Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέα διάταξη για τους προσωρινούς Ενεργειακούς Επιθεωρητές


deligiannis

Recommended Posts

Εγώ λέω αυτό.

Ωστόσο η εγγραφή στο μητρώο και η άσκηση της δραστηριότητας του ενεργειακού επιθεωρητή για το μεταβατικό διάστημα του ενός έτους που ορίζει ο νόμος, προϋποθέτει την παρακολούθηση εξειδικευμένου σεμιναρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο προηγούμενος νόμος ανέφερε σεμινάρια και εξετάσεις ως προϋποθέσεις για την εγγραφή στο μητρώο, λόγω αδυναμίας του ΤΕΕ για την διεξαγωγή εξετάσεων, οι οποίες κάποτε θεωρητικά θα γίνουν, προϋπόθεση παραμένει η συμμετοχή σε σεμινάρια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το υπουργείο που ρώτησα είπανε μετά την δημοσίευση του ΦΕΚ θα μπορούμε να κάνουμε την αίτηση, σε λίγες ώρες ίσως έχουμε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

οσο εμεις μαλωνουμε αν θα παιρνουμε 30 ή 35 ευρω το ΠΕΑ , ηθελα να ρωτησω αν επιτρεπετε σε υπαλληλους δημων να γινουν  ενεργειακοι επιθεωρητες.....

 

επειδη ακουω περιεργα πραγματα...

 

 

.

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Το ''πανηγύρι'' με τα ''πιστοποιητικά'' θα λήξει όταν ο πρώτος ενοικιαστής διαμερίσματος κάνει νέα επιθεώρηση σε διαμέρισμα που βγήκε Γ ενώ π.χ. είναι Ε. Θα απαιτήσει λεφτά από τον ιδιοκτήτη (εύκολα πλέον βγαίνει κι ο υπολογισμός) και ο ιδιοκτήτης θα ''στραφεί'' στον  μηχανικό...

Τότε θα κοπούν τα γέλια και θα αρχίσουν τα κλάματα!

Μπορεί να αργήσει λίγο αλλά θα γίνει.

Μετά θα στραφεί ο κόσμος σε εταιρείες ΄΄μεγάλες και τρανές΄΄ με τιμές επίσης ΄΄μεγάλες και τρανές΄΄ που και καλά θα προσφέρουν ποιοτικές κι αξιόπιστες υπηρεσίες...

 

Δηλαδή θα πληρώσει ο ενοικιαστής για μια δουλειά που κανονικά αφορά τον ιδιοκτήτη; Αυτό δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να γίνει. Και αν γίνει θα είναι το 0.5-1 τις χιλίοις.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την διαδικασία για υποψήφιο προσωρινό μόνιμο εν. επιθεωρητή :

Μέσα στον Αύγουστο θα δούμε τις οδηγίες για το τι έγγραφα θα πρέπει να ανεβάσουμε εδώ : http://www.buildingcert.gr/

και από αρχές Σεπτεμβρίου θα αρχίσουν να βγαίνουν οι άδειες.

 

(Πληροφορίες μετά από τηλ. επικοινωνία στην Τεχνική υποστήριξη του www.buildingcert.gr)

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 

Το ''πανηγύρι'' με τα ''πιστοποιητικά'' θα λήξει όταν ο πρώτος ενοικιαστής διαμερίσματος κάνει νέα επιθεώρηση σε διαμέρισμα που βγήκε Γ ενώ π.χ. είναι Ε. Θα απαιτήσει λεφτά από τον ιδιοκτήτη (εύκολα πλέον βγαίνει κι ο υπολογισμός) και ο ιδιοκτήτης θα ''στραφεί'' στον μηχανικό...

Τότε θα κοπούν τα γέλια και θα αρχίσουν τα κλάματα!

Μπορεί να αργήσει λίγο αλλά θα γίνει.

Μετά θα στραφεί ο κόσμος σε εταιρείες ΄΄μεγάλες και τρανές΄΄ με τιμές επίσης ΄΄μεγάλες και τρανές΄΄ που και καλά θα προσφέρουν ποιοτικές κι αξιόπιστες υπηρεσίες...

 

 

 

Δηλαδή θα πληρώσει ο ενοικιαστής για μια δουλειά που κανονικά αφορά τον ιδιοκτήτη; Αυτό δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να γίνει. Και αν γίνει θα είναι το 0.5-1 τις χιλίοις.

 

Θα πληρώσει αν δει ότι το Γ καταναλώνει πάρα πολλά...

Έτσι κι αλλιώς δεν είναι και τόσο μεγάλο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την διαδικασία για υποψήφιο προσωρινό μόνιμο εν. επιθεωρητή :

Μέσα στον Αύγουστο θα δούμε τις οδηγίες για το τι έγγραφα θα πρέπει να ανεβάσουμε εδώ : http://www.buildingcert.gr/

και από αρχές Σεπτεμβρίου θα αρχίσουν να βγαίνουν οι άδειες.

 

(Πληροφορίες μετά από τηλ. επικοινωνία στην Τεχνική υποστήριξη του www.buildingcert

ΩΡΑΙΟΣ Ο ΠΑΙΚΤΗΣ.ΜΕ ΓΛΥΤΩΣΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΨΑΞΩ.ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ....

Link to comment
Share on other sites

Μένοντας άνεργη 3 ολόκληρα χρόνια μη εχοντας κανενα εισόδημα απο το επίσημο επαγγελμα μου σέβομαι το κόπο μου και το πτυχίο μου?

Τις τιμές αυτες δεν τις διαμόρφωσα εγώ αλλά άλλοι πριν απο εμένα .

Μπαίνοντας στο φορουμ βλέπω φατσα κάρτα διαφημιση "Ενεργειακά πιστοποιητικά απο 90 ευρω" !!!!!!!!

Προσωπικα αν εμένα 3 χρόνια στην ανεργία, δεν θα πανηγύρι ά αν έκανα τζίρο 50-100€ το μήνα μικτά... Θα έβρισκα 4ωρη απασχοληση σρ supermarket, καφετέριες και θα τα έβγαζα τουλάχιστον τη βδομάδα χωρίς πολλά πολλά.. Τι πτυχία και κουραφέξαλα. Το τι βγάλεις είναι όχι το τι είσαι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.