Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης - Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο και άλλες διατάξεις


mariatsel

Recommended Posts

Και εγώ αυτό φαντάζομαι αν και δεν προκύπτει και από το λεκτικό...

Επίσης σχετικά με το Ι.Κ.Α. (άλλο τεράστιο θέμα) φαίνεται πως ο νέος νόμος «αδειάζει» τις νομιμοποιήσεις που έγιναν με το άρθρο 26 του 4014 και μάλλον θα χρειαστεί να πληρώσουν ξανά παράβολο για να απαλλαγούν».

 

Άρθρο 24 παρ. 10 ν.4014 : Μετά την υποβολή όλων των δικαιολογητικών που προβλέπονται στις προηγούμενες παραγράφους αναστέλλεται η επιβολή προστίμων και κάθε διαδικασία επιβολής κυρώσεων, που αφορούν τις κατασκευές ή χρήσεις που προβλέπονται στην παράγραφο 1 για τις οποίες υποβλήθηκαν τα δικαιολογητικά μέχρι την παρέλευση της προθεσμίας εξόφλησης των προστίμων.

 

Άρθρο 24 παρ 1 ν.4178 : Για αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις, για τις οποίες υποβλήθηκαν τα δικαιολογητικά που προβλέπονται από τις διατάξεις του παρόντος, αναστέλλεται η επιβολή προστίμων και κάθε διαδικασία επιβολής κυρώσεων, καθώς και η είσπραξη ήδη βεβαιωθέντων προστίμων από τις Δ.Ο.Υ. και το Ι.Κ.Α., μέχρι την παρέλευση της προθεσμίας εξόφλησης των προστίμων.

 

Πρόσεξες, όμως, τι λέει?

Μιλάει για ήδη βεβαιωθέντα πρόστιμα στο ΙΚΑ. Τι γίνεται με τα πρόστιμα που δεν έχουν βεβαιωθεί επειδή το ΙΚΑ δεν έχει λάβει γνώση?

Έχω βγάλει μια άδεια νομιμοποίησης με τον 4014. Στο ΙΚΑ δεν πήγα.

Αυτό σημαίνει ότι, αν τυχόν το ΙΚΑ το μάθει (με τον οποιοδήποτε τρόπο) θα τα πληρώσω (?).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και όχι μόνο αυτό. Αναστέλλεται η πληρωμή τους και υπάρχει βασική προϋπόθεση να εξοφλούνται εμπροθέσμως οι δόσεις του προστίμου (αν δεν εξοφλούνται δεν αναστέλλονται) και για τα 30 χρόνια ισχύος του νόμου (δηλαδή, μετά τα 30 χρόνια θα τα ξαναθυμηθούν). Εύγε κράτος!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δεν έχεις άδικο.

 

Πάντως, οι άδειες νομιμοποίησης του 4014, είναι περισσότερο "σίγουρες" στο να ξεφύγουν τα πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ν4178 βαζει μεσα και το ".....καθώς και η είσπραξη ήδη βεβαιωθέντων προστίμων από τις Δ.Ο.Υ. και το Ι.Κ.Α....".

Αρα γιατι ειναι πιο σιγουρος ο Ν4014?

Η διατυπωση ειναι σχεδον ιδια.

Δεν μιλαει μονο για βεβαιωμενα προστιμα, μιλαει ΚΑΙ γι' αυτα...!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στην διαφορετική διατύπωση του 4014, δηλαδή,

 

άρθρο 24 παρ 22 "Για τις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης που εξαιρούνται της επιβολής κυρώσεων με βάση τις διατάξεις του παρόντος νόμου δεν οφείλονται αναδρομικά ασφαλιστικές εισφορές και οποιοσδήποτε φόρος, καθώς και οποιασδήποτε μορφής πρόστιμα και τέλη, όπως το τέλος ακίνητης περιουσίας, καθαριότητας, φωτισμού και δυνητικά ανταποδοτικά τέλη. Τυχόν ήδη καταβληθέντες φόροι, τέλη και πρόστιμα δεν αναζητούνται......."

