Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πότε απαιτείται: Άδεια δόμησης-Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Για εξωτερική θερμομόνωση δεν χρειάζεται κάτι άλλο, εκτός και αν χρησιμοποιήσεις ικριώματα οπότε πας για ΕΕΜΚ.

 

Για τιμές, εξαρτάται συνάδελφε την πολεοδομία. Ας πούμε στη Σωκράτους πρέπει να πας μία φορά να κάνεις αίτηση και άλλη μία μαζί με τα δικαιολογητικά που αναφέρονται σε προηγούμενο μήνυμα (Ο.Α, κατοψεις, ΤΕ κτλ). 

Κανονικά βέβαια η 48ωρη δεν απαιτεί τίποτα από τα προηγούμενα και κάποιες πολεοδομίες τη βγάζουν και αυθημερόν, οπότε ανάλογα την περίπτωση πάει και η χρέωση.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 288
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι ακριβώς. Δύο φορές θα πας πολεοδομία.

 

1) Αντίγραφο στελέχους οικ. αδείας.

2) Αντίγραφο κάτοψης οικ. αδείας. με σημείωση του χώρου που θα βάλεις την εξ. μόνωση.

3) Αντίγραφο συμβολαίου.

4) Τεχνική έκθεση.

 

Κόστος.....2 ενεργειακά περίπου.  :smile:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αψογος, το θέμα είναι άμα στραβώσει και δεν θέλει να βγάλει, έχω κανά θέμα μιας και σύμβουλος έργου ή μπα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλει να βγάλει, δικό του πρόβλημα....Αυτός θα φάει καταγγελία. Φυσικά και δεν ευθύνεσαι εσύ. 

 

Κοίτα αφού θα πάρεις και χρήματα από 2 ΠΕΑ και Σ.Ε.....ε πάρτου ένα νορμάλ ποσό. Εγώ συνήθως στα 650λ παίρνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γιατί δεν είχα ξαναβγάλει και δεν θέλω να γυρίσει ο άλλος και να πει αλλού τόσο μου πήγε καλά είναι...Δεν με νοιάζει αν δε το κάνει μη σκοτώσω τις αμοιβές μόνο

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμη στη 48η εάν υπάρχουν αυθαιρεσίες πρέπει να δηλωθούν με το 4178 ή δεν είναι απαραίτητο;

Στη ένταξη για το εξ'οικονομω δεν είναι απαραίτητο και δεν δηλώθηκαν. Τώρα είναι απαραίτητο; (θα τις δηλώσω αργότερα :smile: ).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιά εσωτερικές αλλαγές , ανακαίνιση μπάνιου , κουζίνας , τοποθέτηση λαμινέιτ πάνω σε παλιό δάπεδο και , γκρέμισμα δύο τοίχων δηλαδή ένας τοίχος της κουζίνας γιά να ανοίξει με το σαλόνι , και ένα μικρό άνοιγμα σε έναν άλλο τοίχο , χωρίς καμμία επέμβαση εξωτερικά του σπιτιού , μιά και είναι διαμέρισμα , ούτε σε κουφώματα και βέβαια εσωτερικό βάψιμο . Τυπικά απαιτείται 48ωρη .  Από την άλλη ο ιδιοκτήτης , είναι κληρονόμος , στοιχεία αδείας δεν έχει  , ούτε έχει νόημα να ψάχνω σε μία πολυκατοικία 40 διαμερισμάτων , ποιός και τι .

 

Αρα , αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα νόμιμοι και δεν έχουμε στοιχεία , με το δεδομένο ότι η 48ωρη που έχω βγάλει στην Αθήνα , ζητάει παράνομα άδεια , σχέδια και κατόψεις , που σημαίνει σχέδια μηχανικού , ενώ τυπικά η άδεια αυτή βγαίνει ΧΩΡΙΣ την συμμετοχή μας , έχετε κάποια ιδέα τι να κάνω , πέρα άπό το αυτονόητο ?

 

Υπ΄ όψη ότι πρόκειται γιά μικρό διαμέρισμα δυάρι και δεν θα πάρει χρόνο το όλο θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει σε 48ωρη να μην βρίσκω την άδεια. Δεν μπορείς να ψάξεις ? Το όλο πρόβλημα της 48ωρης που ζητάνε ό,τι θέλουν οι πολεοδομίες ξεκινάει από το ότι ο νόμος αναφέρει το "σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια". Πρέπει λοιπόν να αποδείξεις ότι το ακίνητο που θα βγάλεις 48ωρη είναι νόμιμο. Για αυτό ζητάνε να δούνε την κάτοψη και την άδεια. Δεν ξέρω τι κάνεις αν δεν τα βρίσκεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.