Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για οικοδομική άδεια - Ποιά η διαδικασία;


Recommended Posts

Δυστυχώς αφησα για λιγο το θέμα και τώρα ψαχνομαι.

 

Πώς γίνεται πλεον η διαδικασία για την καταθεση αμοιβης και τι χρειαζεται για την πολεοδομια?

 

Καποτε, βγαζαμε Εντολη Πληρωμης, καταθεταμε την αμοιβη στην ΕΤΕ, κραταγαν αυτοματα το 2% υπερ ΤΕΕ, πληρωναμε το 3% ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και τα πηγαιναμε ολα μαζι στην Πολεοδομια.

 

Τωρα τι γινεται, μπορει καποιος να εξηγησει την διαδικασια βημα βημα? η αμοιβη ειναι μικροτερη απο 1500

 

υπογραφουμε συμφωνητικο, το ανεβαζουμε στο συστημα του ΤΕΕ, εκει πρεπει να ξαναανεβασουμε το pdf της αμοιβης απο το ΤΕΕ?

Στην ΕΤΕ ΔΕΝ χρειαζεται να παμε για αμοιβη κατω των 1500? Απλως πληρωνουμε ΤΣΜΕΔΕ και αγνοουμε το 2% του ΤΕΕ?

στην πολεοδομια παμε την εντολη πληρωμης και το συμφωνητικο?

ομως δεν θα εχουμε αποδειξη καταθεσης απο την ΕΤΕ.

 

Υπαρχει καποιο υποδειγμα συμφωνητικο για οικοδομικη αδεια?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Εάν μου επιτρέπεις θα απαντήσω μόνο στο παρακάτω σκέλος μιας και η πρόσφατη εμπειρία που είχα, αφορούσε θεώρηση τοπογραφικού και όχι έκδοση άδειας.

Κατά τα λοιπά περιμένω και εγώ να διαβάσω όποιες απαντήσεις υπάρξουν γιατί είναι ενδιαφέρον το θέμα.

 

στην πολεοδομια παμε την εντολη πληρωμης και το συμφωνητικο?

ομως δεν θα εχουμε αποδειξη καταθεσης απο την ΕΤΕ.

Σωστά, συμπληρωματικά όμως στα παραπάνω μου ζήτησαν και αντίγραφο από την ΑΠΥ που έκοψα στον πελάτη, όπου ελέγξαν εάν το ποσό στο ιδιωτικό συμφωνητικό συμφωνεί με την ΑΠΥ που έδωσα στο πελάτη (πάντα για ποσό < 1500 ευρώ).

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Η παρακάτω διαδικασία είναι αυτή που πρέπει να ακολουθείται.Ομως μερικές ΥΔΟΜ έχουν άλλη άποψη για κάποιες λεπτομέρειες , που εσύ πρέπει να τις ξέρεις από πριν  καταθέσεις οτιδήποτε.Οπότε ξεκινάς πρώτα ρωτώντας αιυτούς πως λειτουργούν και αν διαφέρουν από τα παρακάτω , τους καταθέτεις τις ενστάσεις σου και περιμένεις τεκμηριωμένες απαντήσεις.

 

Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ περνάς τα σωστά μεγέθη από το ΔΚ , ώστε να υπολογιστεί η νόμιμη αμοιβή.Μέσα εκεί αναγράφεις και τη συμφωνημένη αμοιβή. Αν η συμφωνημένη αμοιβή είναι <1500 € μαζί με το ΦΠΑ, δεν είσαι υποχρεωμένος να την καταθέσεις πουθενά. Αν είναι >1500 € μαζί με το ΦΠΑ, τότε έχεις 2 επιλογές. Η βγάζεις εντολή πληρωμής και την καταθέτεις στην ΕΤΕ χωρίς να πληρώσεις το 2,048 του ΤΕΕ ή την καταθέτεις σε οποιαδήποτε άλλη τράπεζα που έχεις λογαριασμό.

Πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ στην ΕΤΕ στο μεγαλύτερο ποσό της νόμιμης ή συμφωνημένης αμοιβής.

Καταθέτεις το ΦΕΜ στη ΔΟΥ

Στην ΥΔΟΜ καταθέτεις την "αναφορά-pdf" που τυπώνεται από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ , και τα παραστατικά των παραπάνω κρατήσεων και εισφορών.

 

Οτιδήποτε έξτρα ή διαφορετικό από τα παραπάνω , να σου το τεκμηριώσουνε.

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που η συμφωνημένη αμοιβή ειναι <1500 τότε δεν την καταθέτουμε στην ΕΤΕ.

 

 

Το συμφωνητικο πρεπει να το παμε στο ΤΕΕ ή στην εφορια? απο όσο ξέρω κανένας δεν το πάει πουθενά

 

πρεπει ομως να το ανεβασουμε στο συστημα αμοιβων του ΤΕΕ?

 

Δεν υπάρχει κάποιο υπόδειγμα για συμφωνητικο για άδεια?

Το συμφωνητικο στα downloads ειναι για τον 4014 και ειναι διαφορετικο απο το υποδειγμα του ΤΕΕ

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να καταθέσω στην ΕΤΕ την αμοιβή

μόνο για μελέτη και όχι για επίβλεψη.

Στην εντολή πληρωμής εμφανίζεται και δεύτερη σειρά που αφορά επίβλεψη (με μηδενικά ποσά) αλλά με εισφορές υπέρ ΤΕΕ.

Υπάρχει τρόπος να τυπώσω εντολή πληρωμής μόνο για την εργασία μελέτης?

 

Φαντάζομαι πως οι εισφορές έχουν καταργηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο Manolis gon (με τη διαφορά της εισφοράς ΤΕΕ 2,048% αντί 2,054%)...τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο...ΑΠΥ με τίποτα στην πολεοδομία...τι δουλειά έχουν αυτοί με την ΑΠΥ?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο Manolis gon (με τη διαφορά της εισφοράς ΤΕΕ 2,048% αντί 2,054%)...τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο...ΑΠΥ με τίποτα στην πολεοδομία...τι δουλειά έχουν αυτοί με την ΑΠΥ?

 

Ο λόγος για τον οποίο πηγαιναμε παλια την αποδειξη κατάθεσης στην ΕΤΕ ήταν για να υπάρχει αποδεικτικό στοιχείο ότι εχει πληρωθεί η αμοιβή...( ? )

Τώρα εαν η αμοιβή είναι μικρότερη από 1500 η Πολεοδομία πώς θα ξέρει ότι εχει πληρωθεί η αμοιβή?

ή δεν τους ενδιαφέρει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλού κακού κράτα ένα αντίγραφο από το μπλοκάκι σου για το συγκριμένο φύλλο.

Δεν ξέρω εάν απαιτείται ή όχι και που βασίζονται, αλλά μου το ζήτησαν και κράτησαν το αριθμό του φύλλου και την ημερομηνία που κόπηκε.

Είχα το μπλοκάκι μαζί μου και καλώς ή κακώς δεν ασχολήθηκα παραπάνω..

 

Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι έτσι τους δίνουμε το δικαίωμα να ζητάνε ότι τους κατέβει, όμως η άλλη άποψη λέει πως κάνε τη δουλειά σου και γίνε καπνός 8-)

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δεν τους ενδιαφερει αυτό.Αυτο που ενδιαφερει και ελέγχουν ειναι τα παραστατικα των εισφορων και κρατησεων όπως λεει και ο Ν4030

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω κ εγω να κανω 3 μελετες με επιβλεψη υδρευση αποχετευση και ηλεκρολογικα, τι διαδιακασια ακολουθω?ειναι συγγενης μου ο πελατης και οι αμοιβες θα ειναι μικρες.πρωτη φορα ασχολουμαι καθως νεος μηχανολογος,Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.