Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πότε απαιτείται: Άδεια δόμησης-Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Επειδή δεν μου αρέσει που μηχανικολογούν οι δικαστές χωρίς την παρουσία μηχανικών πραγματογνωμόνων , θα ήθελα να σημειώσω κάποιες έντονες αντιφάσεις στην πιο πάνω απόφαση . Οι διαρρυθμίσεις λένε ότι μπορούν να γίνουν εργασίες αν αυτές ΔΕΝ επηρεάζουν κοινόχρηστες εγκαταστάσεις . Οι μόνες κοινόχρηστες εγκαταστάσεις είναι οι αποχετεύσεις , αφού η ύδρευση είναι ξεχωριστή για τον καθένα . Εδώ βέβαια προϋποθέτει ότι το πέρασμα της δεύτερης παροχής είτε έχει προβλεφθεί , είτε δεν περνάει από κοινόχρηστα . Αν όμως έχει ήδη 2 μπάνια και μπορεί να συνδέσει την κουζίνα στην αποχέτευση κάποιου μπάνιου , τότε προφανώς δεν επηρεάζει τα κοινόχρηστα .

Τέλος κάποιος θα πρέπει να εξηγήσει ότι τα κοινόχρηστα υπάρχουν ΧΑΡΙΝ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για την εξυπηρέτηση των ιδιοκτησιών , οι οποίοι περιβάλλονται από τοίχους που εξασφαλίζουν την προστασία τους . Ετσι λοιπόν οι εξωτερικοί τοίχοι των ιδιοκτησιών , είτε προς το εξωτερικό του κτιρίου , είτε προς τον τον κοινόχρηστο διάδρομο , το κλιμακοστάσιο και τον ανελκυστήρα , είναι μέρος της ιδιοκτησίας και όχι των κοινοχρήστων , οπότε το άνοιγμα της πόρτας στον διάδρομο , γίνεται στον ιδιωτικό εξωτερικό τοίχο και όχι σε κοινόχρηστο τοίχο .

Βασικά πράγματα , γιατί με την λογική της τελευταίας παραγράφου , οι κοινόχρηστοι χώροι διέλευσης περιβάλλονται με ιδιοκτησιακή λογική που δεν έχουν .

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 288
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους!

Έχω την εξής ερώτηση που η πολεοδομία δεν γνωρίζει να μου απαντήσει..

για κλειστό χώρο συλλογής και αποθήκευσης απορριμάτων κατά ΝΟΚ άρθρο 11 παρ. κε. τι είδους αδειοδότηση απαιτείται?

Δεν αναφέρεται στις περιπτώσεις της μικρής κλίμακας ούτε στις κατασκευές επί του ακαλύπτου..

Από την άλλη σε υφιστάμενο συγκρότημα κατοικιών για να κάνω τέτοια κατασκευή θα βγάλω πλήρη (με όλα τα δικαιολογητικά και τους ελέγχους) άδεια?

 

επεξεργασία:  ιδανικά θέλω να τοποθετηθεί αυτή η εσοχή στις περιγραφόμενες διαστάσεις επί της ρυμοτομικής και μέσα στην πρασιά (σαν συνέχεια της περίφραξης) ώστε να υπάρχει η πρόσβαση από το δρόμο.

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που γίνεται με ενημέρωση είναι επειδή δεν προσμετράται στον ΣΔ,  με ποιόν τρόπο τεκμηριώνω αυτή την οδό;

Επιπλέον στο ΔΚ θα πρέπει να αναφέρω πιθανές αυθαιρεσίες στις ιδιοκτησίες ή στους κοινόχρηστους?

(διότι δε θα ήθελα να μπω σε αυτή τη διαδικασία!! 😣)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δειχθεί στο διάγραμμα δόμησης, γιατί αυτό τυπικά προσωρινά αλλάζει ενώ συνάμα κατά την συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης δεν αλλάζει (δηλαδή η συμβ πράξη δέσμευσης δικαιολογεί την μη ουσιαστική αλλαγή του Δ.Δ) 

Φυσικά και πρέπει να αναφέρεις όλες τις αυθαιρεσίες και τις ρυθμίσεις τους (άσχετα αν το επιθυμείς ή όχι) γιατί η ενημέρωση αιτείται μεν από τον ιδιοκτήτη αλλά γίνεται μέσω μηχανικού 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα,

Μια ερώτηση ήθελα να κάνω σε περίπτωση που κάποιος συνάδελφος το έχει αντιμετωπίσει.

Η οικοδομική άδεια προέβλεπε 4 ορόφου, κατασκευάστηκε ένας επιπλέον όροφος (ο 5ος όροφος σε εσοχή) , και η απόληξη του κλιμακοστασίου ανεβαίνει έως το δώμα του 5ου ορόφου. 

Γίνεται δήλωση τακτοποίησης για τον 5ο όροφο & μια λοιπή παράβαση για το μπαλκόνι κ ένα μεταλλικό κλιμακοστάσιο που οδηγεί στο δώμα. Ανέβηκαν τα δικαιολογητικά στο σύστημα, περαιώθηκε η δήλωση.

Σήμερα , ο ιδιοκτήτης θέλει να μεταφέρει το μεταλλικό κλιμακοστάσιο (τακτοποιημένο) σε άλλη θέση.

Είναι εφικτό, και τι είδους άδεια - έγκριση εργασιών απαιτείται.?

Edited by l_zrs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να κάνω επέκταση σκεπής κατά 30-35 τμ. Δηλαδή υπάρχει μια κεραμοσκεπής σκεπή και θέλω να την επεκτείνω και σε ακάλυπτο δώμα που από κάτω έχει βεράντα.

1) Χρειάζεται να εκδώσω ΕΕΔΜΚ; Δεν θα χρειαστούν ικριώματα. 

2) Για να βγει η ΕΕΔΚ πρέπει πρώτα να ρυθμίσω τις αυθαιρεσίες του ακινήτου;

Link to comment
Share on other sites

η παρ.  "κ" στο Β 4520/18μιλαει για συντηρηση-επισκευη με χρηση ικριωματων.

Εσυ δεν εχεις μεν ικριωματα, αλλα δεν εχεις ούτε συντηρηση  ουτε επισκευη.

δες και εδω

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"αδεια δομησης επεκτασης στεγης"&page=0&sort=relative

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση εκδόθηκε άδεια δόμησης, γιατί έχουμε προσαύξηση στον όγκο. Δεν νομίζω να σε καλύπτει η ΕΕΔΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

@eleni-civil, δεν είμαι ΠΜ αλλά η σκεπή είναι "ανοιχτή", δεν στεγάζει κατοικήσιμο χώρο-σοφίτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.