Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πότε απαιτείται: Άδεια δόμησης-Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 288
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί συνάδελφοι

Θα κάνω εν γνώση μου μια χαζή ερώτηση. Πελάτης μου που έχει ημιυπόγειο διαμέρισμα στην Κυψέλη στην όψη και θα κάνει εργασίες ανακαίνισης που δεν απαιτούν Ε.Ε.Δ.Μ.Κ. θέλει να βγάλει παρόλα αυτά την άδεια γιατί η πολυκατοικία είναι μεγάλη και θεωρεί οτι θα έχει πρόβλημα με τους συνιδιοκτήτες Αν εκδόσω την άδεια χωρίς να κλικάρω κάποια απο τις κατηγορίες εργασιών μικρής κλίμακας θα έχω πρόβλημα (δηλ θα θεωρηθεί ελλιπής);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο σύστημα θα βρεις όχι λίγες αλλά πολλές ΕΕΔΚΜ σαν αυτή που λες. Όμως γιατί να μην επιλέξεις κάποια κατηγορία;

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δικαιολογεί Ε.Ε.Δ.Μ.Κ. είναι μια πόρτα που θα τοποθετηθεί σε άνοιγμα  πλ. 1.20 μ, που διαχωρίζει το σαλόνι απο το χωλ εισόδου αρα μπορεί ίσως να θεωρηθεί εσωτερική διαρρύθμιση. Ομως εκεί ζητάει μία λίστα απο μελέτες που εγώ δεν έχω ούτως ή άλλως καθως και ενημερωση φακέλου (μιλάμε για άδεια του 60 με 3 σχέδια σε μικροφιλμ) . Επίσης μία πόρτα μπορεί να θωρηθεί διαρρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Πελάτης θέλει να αγοράσει ισόγειο κατάστημα και να το μετατρέψει σε κατοικία. Φυσικά θα κατασκευαστεί κουζινα και νέα τουαλέτα. Δηλαδή θα αλλάξουν τα ηλεκτρομηχανολογικά. Επίσης θα αλλάξει και η όψη καθώς θα χτιστεί με νέα ανοίγματα (τώρα εχει τζαμαρία).

ΕΡΩΤΗΣΗ 1η

Δεν με καλύπτει η παρ. 2 του αρθρου 5 του ΝΟΚ ; ...ώστε να μη βγάλω άδεια;

ΕΡΩΤΗΣΗ 2η

Αν πρέπει να βγάλω νέα άδεια δόμησης, ανήκω στην Κατηγορία 3; Στην περίπτωση αυτή, ποιες μελέτες πρέπει να γίνουν για την αλλαγή χρήσης;

ΕΡΩΤΗΣΗ 3η

Δεν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας. Πρέπει να πάρω τη συναίνεση των υπόλοιπων ιδιοκτητών της πολυκατοικίας; Και αν ναι, σε τι ποσοστό; 51% ή 100% ; Υπάρχει κάπου κάτι σχετικά γραμμένο σε κάποιο νόμο σχετικά με τις συναινέσεις ώστε να το διαβάσω;

Θα περιμένω την άποψη σας. Εκτιμώ ιδιαίτερα τη συναδελφική βοήθεια που παρέχει το φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω εκδώσει άδεια μικρής κλίμακας για φωτοβολταϊκό σε εκτός σχεδίου 500kw. Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να προχωρήσω σε αναθεώρηση της άδειας ως προς το διάγραμμα κάλυψης της εγκατάστασης,στην ουσία έχει αλλάξει η χωροθέτηση των πάνελ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σας,

θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:

Είμαι νέα αρχιτέκτονας και θα ήθελα να βγάλω μια άδεια μικρής κλίμακας για μια ανακαίνιση σε διαμέρισμα στα προάστια της Αθήνας.

Μεταξύ των άλλων, πρόκειται να γίνει και τροποποίηση ενός εξωτερικού κουφώματος (διαπλάτυνση) το οποίο προφανώς επηρεάζει και την όψη της πολυκατοικίας.

Οι πελάτες είναι οι ιδιοκτήτες του διαμερίσματος.

Διαβάζω στα νέα ζητούμενα για την άδεια μικρής κλίμακας ότι χρειάζεται 

θ.δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου, εφόσον οι εργασίες πραγματοποιούνται σε κοινόχρηστους χώρους, όπως ακάλυπτους χώρους οικοπέδου ή γηπέδου ή κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου, όπως όψεις, φέροντα οργανισμό και στέγη, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον κανονισμό της οροφοκτησίας, εφόσον υπάρχει, άλλως με πλειοψηφία 67% του συνόλου των συνιδιοκτητών. Η συναίνεση αποδεικνύεται με κάθε νόμιμο τρόπο (όπως υπεύθυνες δηλώσεις με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής, πρακτικό γενικής Συνελεύσεως συνιδιοκτητών κ.λπ.).

Άρα εφόσον επηρεάζεται η συνολική όψη της πολυκατοικίας, χρειάζεται και στη δική μου περίπτωση, δήλωση των συνιδιοκτητών (ως ακίνητο αναφέρεται η πολυκατοικία στο σύνολό της;).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

εσυ βλεπεις την παληα ΥΑ  του  2018.

η νέα  ειναι στο  ΦΕΚ  Β 1843/20

δεν υπαρχει αυτο για το 67%

Θα πας στην περιπτωση της παρ.  "λβ", που αναφερεται  στις όψεις.

Παντως η νεα ρυθμιση δεν προβλεπει ποσοστο.

Υπαρχει η παρ."στ" περι συναινεσης, αλλα δεν  οριζει ποσοστο.

 

Αρα ή με το 51% ή με το 100%.

 

 η ΥΑ οριζει ποσοστο συναινεσης   μονον στην λειτουργικη [κζ] που γινεται με το ΝΟΚ 23/5

στο "στ  για τον ανελκυστηρα  και στο "λ" για το αεριο

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dimitris GM said:

εσυ βλεπεις την παληα ΥΑ  του  2018.

η νέα  ειναι στο  ΦΕΚ  Β 1843/20

δεν υπαρχει αυτο για το 67%

Θα πας στην περιπτωση της παρ.  "λβ", που αναφερεται  στις όψεις.

Παντως η νεα ρυθμιση δεν προβλεπει ποσοστο.

Υπαρχει η παρ."στ" περι συναινεσης, αλλα δεν  οριζει ποσοστο.

 

Αρα ή με το 51% ή με το 100%.

 

 η ΥΑ οριζει ποσοστο συναινεσης   μονον στην λειτουργικη [κζ] που γινεται με το ΝΟΚ 23/5

στο "στ  για τον ανελκυστηρα  και στο "λ" για το αεριο

 

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.