Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πότε απαιτείται: Άδεια δόμησης-Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Νομιζω οτι καλυπτομαι πληρως με συνδυασμο και των δυο περιπτώσεων ( η & ζ ) .

Η εταιρεια το εχει δωσει σε εργολαβο της ο οποιος δεν ειχε σκοπο να βγαλει καμμια αδεια. Ο πελατης ομως , πολυ σωστα , θελει να ειναι νομιμος και καλυμμενος.

Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 288
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα

Σε εξώστη ισογείου οικοδομής με ΟΑ του 1970 πλάτους 1 μ. που βλέπει στον πίσω ακάλυπτο του οικοπέδου, ο ιδιοκτήτης θέλει να αντικαταστήσει τα κάγκελά του εξώστη, να τα κάνει πιο στενά και να τα επεκτείνει μέχρι την οροφή (δάπεδο 1ου ορόφου) για να αποφύγει επίδοξους κλέφτες και γάτες.

Το τμήμα ύψους μέχρι 2.20 - 2.50μ. θέλει να είναι πόρτα (καγκελόπορτα (όχι μασίφ) που βεβαια δεν θα οδηγεί πουθενά, απλά όταν θα είναι μέσα να την ανοίγει για να έχει την αίσθηση ανοίγματος) και πέραν αυτού κάγκελα μέχρι την οροφή.

Ο εξώστης απο τη μία πλευρά εφάπτεται σε μεσοτοιχία όμορης οικοδομής και από την άλλη πλευρά με δωμάτιο του διαμερίσματός του. βρίσκεται  δηλ. σε "εσοχή".

Υπάρχει τρόπος μέσω Πολεοδομίας???

Ευχ

Link to comment
Share on other sites

Η "αρχιτεκτονική αντίληψη" του πελάτη πραγματικά...."σκοτώνει" :mrgreen:

Ρητή απαγόρευση από τον κτιριοδομικό κανονισμό δεν υπάρχει,  όσο αφορά στο μέγιστο ύψος κιγκλιδώματος. Ο περιορισμός είναι για το ελάχιστο ύψος, το οποίο πρέπει να είναι τουλάχιστον 1 μ, και αν υπάρχει συμπαγές στηθαίο αυτό δεν θα πρέπει να ξεπερνά το 1.20 μ.

Το δικό σου πρόβλημα θα είναι η αυθαίρετη αλλαγή όψης

Υπάρχει μια περίπτωση να παει με ΕΕΜΚ "αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων" αλλά θεωρώ ότι αυτή θα αφορά σε αντικατάσταση ίδιων κιγκλιδωμάτων προκειμένου να μην υπάρξει αυθαιρεσία στην όψη. Εξάλλου και η ΕΕΜΚ προαπαιτεί νομιμότητα στο κτίριο προκειμένου να εκδοθεί  και φυσικά εμπλέκεσαι εσύ ως υπογράφων την τεχνική έκθεση.

 

Υ.Γ η πλάκα είναι, πως ότι και να πεις, στο τέλος θα φέρει το σιδερά και θα το φτιάξει μόνος του :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει τέτοια κατασκευή

και αλίμονο αν επιτρέπονταν!

 

για τις γάτες  ας πάρει εκπαιδευμένο σκύλο (υπάρχουν και άλλοι τρόποι-αν θες άνοιξε το ως θέμα!)

και 

για τους κλέφτες ας βάλει κάγκελα  στα κουφώματα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα ενας φιλος μου ανεθεσε να του κανω τα σχεδια για ενα φυσικοθεραπευτηριο οπου θα κανει στη θεση ενος φουρνου που ηταν του πατερα του.εκανα αιτηση ηγια χρησεισ γης και μου απαντησαν κατα την γνωμη μασς η κατοικια ειναι αμιγης και δε συνισταται η δημιυοργια φυσικοθεραπευτηριου.τι μπορω να κανω για αυτο?απο πανω υπαρχει διοροφο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Ο εγκιβωτισμός των αναμονών οπλισμού σε πλάκα ισογείου, ουσιαστικά η κατασκευή περιμετρικών ξυλότυπων στο ύψος των αναμονών και έγχυση σκυροδέματος σε αυτούς, με τι είδους άδεια θεωρείτε ότι καλύπτεται?

Με μικρής κλίμακας ή 48ώρη?

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω εργασίες στο σπίτι μου με το πρόγραμμα εξ'οικονομώ. Απαιτείται όπως είδα ενημέρωση έγγραφη ενημέρωση προ 48 ωρών. καταθέτω:

1) το έντυπο 

2)μια τεχνική έκθεση,

3)αμοιβή και συμφωνητικό απαιτείται;

4)τι άλλο;

5)μου το σφραγίζουν αμέσως και πάω αστυνομία;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη δική μου περίπτωση 48ωρης (όχι για εξοικονομώ), κατατέθηκαν τα εγκεκριμένα σχέδια και οικοδομική άδεια, Τ.Ε, φωτογραφίες και έπειτα από έλεγχο του υπαλλήλου θεωρήθηκε το στέλεχος της 48ωρης και απεστάλει υπηρεσιακά στο αστυνομικό τμήμα και το ΙΚΑ.

Οι χρόνοι εξαρτώνται από το φόρτο της κάθε ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερική θερμομόνωση με το πρόγραμμα εξοικονομώ, χρειάζεται 48η? Θέλει κάτι άλλο εκτός από αυτά που λέτε?

Και κάτι τελευταίο....πόσα να ζητήσω αν ασχοληθώ με την άδεια αυτή? 120τμ διαμέρισμα (έστω και με pm μην χαλάσω την αγορά...) First time

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.