 

Όπως είχα υποστηρίξει και παλαιότερα στις άδειες νομιμοποίησης θα έπρεπε το ΙΚΑ να αναζητά μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές, σαν να έβγαινε η άδεια κανονικά, χωρίς να βάζει πρόστιμο για την μην έγκαιρη καταβολή τους.

Με αυτό το σκεπτικό έχεις:

α) Εξαίρεση της επιβολής κυρώσεων για όσους υποβάλλουν αίτημα και βγάλουν τελικά την άδεια νομιμοποίησης.

β) Αποκαθιστάς και την ισονομία για όσους βγάλαν την άδεια κανονικά και πλήρωσαν και τις ασφαλιστικές εισφορές.

 

Η ΔΟΚΚ όμως, με εκείνο το έγγραφο - Μάιος 2012 αν θυμάμαι καλά, τα έκανε ... άνω κάτω.

 

 

Ο 4178, μιλάει για ανείσπρακτα βεβαιωθέντα πρόστιμα. Δηλαδή, αν το ΙΚΑ δεν έχει πάρει χαμπάρι ότι, έκανες εργασίες, θα οφείλεις τα πρόστιμα γιατί θα είναι μη βεβαιωθέντα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάπως έτσι το ερμηνεύω. Αν έχουν πρόβλημα θα είναι οι δηλώσεις με τον 4014. Άλλωστε αυτές που έχω εκδώσει εγώ προσωπικά κοινοποιήθηκαν στο Ι.Κ.Α. και εκεί δόθηκε η μάχη για την απόδειξη της δεκαετίας.

Αποδείχθηκε οπότε και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κοινοποίησα τίποτε.

 

Απλά ενημέρωσα τον πελάτη ότι, μπορεί να του χτυπήσει την πόρτα το ΙΚΑ ......

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία κοινοποίησε όχι εγώ (δυνατόν αν είναι).

 

Στο νέο νόμο το η εν λόγω παράγραφος αναφέρει :

 

8. Για τις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης προ τις 28.7.2011, που εξαιρούνται της επιβολής κυρώσεων με βάση τις διατάξεις του παρόντος νόμου ή εξαιρέθηκαν της επιβολής κυρώσεων με βάση τις

διατάξεις του ν. 4014/2011 (Α΄209),δεν οφείλονται αναδρομικά βεβαιωμένες ασφαλιστικές εισφορές (ΙΚΑ κ.λπ.) και οποιοσδήποτε φόρος, καθώς και οποιασδήποτε μορφής πρόστιμα και τέλη, όπως το τέλος ακίνητης

περιουσίας, καθαριότητας, φωτισμού και δυνητικά ανταποδοτικά τέλη. Τυχόν ήδη καταβληθέντες φόροι, τέλη και πρόστιμα δεν αναζητούνται.

 

 

Και όχι μόνο αυτό. Αναστέλλεται η πληρωμή τους και υπάρχει βασική προϋπόθεση να εξοφλούνται εμπροθέσμως οι δόσεις του προστίμου (αν δεν εξοφλούνται δεν αναστέλλονται) και για τα 30 χρόνια ισχύος του νόμου (δηλαδή, μετά τα 30 χρόνια θα τα ξαναθυμηθούν). Εύγε κράτος!!!

Αυτό ίσως έχει να κάνει με το ότι τα χρόνια ισχύος της αναστολής μπορεί να είναι 2, 5, 10 και 30.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εισαι τουλαχιστον απαδεκτος.

Εσυ εκ των προτερων θες 200-300Ε χωρις να ξερεις καν τι θα απαιτηθει???

Νομίζω και συγγνωμη εκ' των προτέρων συνάδελφε, ότι εσύ είσαι απαράδεκτος που δεν καταλαβαίνεις ότι κάνω μια απλή υπόθεση εργασίας. Μακάρι να μην απαιτηθεί καμία εργασία για να μην χρειαστεί να ζητάμε χρήματα από ήδη ταλαιπωρημένους πολίτες. Σε διαφορετική περίπτωση θα ήθελα να δω εσένα να δουλεύεις δωρεάν για ένα σωρό αλλαγές που τυχόν θα ζητάει το υπουργείο για εργασία που ήδη έχεις κάνει και πληρωθεί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.