Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης - Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο και άλλες διατάξεις


mariatsel

Recommended Posts

Εχω την εντύπωση - χωρίς όμως να είμαι 100% σίγουρος, ότι οι ΥΔΟΜ δεν (πρέπει να) ασχολούνται με τον υπολογισμό προστίμων ούτε με τον Ν. 4014/11 ούτε τώρα με τον 4178/13 (για τον τελευταίο βέβαια δεν έχουν ακόμα βγεί ΥΑ, εγκύκλιοι κλπ)

 

Λάθος κάνεις. Στην δική μου ΥΔΟΜ συστήθηκε επιτροπή που κάνει έλεγχο της υπαγωγής ΚΑΙ αυτοψία σε περίπτωση προσθήκης ή αίτησης για χορήγηση ρεύματος/ νέας παροχής σε αυθαίρετη οριζόντια ιδιοκτησία.

 

Δες : ΔΟΚΚ 55572/2012 ....έχουν βγεί και άλλες ΔΟΚΚ ...ρίξε μια ματιά στο site του ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπολογισμο προστιμου ΔΕΝ κανουν.

Απλα τσεκαρουν αν εχουν δηλωθει ολα.

Αν εσυ εβαλες μια παραβαση Κατ 13 ή 2 ή 3 ή εβαλες 0.5 ΥΔΒΧ δεν εχουν κανενα δικαιωμα να ελεγξουν.

 

Ασε που το εγγραφο αναφερει για ακριβεια και αληθεια των στοιχειων που εχουν δηλωθει και δεν αναφερει τιποτα για αυτοψιες.

"...στο πλαισο των αρμοδιοτητων τους...."

Δεν νομιζω αρμοδιοτητα τους να ειναι ο υπολογισμος του προστιμου, ουτε να πρεκυπτει απο πουθενα οτι θα κανουν αυτοψια.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Υπολογισμο προστιμου ΔΕΝ κανουν.

Απλα τσεκαρουν αν εχουν δηλωθει ολα.

Αν εσυ εβαλες μια παραβαση Κατ 13 ή 2 ή 3 ή εβαλες 0.5 ΥΔΒΧ δεν εχουν κανενα δικαιωμα να ελεγξουν.

 

Ασε που το εγγραφο αναφερει για ακριβεια και αληθεια των στοιχειων που εχουν δηλωθει και δεν αναφερει τιποτα για αυτοψιες.

"...στο πλαισο των αρμοδιοτητων τους...."

Δεν νομιζω αρμοδιοτητα τους να ειναι ο υπολογισμος του προστιμου, ουτε να πρεκυπτει απο πουθενα οτι θα κανουν αυτοψια.

 

 

Τότε υπάρχει υπερβάλλων ζήλος.....θα επανέλθω αφού αναζητήσω τη ΔΟΚΚ που προβλέπει αυτοψίες απο την ΥΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

 

Θα μεινει 2-3-4-5 μηνες, το πολυ 2 χρονια στην Ελλαδα, να χαρει τον ηλιο και ολα θα διευκρινιστουν!!!

χαχα σωστο κι αυτο..παντως το χιουμορ το εχουμε ακομη σαν λαος!

 

 

ειναι απλο...

 

θα αφησει ειδικο πληρεξουσιο

και για την τακτοποίηση

και για την γονικη παροχη.

 

εντιτ

 

υπαρχει και η λυση

που εδωσε ο terry....

ειναι μια λυση το σκεφτηκα κι εγω αυτο απλα ειναι λιγο παραξενος, απο αυτους που μενουν εξω κι ειναι καχυποπτοι με εμας τους εδω ελληνες...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι καχυποπτος

 

να παει ...εκει που  θελει ...

 

και να  επιστρεψει με το καλο.....

 

μια φορα για την τακτοποιηση

 

και αλλη μια φορα για την συνταξη του συμβολαιου

 

καλυτερο δεν γινεται

 

ετσι πεστου

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν κάποιος από το ΥΠΕΚΑ επιτέλους θα κάνει κωδικοποίηση της νομοθεσίας που έχει βγει περί αυθαιρέτων..

Ανάθεμα και αν ξέραμε τί ισχύει τελικά , δεδομένου του πλήθους των νόμων, των εγκυκλίων, των ερωταπαντήσεων και όλων όσων προτίθενται ακόμα να βγάλουν στους επόμενους μήνες...

Συνιστώ στους πελάτες μου να περιμένουν ΚΑΙ ΑΛΛΑ διευκρινιστικά στον παρόντα νόμο, γιατί η εμπειρία με το 4014 έδειξε ότι όποιος βιάστηκε σκόνταψε και αυτό του στοίχισε πολλές χιλιάδες ευρώ παραπάνω.....

 

Δηλαδή ήμαρτον, αυτό δεν είναι η έννοια του μηχανικού, είναι πυρηνική φυσική! Ας το καταλάβουν επιτέλους αυτοί που νομοθετούν και κάνουν τη ζωή όλων μας πιο δύσκολη απ' ότι είναι ήδη....

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Διευκρινήσεις για τα ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ. του 4014/ που περιμέναμε όλοι...... μήπως κάτι μου έχει διαφύγει? Τελικά, τα ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ. που ήδη υποβλήθηκαν θεωρούνται και δεκτά, άρα μήπως έπρεπε να τα είχαμε καταθέσει έστω  με τις λίγες οδηγίες του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισμο προστιμου ΔΕΝ κανουν.

Απλα τσεκαρουν αν εχουν δηλωθει ολα.

Αν εσυ εβαλες μια παραβαση Κατ 13 ή 2 ή 3 ή εβαλες 0.5 ΥΔΒΧ δεν εχουν κανενα δικαιωμα να ελεγξουν.

 

Ασε που το εγγραφο αναφερει για ακριβεια και αληθεια των στοιχειων που εχουν δηλωθει και δεν αναφερει τιποτα για αυτοψιες.

"...στο πλαισο των αρμοδιοτητων τους...."

Δεν νομιζω αρμοδιοτητα τους να ειναι ο υπολογισμος του προστιμου, ουτε να πρεκυπτει απο πουθενα οτι θα κανουν αυτοψια.

καλα οι ΥΔΟΜ ειναι ανεξέλεγκτοι!Εμενα για να μου ακυρώσουν βεβαιωμενο πρόστιμο ζητησαν να τους παει ο ιδιοκτήτης εγραφο της εφοριας οτι το συγκεκριμένο πρόστιμο δεν εχει πληρωθει!!!!!Οπως καταλαβαινετε η εφορία δεν εδωσε τίποτα .....Αντε να δω πως θα το ξεμπερδέψω.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.