Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα διάταξη για τους προσωρινούς Ενεργειακούς Επιθεωρητές


deligiannis

Recommended Posts

Άντε παιδιά με το καλό... στα 50€ έχει πέσει το πιστοποιητικό και από αυτά τα 13€ πάνε στην εφορία.... και είναι και 2 μέρες δουλειά......

13€ εφορία? δηλαδή εσύ βγάζεις πάνω από 4000€ + (εισφορές ΟΑΕΕ) και δεν εχεις άλλα έξοδα?

Link to comment
Share on other sites

@superbara

 

1. Ας καραφλιάσει. Εγώ καράφλιασα για να πάρω το πτυχίο και καραφλιάζω κάθε μέρα από το άγχος για να εξυπηρετήσω κάτι τέτοιους. ΑΣ ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΕΙ!

 

2. Για να υπολογίσεις σκιασμούς, ένα excel είναι αρκετό νομίζω. Μία φορά θα παιδευτείς και έγινες. Και αφού παιδευτείς μπορείς να πας να πιεις κάνα τσίπουρο (για να τονώσεις την εγχώρια αγορά με ρευστό).

 

3. Το ότι θα κάνεις μία αγορά των 50€, η οποία θα αντιλογίσει το 50€ του ΠΕΑ, δε σημαίνει ότι το τελευταίο δεν φορολογείται.

Link to comment
Share on other sites

1/. Παρακαλώ μην χρησιμοποιείτε την φράση "θα καραφλιάσει", αισθάνομαι άβολα. Έχω ήδη χάσει τα μισά μου μαλλιά με αυτά που έχω ακούσει κατά περιόδους, με αυτά που θα ακούσω τα επόμενα χρόνια θα πέσουν και τα υπόλοιπα.

 

Τα σεμινάρια που είχαμε κάνει στο ΤΕΕ πριν 2-3 έτη μετράνε;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1/. Παρακαλώ μην χρησιμοποιείτε την φράση "θα καραφλιάσει", αισθάνομαι άβολα. Έχω ήδη χάσει τα μισά μου μαλλιά με αυτά που έχω ακούσει κατά περιόδους, με αυτά που θα ακούσω τα επόμενα χρόνια θα πέσουν και τα υπόλοιπα.

Please, join the club!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που ακούω προβλέπω οι καινούργιοι μονιμοπροσωρινοι να τα κάνουν τσάμπα... Ο άλλος λέει και τα 50 καλά είναι... Και γαμω τις επαγγελματικές σταδιορδομιες

  • Upvote 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σε πολλά σημεία πως ο νόμος αναφέρεται σε τεχνική έκθεση "αρμοδίου μηχανικού"

 

Θα ασχοληθεί κανείς με την τακτοποίηση αυθαιρεσιών που αφορούν τα Η/Μ ;

Link to comment
Share on other sites

Να σεβαστούμε το κόπο, το δίπλωμα και την αξία μας.

Κάτω από νόμιμη δεν θα δώσω προσφορά, πλήρως συνειδητοποιημένος ότι μπορεί να μην κάνω ποτέ ούτε ένα ΠΕΑ.

Μένοντας άνεργη 3 ολόκληρα χρόνια μη εχοντας κανενα εισόδημα απο το επίσημο επαγγελμα μου σέβομαι το κόπο μου και το πτυχίο μου? 

Τις τιμές αυτες δεν τις διαμόρφωσα εγώ αλλά άλλοι πριν απο εμένα .

Μπαίνοντας στο φορουμ βλέπω φατσα κάρτα διαφημιση "Ενεργειακά πιστοποιητικά απο 90 ευρω" !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ''πανηγύρι'' με τα ''πιστοποιητικά'' θα λήξει όταν ο πρώτος ενοικιαστής διαμερίσματος κάνει νέα επιθεώρηση σε διαμέρισμα που βγήκε Γ ενώ π.χ. είναι Ε. Θα απαιτήσει λεφτά από τον ιδιοκτήτη (εύκολα πλέον βγαίνει κι ο υπολογισμός) και ο ιδιοκτήτης θα ''στραφεί'' στον  μηχανικό...

Τότε θα κοπούν τα γέλια και θα αρχίσουν τα κλάματα!

Μπορεί να αργήσει λίγο αλλά θα γίνει.

Μετά θα στραφεί ο κόσμος σε εταιρείες ΄΄μεγάλες και τρανές΄΄ με τιμές επίσης ΄΄μεγάλες και τρανές΄΄ που και καλά θα προσφέρουν ποιοτικές κι αξιόπιστες υπηρεσίες...

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μένοντας άνεργη 3 ολόκληρα χρόνια μη εχοντας κανενα εισόδημα απο το επίσημο επαγγελμα μου...

Μα με 50 ευρώ το ΠΕΑ εξακολουθείς να μένεις άνεργη και να μην έχεις κανένα εισόδημα απο το επίσημο επάγγελμά σου.

Απλά υπάρχει η ψευδαίσθηση ότι εργάζεσαι.

Ούτε εμένα μου τρέχουν τα εκατομμύρια, δίνω καθημερινή μάχη για να συντηρήσω το γραφείο μου αλλά γνωρίζω πλέον ότι οι τόσο μεγάλες εκπτώσεις δεν θα με κρατήσουν ζωντανό παρά μόνο θα με σκοτώσουν λίγες μέρες αργότερα.

Με φιλική και συναδερφική διάθεση τα παραπάνω..

 

p.s.

Παλαιότερα έχασα πελάτη επειδή έκανα μεγάλη έκπτωση σε κάποια υπηρεσία μου.

Ο νόμος της αγοράς δείχνει πως μια αξιοπρεπής αμοιβή λειτουργεί θετικά στο να σε εμπιστευτεί ο άλλος ώστε να μη δώσεις την εικόνα του τυχάρπαστου ή του περιστασιακού μηχανικού, κυριώς σε θέματα ταμπού της ελληνικής πραγματικότητας όπως η ιδιοκτησία ακινήτων.

Edited by yian
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.