Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πότε απαιτείται: Άδεια δόμησης-Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Τουλάχιστον στην τοπική ΥΔΟΜ πάντα κάποιος ελέγχει και διεκπεραιωνει ακόμα και τις 48ωρες. Τι να σου πω.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 288
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έκανε αυτοψία. Απλά στο φάκελο προσκομίζουμε φωτογραφίες κυρίως γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να πάρουμε εγκρίσεις από ΣΑ και ΕΒΑ. Εμένα μου ξέφυγε η τροποποίηση του κουφώματος, ο άλλος το είδε.

Link to comment
Share on other sites

έχω εντάξη την κατοικία μου στο πρόγραμμα εξοικονομώ κατ'οικον. Κατά την ένταξη ο ενεργειακός επιθεωρητής δεν ελέγχει τις αυθαιρεσίες του ακινήτου (δεν είναι υποχρεωμένος). Τώρα που θα γίνουν οι εργασίες εξωτερικές μονώσεις, μόνωση ταράτσας και αλλαγή υαλοπινάκων απαιτείται ενημέρωση 48ώρη. Και ρωτάω τώρα εγώ: απαιτείται έλεγχος της νομιμότητας του κτιρίου (έλεγχος αυθαιρεσιών) της ιδιοκτησίας; Είναι υποχρεωμένως ο μηχανικός να ελέξει την ιδιοκτησία;

 

άρα τι ισχύει; εσείς τι κάνετε;

 

Μήπως δεν βγάζεται καθόλου άδεια;

 

Τόσα εξοικονομώ έχουν γίνει τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ελέγχω τετοια πράγματα ούτε υπήρξε ποτε προβλημα έγιναν ολα κανονικα. Σε 1-2 περιπτώσεις εξωτερικής θερμομονωσης δεν έβγαλε καν άδεια, τωρα μου έκατσε μια 48η αλλα δεν βλεπω και αυτόν μα τη βγάζει.. Άλλωστε δεν αναφέρει κατι ο οδηγός προγράμματος σχετικά με τακτοποίηση αυθαιρεσιών για να γίνουν οι εργασίες

ΥΓ και εγω έκανα πρόσφατα Μονωση δωματος σε ενα σπίτι που νοικιάζω δεν έβγαλα καμια άδεια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εγώ βρίσκομαι σε περιοχή που τα πάντα περνάνε από ΣΑ και ΕΒΑ κατά περίπτωση. Οπότε και για τα εξοικονομώ πρέπει να βγει είτε 48ωρη είτε ΕΕΜΚ. Συνεπώς δεν γλυτώνουμε τη ρύθμιση αν υπάρχουν αυθαίρετα. Πιστεύω όμως ότι σε άλλες περιοχές δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι...Σε κτίριο προ του 1955 εκτός οικισμού σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο θελω να βγάλω αδεια εργασιών μικρής κλίμακας. Η πολεοδομία απαιτεί "δασικό"!!!Ομως σύμφωνα με το ΦΕΚ 2605/Β´/15-10-2013 γράφει ξεκάθαρα στο άρθρο 1: επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας εφοςον ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΤΩΝ ΟΡΙΖΟΜΕΝΩΝ στην παρ 2 της παρούσας!!Και η παρ 2 αναφέρει : Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρης κλίμακας σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα οπως αυτα ορίζονται....!!!!Την γνώμη σας θα ηθελα...

Link to comment
Share on other sites

όμως στο άρθρο 1 αναφέρεται και κάτι επιπλέον

Άρθρο 1
1. Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας
χωρίς έκδοση άδειας δόμησης, εφόσον, με την επιφύ−
λαξη των οριζομένων στην παρ. 2 της παρούσας:
α) δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις,
β) τα οικόπεδα, τα γήπεδα ή τα κτίσματα στα όποια 
εκτελούνται δεν βρίσκονται:
i. σε δάσος,
ii. σε ρέμα,
iii. στον αιγιαλό ή στην παραλία,
iv. σε καθορισμένο αρχαιολογικό χώρο όπου απαγο−
ρεύεται η δόμηση,
v. σε περιοχή απολύτου προστασίας,
vi. σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή 
του οικισμού,
vii. σε κτίρια που είναι στατικά επικίνδυνα, πριν αρθεί 
η επικδυνότητα
viii. τμήμα κτιρίου που έχει κατασκευαστεί μετά τη 
θεσμοθέτηση παρόδιας στοάς και εμπίπτει σε αυτήν,
ix. σε ρυμοτομούμενα κτίρια με την επιφύλαξη της 
παρ. 2 β, του παρόντος άρθρου,
x. παρά το όριο διεθνών, εθνικών, επαρχιακών, δη−
μοτικών ή κοινοτικών οδών εντός ζώνης πλάτους 50% 
των οριζομένων από τη νομοθεσία περί ασφαλείας της 
υπεραστικής συγκοινωνίας.
Link to comment
Share on other sites

Ναι...ομως αυτα ισχύουν σε κτίρια που εχουν οικοδομική αδεια και οχι για τα πριν του '55..Πιστευω για τα κτίρια προ του 55 ισχύει η δεύτερη παράγραφος!!!Πιστευω οτι ειναι σχεδον αδύνατο ενα κτίσμα προ του '55 να τηρεί τις πολεοδομικές διατάξεις (ποσο μαλλον τα υπόλοιπα) κ άρα θα ηταν αδύνατο να βγάλεις ποτε εστω κ αδεια μικρης κλίμακας!!Γι αυτο κ ο 4178 τα θεωρεί νομίμως υφιστάμενα κ τα εξαιρεί απο τα αυθαίρετα!!!Ολα τα προ του 55 θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα!!

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία και στην προηγούμενη νομοθεσία περί Ε.Ε.Μ.Κ ζητούσε πάντα την τελεσιδικία πράξης χαρακτηρισμού από το δασαρχείο. Προσωπικά δεν βλέπω να κάνει κάποιο λάθος η υπηρεσία. Σου επιτρέπει να εκτελέσεις εργασίες στο προ 55 κτίσμα, αλλά αν για παράδειγμα αυτό είχε ανεγερθεί σε γήπεδο, το οποίο προέκυπτε δασικό δεν θα τις ενέκρινε.

 

Υ.Γ συμπλήρωσε την ειδικότητα σου στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.