Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες - σχόλια για σωστό υπολογισμό θερμικών απωλειών


zio7

Recommended Posts

Συνάδελφοι το Salford city college έχει onlne δημοσιευμένο το πρότυπο, του 2003 έκδοση βέβαια αλλά δεν νομίζω να έχουν αλλάξει και πολλά.

Bs en 12831:2003

Να εκφράσω κι εγώ μια απορία...στο παράδειγμα του προτύπου, λαμβάνει στον χώρο απώλειες μόνο ως προς το δάπεδο, το οποίο είναι μάλιστα και σε επαφή με το έδαφος, ενώ δεν λαμβάνει προς οροφή στον επάνω όροφο. Δεν είναι λάθος αυτό, δεν θα έπρεπε να βάζει και την οροφή, σε επαφή με θερμαινόμενο χώρο της ίδιας κατοικίας. Δεν γίνεται να βάζεις μόνο προς δάπεδο...πώς γίνεται...

Edited by mechpanos
Link to comment
Share on other sites

απλό θέμα φυσικής είναι. Να θυμηθούμε λίγο τη μεταφορά θερμότητας? Από ένα χώρο θερμοκρασίας Τ1 σε άλλο χώρο επίσης θερμοκρασίας Τ1 ......

Οι "μερακλήδες" μελετούνε τους χώρους υγιεινής (ντους, μπανιέρα) σε σχέση με τους όμορους καθώς εκεί θεωρούμε μεγαλύτερη θερμοκρασία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, maneni said:

απλό θέμα φυσικής είναι. Να θυμηθούμε λίγο τη μεταφορά θερμότητας? Από ένα χώρο θερμοκρασίας Τ1 σε άλλο χώρο επίσης θερμοκρασίας Τ1 ......

Οι "μερακλήδες" μελετούνε τους χώρους υγιεινής (ντους, μπανιέρα) σε σχέση με τους όμορους καθώς εκεί θεωρούμε μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Δεν διαφωνώ και πράγματι έτσι είναι. Όμως με αυτή την λογική, θα έπρεπε να θεωρούμε όλα τα εσωτερικά χωρίσματα αδιαβατικά. Το πρότυπο σε βάζει να τα λάβεις υπόψη με το μισό του πάχους των χωρισμάτων σαν διάσταση, μάλιστα, μοιράζοντας το πάχος μισό-μισό μεταξύ των γειτονικών χώρων. Οπότε το αντίστοιχο δεν έπρεπε να ισχύει και στα ταβάνια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όταν η μελέτη γίνεται σε οικία τύπου μεζονέτας τότε και βέβαια δεν θα λάβεις απώλειες της οροφής εφόσον ο επάνω όροφος είναι της ίδιας οικίας δλδ μιλάμε για ενιαία ιδιοκτησία. Γιατί αν θεωρήσεις τον επάνω όροφο θερμαινόμενο τότε αναγκαστικά θα πρέπει να βάλεις ΔΤ=0 μεταξύ των δυο χώρων. Άρα απώλειες 0.

Edited by nickzilas
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, maneni said:

απλό θέμα φυσικής είναι. Να θυμηθούμε λίγο τη μεταφορά θερμότητας? Από ένα χώρο θερμοκρασίας Τ1 σε άλλο χώρο επίσης θερμοκρασίας Τ1 ......

Οι "μερακλήδες" μελετούνε τους χώρους υγιεινής (ντους, μπανιέρα) σε σχέση με τους όμορους καθώς εκεί θεωρούμε μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Οι χώροι υγιεινής είναι ειδική περίπτωση.
Ειδικά στην Ελλάδα, 9 στα 10 σπίτια έχουν ανοιχτό το παράθυρο και το κλείνουν μόνο όταν χρησιμοποιούν το μπάνιο. Θα έπρεπε κανονικά να έχει σε όλους τους τοίχους θερμομόνωση και να θεωρούμε ότι έχει θερμοκρασία εξωτερικού περιβάλλοντος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Η πράξη έδειξε άλλα. Το πρότυπο θεωρεί ότι ο πάνω όροφος κατοικείται και μάλιστα έχει την ίδια θερμοκρασία. Ισχύει όμως πάντα; Όχι, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στους δύο αυτούς χώρους οπότε πρέπει να ληφθεί υπόψη. Π.χ. δωμάτιο που δεν χρησιμοποιείται συχνά με θερμοστατική κεφαλή στους 16C και σαλόνι με θερμοκρασία 23C.

Όταν μάλιστα υπάρχουν διαφορετικές ιδιοκτησίες σε πολυκατοικίες τα άδεια διαμερίσματα πάνω και κάτω από ένα διαμέρισμα που μελετάς επηρεάζουν πολύ την θερμική άνεση των κατοίκων.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εσωτερικούς τοίχους λαμβάνει υπόψη μόνο όταν είναι σε επαφή με ΜΘΧ. Όσον αφορά το μοίρασμα του πάχους έχει να κάνει με τις διαστάσεις του χώρου (εμβαδόν, όγκος) και όχι με την μετάδοση θερμότητας δια μέσου αυτού...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στο φόρουμ! Ειμαι φοιτητης και έχω κάποιες απορίες σχετικά με την πτυχιακή μου! Έχω ενεργειακή επιθεωρηση και αναβαθμιση για ένα εστιατόριο. Τα κουφώματα δεν έχουν τα απαραίτητα  στοιχεία για να βγάλω το συντελεστή θερμοπερατοτητας. Είναι συνθετικα με θερμοδιακοπη όπως φαίνεται 12mm αλλά δεν μπορώ να ξερω αν έχουν επιστρωση χαμηλής εκπομπής. Σε τέτοιες περιπτωσεις ο ενεργειακός επιθεωρητής τι κάνει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, Μιχαήλ Καζ. said:

Καλησπέρα στο φόρουμ! Ειμαι φοιτητης και έχω κάποιες απορίες σχετικά με την πτυχιακή μου! Έχω ενεργειακή επιθεωρηση και αναβαθμιση για ένα εστιατόριο. Τα κουφώματα δεν έχουν τα απαραίτητα  στοιχεία για να βγάλω το συντελεστή θερμοπερατοτητας. Είναι συνθετικα με θερμοδιακοπη όπως φαίνεται 12mm αλλά δεν μπορώ να ξερω αν έχουν επιστρωση χαμηλής εκπομπής. Σε τέτοιες περιπτωσεις ο ενεργειακός επιθεωρητής τι κάνει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Είσαι σε λάθος θέμα. Ωστόσο κατά την γνώμη μου (δεν είμαι Εν.Επ. αλλά έχω κάνει τα σεμινάρια) παίρνεις διαστάσεις κουφωμάτων και λαμβάνεις υπόψη τις τιμές από τους πίνακες της ΤΟΤΕΕ. Για τους υαλοπίνακες θεωρείς ότι δεν έχουν επίστρωση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.