Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κάρτα γραφικών για SolidWorks


stellw

Recommended Posts

Για την AMD RADEON 8870M τι γνώμη έχετε? Είναι καλύτερη από την NVIDIA GEFORCE GT 650?Θέλω laptop και η καλύτερες επιλογές μου είναι 2 με αυτές τις κάρτες. Φυσικά θα προτιμούσα την nvidia quadro αλλά δυστυχώς είναι πανάκριβη!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με τόσα τεχνικά δεδομένα που έχω βρεί και για τις 2 δεν ξέρω ποιά θα πρωτοεπέλεγα.

 

AMD Radeon HD 8870M

http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-8870M.86798.0.html

 

NVIDIA GEFORCE GT 650

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GT-650M-SLI.84953.0.html

 

Έχω την αίσθηση μήπως είναι καλύτερη η 2η με memory speed 4500MHz έναντι της πρώτης με 4000.... καθώς και max ammount memory 2x2048 MB έναντι της πρώτης με 1χ2048ΜΒ.....

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

Η Radeon είναι νεότερο μοντέλο και σε δυνατότητες είναι περίπου ίδια με την GT 670M. H GT 650M είναι αντίστοιχη της Radeon HD 7670M.
Δες πρόχειρα μια σύγκριση ΕΔΩ

Βέβαια μη περιμένεις σε καμία περίπτωση αντιστοιχία με ένα desktop pc, αφού στον βωμό της αυτονομίας θυσιάζονται οι επιδώσεις. Οπότε απλά πάρε το φθηνότερο!

 

Edit:

Είδα στον σύνδεσμό σου ότι αναφέρεσαι στην SLI.

Σε επιδώσεις ίσως να κερδίζει ελαφρώς (ιδίως σε παιχνίδια που είναι βελτιστοποιημένα για nvidia), όμως πάλι δε θεωρώ καλή ιδέα να στοιβάζεις δύο GPUs σε τόσο περιορισμένο χώρο. Θα σου σπάει τα νευρά ο θόρυβος από τις ψύκτρες.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.