24.4.1977 ημέρα δημοσίευσης του από 5.4.77 π.δ/τος κλπκλπ

 

Δεν εχεις καμμια παρεκκλιση αφου η κατατμηση εγινε το 2021.

ερωτημα

πώς εκανε την "κατατμηση"....   με ποια πραξη;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με δωρεά ή γονική παροχή στα παιδιά του.

Γνωρίζω ότι δεν ανήκει σε κάποια παρέκκλιση.

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι αν είναι άρτιος λόγω του προσώπου των 25μ. στο δρόμο του αναδασμού.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και οι δρόμοι αναδασμού είναι κοινόχρηστοι , αλλά η πολεοδομία λέει ότι πρέπει να πληρώ και την προϋπόθεση των 45μ. στο άλλο πρόσωπο που βλέπει σε κυρια δημοτική οδό και προφανώς με βρίσκει αντίθετο αλλά δεν ξέρω αφενός αν λέω βλακείες και αφετέρου το λόγο που ισχύει αν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, npapakostas said:

Η πολεοδομία λέει ότι θα έπρεπε να είχε τον κανόνα και στους 2 δρόμους. Δηλαδή 25 μ. στην αγροτική οδό και 45 στη Δημοτική.

Συμφωνώ εν μέρει με την άποψη της ΥΔΟΜ. Το γήπεδο έχει πρόσωπο σε αναγνωρισμένη δημοτική οδό.. Κατά τη γνώμη μου θε πρέπει να  ληφθεί η δυσμενέστερη περίπτωση, δηλαδή τα 45 μ πρόσωπο και 50 μ βάθος και ελάχιστη επιφάνεια 4.000 τμ, προκειμένου το κάθε προκύπτον γήπεδο να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και όχι σωρευτικά. Εξυπακούεται ότι αν στην περιοχή υφίσταται ΓΠΣ/ΣΧΟΟΑΠ, natura,2000 εξετάζουμε την αρτιότητα σύμφωνα με την ισχύουσα από τα προαναφερθέντα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επισυνάπτω ένα πρόχειρο σχέδιο για ίσως ευκολότερη κατανόηση.

Με ενδιαφέρει το διαγραμμισμένο αγροτεμάχιο.

Δική μου εκτίμηση είναι πως αφού έχω το απαιτούμενο πρόσωπο από την αγροτική οδό τότε δε γίνεται να μην είμαι άρτιος.

Το ότι πρέπει να πάρω τη δυσμενέστερη περίπτωση περνάει και εμένα από το μυαλό μου αλλά δε θέλω ελαφρά την καρδία να το αποδεχτώ.

image.thumb.jpeg.6e41024e0a9f56674045cb539bd816de.jpeg

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και το ανέβασες. Είχε ήδη γίνει κατανοητό το ερώτημά σου. Όπως προανέφερα έχω εν μέρει την ίδια γνώμη με την ΥΔΟΜ. Σήμερα πας να κάνεις κατάτμηση, δημιουργώντας δυο γήπεδα με πρόσωπο σε κύρια (αναγνωρισμένη) δημοτική οδό, αλλά και σε οδό διανομής (θεωρείται και αυτή κοινόχρηστη). Το νόημα εδώ είναι σε ποια περίπτωση αρτιότητας θα ενταχθεί για να ελεγχθούν τα δυο προκύπτοντα γήπεδα.  Η γνώμη μου είναι ότι θα ελεγχθούν με την κατά κανόνα αρτιότητα οπως αυτή ορίζεται για γήπεδα σε εθνικές, επαρχιακές και δημοτικές οδούς (45/50/4.000). Δεν συμφωνώ με την ΥΔΟΜ ότι θα πρέπει να πληροί σωρευτικά και τα 25 μ έκαστο στο δρόμο διανομής,  Η κατά κανόνα αρτιότητα σε προκύπτον γήπεδο με πρόσωπο στη δημοτική οδό είναι η περίπτωση που αναφέρω, ενώ η άλλη περίπτωση (πρόσωπο 25 μ σε αναγνωρισμένο δρόμο πχ προ 23 ή διανομής κλπ) θα ίσχυε μόνο στην περίπτωση που το γήπεδο είχε πρόσωπο μόνο σε τέτοιο δρόμο και δεν είχε καθόλου πρόσωπο σε δημοτική οδό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ εκτιμώ ότι μπορώ να πάρω την αρτιότητα και κυρίως γιατί αυτό με συμφέρει.

Υπάρχει κάτι, κάπου που να λέει ρητά ότι σε αυτή την περίπτωση πρέπει να πάρω τη δυσμενέστερη περίπτωση από τις 2 ?

Link to comment
Share on other sites

Στο εξήγησα παραπάνω το λόγο. Αν το γήπεδο που προκύπτει έχει πρόσωπο σε εθνική, επαρχιακή και κύρια δημοτική, η αρτιότητά του ελέγχεται με το 45/50/4000.

Η πρώτη περίπτωση αφορά γήπεδα που δεν έχουν πρόσωπο στις παραπάνω οδούς. Πρόσεχε γιατί σε βλέπω να θες να την πατήσεις άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.