Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης - Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο και άλλες διατάξεις


mariatsel

Recommended Posts

Και να απαιτησουν νομιζω οτι εμεις θα πρεπει καποια στιγμη συλλογικα να προασπιτουμε των συμφεροντων μας και να αντιδρασουμε, προσωπικα δεν προκειται  να κουνησω το δαχτυλακι μου αν δεν πληρωθω πρωτα για τις ολοκληρωμενες υπαγωγες που εχω στον 4014 και χρειαστει να μπουν στο νεο νομο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή από το διάστημα από 8 Αυγούστου έως 2 Σεπτεμβρίου, μέχρι να λειτουργήσει η νέα πλατφόρμα, πώς διαχειριζόμαστε τις δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή (και κυρίως, με εξοφλημένο πρόστιμο);;  Τις προχωράμε σε ολοκληρωμένη υπαγωγή (εφόσον εκδίδονται Βεβαιώσεις σύμφωνα με ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ) και ανεβάζουμε και σχέδια/δικαιολογητικά;; Πώς τις αντιμετωπίζετε εσείς;

Edited by ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από το διάστημα από 8 Αυγούστου έως 2 Σεπτεμβρίου, μέχρι να λειτουργήσει η νέα πλατφόρμα, πώς διαχειριζόμαστε τις δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή (και κυρίως, με εξοφλημένο πρόστιμο);;  Τις προχωράμε σε ολοκληρωμένη υπαγωγή (εφόσον εκδίδονται Βεβαιώσεις σύμφωνα με ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ) και ανεβάζουμε και σχέδια/δικαιολογητικά;; Πώς τις αντιμετωπίζετε εσείς;

 

Αν έχουν πληρωθεί τα πρόστιμα και έχεις και όλα τα χαρτιά στα χέρια σου, τις γυρνάς σε οριστική και ξεκινάς να ανεβάζεις σχέδια και δικαιολογητικά...

Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω για όσα έχουν απομείνει.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή, προφανώς είναι καλύτερα να περάσουν σε Ολοκληρωμένη Υπαγωγή (οι εξοφλημένες) πριν τη λειτουργία της νέας πλατφόρμας.. και όσο για τα σχέδια/δικαιολογητικά, εφόσον πλέον δεν ισχύει η 30η Σεπτεμβρίου ως καταλληκτική ημερομηνία... βλέπουμε και κάνουμε σύμφωνα με τον καινούριο νόμο...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια και τα δικαιολογητικά των δηλώσεων Ν.4014 δεν θα μπορούμε να τα ανεβάσουμε και στην νέα πλατφόρμα?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα μπορούμε για όσες δηλώσεις χρειαστεί να ξαναμπούν σε αυτόν τον νέο νόμο....

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα μπορούμε για όσες δηλώσεις χρειαστεί να ξαναμπούν σε αυτόν τον νέο νόμο....

 

Ωχ τότε μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά!

Εγώ είχα καταλάβει ότι οι ολοκληρωμένες δηλώσεις του Ν.4014 θα μεταβούν στην νέα πλατφόρμα και εκεί πλέον θα συνεχίσουμε να ανεβάζουμε τα αρχεία και πέραν τις 30/9...

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τότε μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά!

Εγώ είχα καταλάβει ότι οι ολοκληρωμένες δηλώσεις του Ν.4014 θα μεταβούν στην νέα πλατφόρμα και εκεί πλέον θα συνεχίσουμε να ανεβάζουμε τα αρχεία και πέραν τις 30/9...

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο?

Φαντάζομαι πως για τις ολοκληρωμένες υπαγωγές του 4014 για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί το ανέβασμα των σχεδίων/δικαιολογητικών μέχρι να τεθεί σε λειτουργία η νέα πλατφόρμα (γιατί η προθεσμία έληγε 30.09 αλλά μας πρόλαβε ο καινούριος νόμος), θα μπορούμε να το κάνουμε μέσω αυτής και σύμφωνα με τις παλιές προδιαγραφές... Αλλά τι γίνεται με όσα σχέδια/δικαιολογητικά δεν προλάβουμε να ανεβάσουμε και αφορούν σε δηλώσεις σε προσωρινή υπαγωγή;; Θα πάνε σύμφωνα με τις προδιαγραφές  του νέου νόμου πιά; Και με αναπροσαρμογή προστίμων, κλπ κλπ;

 

Τι εχετε καταλάβει εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.