Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καπνοδόχος και καπναγωγός


zio7

Recommended Posts

Σε οικοδομή με έξι διαμερίσματα θα γίνει ατομική θέρμανση με ατομικούς λέβητες πετρελαίου (25KW έκαστος). Στη μελέτη συνδέω 2 λέβητες ανα καπνοδόχο. Με ποιό πρότυπο είναι ποιο σωστό να υπολογίσω τη καπνοδόχο (Συνολική ισχύ 50KW και ενεργό ύψος 12μ)? Να τα συνδέσω σε κοινή καπναγωγό ή με διαφορετικές αλλα σύνδεση με υψομετρική διαφορά στη καπνοδόχο? 7 μέτρα για καπναγωγό είναι μεγάλη απόσταση? Για την οικοδομή θα γίνει και μελέτη αερίου αλλα για τη ΔΕΠΑ Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα γίνει μελέτη αερίου, δες τη τεχνική οδηγία για ΦΑ και θα δείς πως θα πρέπει να κάνεις τις συνδέσεις καπναγωγού - καπνοδόχου, γίνονται ειδικοί

υπολογισμοί γι΄ αυτούς

 

Μην κάνεις του κεφαλιού σου γιατί θα στην γυρίσουν πίσω

Link to comment
Share on other sites

Για τη μελέτη αερίου στο κανονισμό αναφέρει οτι πρέπει να γίνει με το πρότυπο 13384-2 για να κάνουμε έλεγχο για κάθε κατάσταση λειτουργίας. Απλά αέριο δεν έχει η περιοχή και θα αργήσει πάρα πολύ να έχει (Έδεσσα) οπότε με ενδιαφέρει ο σωστός υπολογισμός των καπνοδόχων για λέβητες πετρελαίου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι 1 ανα όροφο (c82, b32 ή c83, b33), αλλά ειναι οι 2 συσκευές στον ίδιο όροφο (Β22 ή Β23) τότε πλέον αναγκαστικά με το πρότυπο 13384-2. Παλιά δεχόντουσαν και άλλους μπακαλίστικους υπολογισμούς με την διπλάσια ισχύ κτλ με την χρηση του excel του πρότυπου 13384-1, αλλα πλέον εδω θεσσαλονικη θέλουν 13384-2. Για να γίνει αυτος ο υπολογισμός βέβαια χρειάζεται ειδικό λογισμικό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ατομικό λέβητα πετρελαίου που έχει εκπομπές καυσαερίων  χωρίς καπνοδόχο. Ήρθε η ώρα για να γίνει σωστή εγκατάσταση.

Υπάρχει ένα οριζόντιο τμήμα περίπου 1,5m που στρίβει και συνεχίζει για άλλα 3m και από εκεί θα πρέπει να ανεβαίνει η καμινάδα για 6-7m

Έβγαλα και φωτογραφία που δείχνω περίπου τη διαδρομή. Η έξοδος του λέβητα μου είναι περίπου στο σημείο που έχω τον κόκκινο κύκλο



Μου είπαν πως καλό είναι να υπάρχει πρόβλεψη και για τα άλλα δυο σπίτια (που προς το παρόν είναι ακατοίκητα). Το κτήριο είναι 2οροφο με σκεπή.
Πρότειναν αγωγούς αλουμινίου διπλούς (25 και 30 εκατοστά) και η υποδοχή για το λέβητα θα είναι διπλή (στη μια θα μπει ο δικος μου και στην άλλη από πιθανη εγκατάσταση από τα άλλα σπίτια στο μέλλον).
Επίσης είπαν πως θα πρέπει εκει που ξεκινάει να ανεβαίνει η καμινάδα να υπάρχει Τ για τις υγροποιήσεις.

Μπορείτε να μου κάνετε μια εκτίμηση με κάποια προσέγγιση για τη συνολική αξία του παραπάνω έργου εφόσον χρησιμοποιηθούν αυτά τα υλικά που ανέφεραν;

Επίσης αν έκανα κάτι αποκλειστικά για τον δικό μου λέβητα (που ίσως μπερδέψει τα πράγματα στο μέλλον γιατί δεν υπάρχει άλλη διέξοδος για να ανέβει άλλη καμινάδα εφόσον θέλει κάποιος στο μέλλον) πόσο περίπου θα κόστιζε;

Ευχαριστώ για τον χρόνο!

post-100645-0-28842500-1429313200_thumb.jpg

Edited by myst77
Link to comment
Share on other sites

θα δεις αυτη τη συζητηση

http://www.michanikos.gr/topic/31515-Νομοθεσία-τοποθετηση-καμινάδας-σε-υφιστάμενο/?p=493682

 

και θα πας στον μηχανικο σου

υγ

και βεβαια εχεις να δεις και θεματα συναινεσης των συνιδιοκτητων της οικοδομης, διοτι προκειται για
"κατασκευη στην κοινοχρηστη προσοψη..."

 

εχεις και εκεινη την στεγη...που προεξεχει..

αρα ????

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα καλά, θα συνδεσεται στην ίδια καμινάδα και άλλους λέβητες ;;;  περίπου 12 μέτρα καμινάδα και 3 γωνιές με 1 καπέλο .. χοντρικά 16 επί 70 συν καν 300 ο μάστορας .. 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το πίσω μέρος του κτηρίου.
τα αλλα δυο σπιτια είναι ακατοικητα και θα συμβαλει ο ιδιοκτήτης τους ώστε να υπαρχει η υποδομη όταν τα πουλήσει.
Στο κόκκινο κύκλο περίπου είναι το μπουρί από τον λέβητά μου (είναι μέσα στην αποθήκη στη δεξιά πλευρά) και δίπλα θα τοποθετηθεί και δεύτερη υποδοχή για μελλοντικό λέβητα.

Αυτό που με απασχολεί είναι αν είναι OK τα υλικά και πόσο θα έκανε με μια σχετική εκτίμηση για να μη με πιάσουν "κώτσο" :smile:

Ευχαριστώ για τον χρόνο παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.